ХАМАС планує перенести політичний штаб з Катару, який наполягає на пом’якшенні вимог до Ізраїлю — WSJ

Палестинське угруповання ХАМАС розглядає перенесення політичного штабу з Катару через тиск з боку держави Перської затоки щодо початку переговорів про припинення вогню.

Про це пише Wall Street Journal з посиланням на арабських офіційних представників.

Співрозмовники видання розповіли, що останніми днями ХАМАС зв’язався принаймні з двома країнами регіону із запитанням, чи готові вони підтримати ідею переїзду його політичних лідерів до їхніх столиць.

За словами одного арабського чиновника, однією з країн, з якою було встановлено контакт, є Оман. Однак оманські чиновники не відповіли на запит WSJ.

Джерела додали, що ХАМАС вважає, що повільні переговори щодо заручників можуть тривати місяцями, що ставить під загрозу тісні зв’язки угруповання з Катаром і його присутність у Досі.

Останніми тижнями посередники з Катару та Єгипту тиснули на представників ХАМАСу, щоб ті пом’якшили свої вимоги до Ізраїлю. Як пише WSJ, керівництво ХАМАСу навіть отримувало погрози про вигнання, якщо угруповання не погодиться на угоду про звільнення заручників.

Катар, монархія Перської затоки розміром приблизно із Закарпатську область, давно працює над припиненням війни у Секторі Гази та водночас збільшенням допомоги палестинцям. Як партнер США, країна зміцнила свій авторитет серед палестинських комбатантів та посилила імідж посередника на Близькому Сході.

Раніше прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу закликав тиснути на Катар, який відіграв значну роль у листопадовому перемир'ї та обміні полоненими між палестинцями та ізраїльтянами. Після чого прем’єр-міністр і міністр закордонних справ Катару Мохаммед бін Абдулрахман аль-Тані заявив, що роль його країни як посередника між Ізраїлем і ХАМАСом переоцінена.

«Є межі цієї ролі та обмеження можливостей, якими ми можемо зробити свій внесок у ці переговори в конструктивний спосіб», — сказав лідер Катару.

Крім того, на Катар тиснуть деякі законодавці США та ізраїльські політики, звинувачуючи країну в підтримці тероризму.

Офіційні представники Катару та США заперечують ці звинувачення та кажуть, що Доха координувала з Тель-Авівом свої попередні дії, що стосувалися ХАМАСу, а радник Ізраїлю з національної безпеки Цахі Ханегбі високо оцінив дипломатію Катару після нападу 7 жовтня 2023 року.

Катарські посадовці наголосили, що політичні лідери ХАМАСу перебувають у Досі на прохання Вашингтона, інакше вони опинилися б у місці, де західним офіційним представникам було б важче спілкуватися з ними, наприклад, в Ірані чи Сирії.

WSJ зазначає, що Ізраїль і ХАМАС досі далекі один від одного, щоб порозумітися про те, коли ізраїльські війська покинуть Сектор Гази та скільки палестинців зможуть повернутися дому після наказів Ізраїлю про евакуацію.

Більше контексту

Війна у Секторі Гази почалася з нападу палестинських бойовиків ХАМАСу на Ізраїль 7 жовтня 2023 року. Ізраїль повідомляв, що бойовики вбили 1200 людей і захопили 253 заручників.

Відтоді ізраїльська армія проводить військову операцію у відповідь. За даними палестинців, у Секторі Гази загинули понад 33 000 людей, а майже все населення було вигнане з домівок.

Нещодавно, 2 квітня, семеро волонтерів із благодійної організації World Central Kitchen загинули у Секторі Гази внаслідок удару ізраїльської авіації. Ізраїльські військові заявляли, що проводять ретельне розслідування на найвищому рівні. Пізніше вони повідомили, що звільнять двох офіцерів.

Невдовзі в ООН закликали притягнути Ізраїль до відповідальності за можливі воєнні злочини та припинити постачання зброї до цієї країни.

У ніч проти 7 квітня Армія оборони Ізраїлю (ЦАХАЛ) вивела всі свої сухопутні підрозділи з південної частини Сектору Гази, залишивши лише одну бригаду в анклаві для гарантування безпеки коридору «Нецарім», який зі сходу на захід перетинає Сектор Гази.