Хліб для Сари Нетаньягу та ще 5 традицій світового етикету

Офіційний візит прем’єр-міністра Ізраїлю Беньяміна Нетаньягу в Україну почався зі скандалу. У ніч на 19 серпня літак із ним та його дружиною Сарою на борту приземлився у Києві. Лідера іноземної держави та першу леді зустрічали згідно з дипломатичним протоколом — хлібом-сіллю.

Хліб для Сари

За традицією той, кого вітають, має скуштувати невеликий шматок хліба. Проте Сара Нетаньягу цей шматок просто покришила на землю. Під відео, на якому видно, як вона це робить, — здебільшого обурливі коментарі. Однак, справа може бути у банальному незнанні цієї української традиції.

Прем'єр Нетаньягу відреагував на скандал у відеозверненні. У ньому він запевняє, що його дружина не мала на меті проявити зневагу. Мовляв, вона поважає Україну — аби виявити це, навіть вбралася в національні кольори. Нетаньягу додав, що завдяки цьому скандалу вдалося привернути увагу медіа до візиту.

На колір вбрання закордонних гостей звертає увагу і фахівчиня із етикету та протоколу Ольга Наконечна: «Чи не нагадує жовтий костюм пані Нетаньягу та темно-синій колір костюму пана Прем'єр-міністра кольори українського прапора? Чи не подає Сара Нетаньягу руку для рукостискання, привітно посміхаючись при цьому, зустрічаючим членам української делегації?»

Пані Наконечна вважає, що насправді інцидент з паляницею — непорозуміння і закликає не шукати у ньому ознак зневаги до українців чи України: «Давайте ще раз подивимося відео і звернемо увагу на деталі цього моменту. Сара Нетаньягу не сама відщіпує хліб, а бере з рук чоловіка. Беньямін Нетаньягу після того, як сам скуштував шматочок української паляниці, намагається відщипнути інший шматочок для дружини. Але, як на мене, у нього це важко виходить, і в нього в руках опиняється дуже маленький шматочок (а не скибка або шмат, як пишуть деякі ЗМІ), який при передачі міг ще більш розкришитися і пані Сара Нетаньягу майже нічого не лишилося для того, щоб скуштувати хліб».

Вітальні церемонії та ритуали відіграють важливу роль у дипломатії. Незнання традицій або ігнорування етикету першими особами держав часто спричиняє критику та може зіпсувати відносини між країнами. Громадське зібрало п’ять цікавих та не завжди зрозумілих протокольних традицій етикету інших країн.

Нова Зеландія. Торкання носами та войовничий танець

Гака — традиційний ритуал у культурі Маорі перед битвами. Танок, який від початку виконували воїни, виключно — чоловіки, сьогодні втратив своє оригінальне значення, а танцювати і співати, супроводжуючи це загрозливою мімікою та виряченими очима, можуть і жінки.

Гака також стала частиною дипломатичного церемоніалу Нової Зеландії. Її виконують, вітаючи лідерів іноземних держав та закордонних делегацій.

У 2010 році високопосадовці Нової Зеландії вітали лідера Китаю Сі Цзіньпіна та його дружину, потисли руки, а потім нахилились і торкнулися із гостями лобами та носами. Це — ще одна традиція вітання народу Маорі.

Велика Британія. Недоторканна королева

Британія відома своїми правилами королівського етикету і протоколу, а також суворістю їхнього виконання. Тому щоразу, коли хтось із високопоставлених іноземних гостей його порушує, це викликає неабиякий інтерес громадськості.

Так сталося із першою леді США Мішель Обамою у 2009 році, коли та обійняла Королеву Єлизавету ІІ під час візиту у Букінгемському палаці. Королівський етикет виключає будь-який фізичний контакт із монаршою особою, окрім рукостискання. Однак, Королева тоді не знітилася і теж поклала руку на талію Мішель Обами.

Японія. Виклик для американських президентів

Що глибший уклін — то більша повага. Саме уклін є традиційним елементом вітання у японській культурі. В якості неформального вітання молоді японці роблять неглибокий уклін. А от як низько нахилятися слід під час офіційних візитів у Японію — однозначної відповіді немає. Особливо чутливим це питання є для американських президентів.

Оскільки протокол Держдепартаменту не радить американським посадовцям вклонятися лідерам японської держави, це рішення залишалося на розсуд президентів США. У 2009 році Барак Обама під час першого візиту до Японії дуже глибоко поклонився імператорові Акіхіто.

Обаму розкритикували за цей жест як начебто «вияв слабкості». У Білому Домі тоді переконували, що уклін був лише виявом поваги. Таке ж виправдання мав використовувати і Білл Клінтон після легкого уклону імператору Акіхіто у 1994 році. А от чинний президент США Дональд Трамп у 2017 році кинув виклик попередникам і не поклонився імператору Акіхіто, а лише злегка нахилив голову. У 2019 Трамп та новий імператор Японії Нарухіто обмежилися рукостисканням.

Ісламські країни. Ліва рука — табу

У 2017 році під час візиту у Саудівську Аравію президент США Дональд Трамп пив каву з королем Салманом і порушив етикет. Коли король побачив, що Трамп тримає чашку у лівій руці, то зробив йому зауваження, бо за канонами ісламу ліва рука вважається брудною. В мусульманських країнах також не можна нічого передавати лівою рукою. При вітанні не можна тримати руки за спиною або в кишенях.

Фіджі. Заборонений у ЄС напій та співи

Колишня британська колонія, острівна країна Фіджі завжди тепло вітає британських монархів. У 2018 році герцога та герцогиню Сассекських принца Гаррі та Меган Маркл вітали традиційним співами та танцями, які відображають національну спадщину та ідентичність. Церемонію повністю відтворили за форматом візиту на Фіджі королеви Єлизавети ІІ та принца Філіппа у 1953 році, символізуючи зв’язок поколінь.

Під час церемонії принц Гаррі також зробив ковток місцевого цілющого напою з рослини кава, чим викликав оплески присутніх. На Фіджі напій вважають цілющим та вживають, щоб боротися з тривожністю. Однак у ЄС його імпортувати заборонено через шкідливий вплив на печінку.