ГПУ не спроможна і не бажає розслідувати порушення прав людини на Донбасі — ООН
Працівники Служби безпеки України таємно утримували людей у Харкові, Краматорську, Маріуполі та Запоріжжі. Про це йдеться в 15-му звіті управління Верховного комісара ООН з прав людини. Моніторинг проводився з 16 травня по 15 серпня цього року.
У більшості випадків, звітує ООН, викрадали та незаконно утримували під вартою людей представники СБУ, органів внутрішніх справ та представники ДУК «Правий сектор».
Наглядачі ООН наводять історію громадянина Російської Федерації. Після того, як суд у Бердянську розглянув його справу та звільнив його 15 квітня 2016 року, він знову був затриманий представниками СБУ. За інформацією місії ООН, цю людину і досі утримують у підвалі приміщення СБУ в Маріуполі. В спецслужбі цю інформацію заперечують.
У звіті згадується ще чотири випадки тримання осіб під вартою у 2015 році у приміщенні стрілецького тиру місцевого управління СБУ в Маріуполі.
У Запорізькій області в 2014 та 2015 роках в приміщеннях управління СБУ «застосовували катування та інші види жорстокого поводження для отримання зізнань», доповідають наглядачі ООН. «Одного чоловіка побили, в нього були сліди побоїв на тілі, а також переламані кістки, цей чоловік також казав, що його душили протигазом. Інший чоловік повідомив, що його жорстоко побили та зламали йому ребра в підвалі СБУ», — йдеться у звіті.
В СБУ підтверджують затримання одного із цих чоловіків, зазначають в комісаріаті ООН з прав людини, та повідомляють, що «його травми були спричинені внаслідок намагання їхніх співробітників забезпечити безпеку та вгамувати затриманого».
«Тебе не існує». Чи приховує СБУ існування таємних тюрем на території України
Також дослідники свідчать про чисельні повідомлення щодо сфабрикованих доказів в кримінальних провадженнях, які пов`язані із конфліктом на сході України. «Зокрема, підсудні повідомляють, що співробітники СБУ підкидають гранати або пістолети під час обшуків помешкань, щоб виправдати затримання цих осіб», – йдеться у звіті.
Безкарність представників правоохоронних органів значною мірою пов`язана з тиском на судову владу, а також неспроможністю і небажанням Генеральної прокуратури України і Військової прокуратури здійснювати розслідування серйозних порушень прав людини, вчинених у ході збройного конфлікту, підсумовують дослідники ООН з прав людини.
Так само наглядачі ООН звітують і про зростання кількості затримань та зникнень на тимчасово непідконтрольній Україні території (а саме в самоназваній «ДНР»)
Представники самоназваного «міністерства держбезпеки» (МДБ) продовжують практику затримання осіб та тримання їх під вартою без зв’язку із зовнішнім світом. «Хоча в окремих випадках родичам затриманих дозволяли возити в`язням продукти харчування, медикаменти та одяг, жодним із них не вдалося відвідати затриманих» – йдеться в доповіді представників ООН.
В`язні, які відбувають покарання в тюрмах на окупованих територіях та потрапили за грати ще до початку військового конфлікту, перебувають в неналежних умовах, звітують в ООН: «мають обмежений доступ до медичної допомоги, або взагалі не мають такого».