Гурт Kalush закликав світ врятувати захисників Маріуполя під час виступу у фіналі «Євробачення-2022»
Гурт Kalush Orchestra, який представляє Україну на «Євробаченні—2022», після виступу звернувся зі сцени із закликом врятувати захисників Маріуполя із «Азовсталі»
«Save Mariupol, save Azovstal now!» — закликав соліст гурту Олег Псюк зі сцени «Євробачення» в Турині
AMP версія сайту не підтримує цей контент
Переглянути в Telegram.Доповнено о 23:45. Ісландський гурт Systur завершив виступ фразою «Peace for Ukraine» («Мир для України»).
AMP версія сайту не підтримує цей контент
Переглянути в Telegram.Доповнено о 23:55. Після заклику Kalush пошук у Google за запитом «Azovstal» виріс у кілька разів. Також активно почали цікавитись словом «Mariupol».
Раніше у мережі просили гурт Kalush привернути увагу громадськості на «Євробаченні-2022» до ситуації у Маріуполі та на заводі «Азовсталь». Зокрема, з таким проханням звернувся репер зі Львова Otoy, брат якого вважається зниклим безвісти на «Азовсталі», і співачка Alina Pash.
Деякі коментатори, зокрема солістка гурту Go_A Катерина Павленко, висловили побоювання, що такі заклики призведуть до дискваліфікації й штрафу, а також не матимуть належного ефекту, оскільки «це не та аудиторія, у людей свято».
Згодом Kalush Orchestra опублікували у своєму профілі пост із закликом до світової спільноти допомогти визволити захисників Маріуполя, які заблоковані на «Азовсталі».
Зазначимо, що пісенний конкурс «Євробачення» позиціює себе як неполітичний, і під час концертів виконавцям дозволено лише співати. Водночас артист має великий майданчик для просвітницької діяльності та активізму.
Що відбувається на «Азовсталі»?
4 травня російські війська прорвалися на територію «Азовсталі» — попри заяви росії, що завод вирішили взяти в облогу, а не штурмувати. Між українськими бійцями та окупантами тривають важкі бої.
Україна та росія за підтримки ООН домовилися про евакуацію цивільних, які ховались у бомбосховищах заводу. Евакуація розпочалася 1 травня, а 7 травня українська влада повідомила про те, що вдалося вивезти всіх жінок, дітей та літніх людей.
Попри це, захисники Маріуполя не можуть бути впевненими, що евакуювали всіх, оскільки немає спеціальної техніки, щоб розібрати завали. На території заводу є безліч загиблих серед цивільних та військових.
Командування Національної гвардії України 10 травня заявило, що президент України та керівництво держави шукають можливості для евакуації мирних жителів з «Азовсталі» та застосування процедури екстракції щодо поранених бійців, медиків та військових.
Міністерка реінтеграції Ірина Верещук 11 травня запропонувала обміняти важкопоранених бійців з «Азовсталі» на полонених російських військовослужбовців за стандартними правилами. 12 травня вона повідомила, що Україна наразі веде переговори про евакуацію 38 важкопоранених бійців з «Азовсталі». А втім, згоди від росії поки немає.
Виконувач обов'язків командира 36-ї окремої бригади морської піхоти Сергій Волинський 27 квітня розповідав, що на заводі понад 600 поранених військових.