hromadske підтримує рішення Латвії щодо позбавлення ліцензії телеканалу «Дождь» — заява медійників

Члени «Медіаруху», українські журналісти та медійні неурядові організації підтримують рішення Національної ради з електронних медіа Латвії позбавити ліцензії російський телеканал «Дождь».

Відповідну заяву підписали понад два десятки медійних організацій та журналістів, з-поміж яких — hromadske.

Підписанти заяви вважають рішення латвійського регулятора вмотивованим, а міркування щодо загрози національній безпеці Латвії, яку несе це медіа, — обґрунтованими.

«Позиція окремих міжнародних, латвійських та російських організацій і людей, які закликають скасувати це рішення, на нашу думку, або заснована на непоінформованості, недостатньому розумінні контексту і суті подій, або політично вмотивована.

Захищаючи телеканал, який демонстративно ігнорує закони європейської держави, що дала йому прихисток, ці люди та організації мимоволі сприяють досягненню цілей російської агресії. А агресивні наміри росії, нагадаємо, не обмежуються кордонами України й загрожують усій Європі», — йдеться у заяві.

Підписанти заяви зазначають, що рішення Національної ради Латвії має легітимні, законодавчі, безпекові та політичні підстави, а також продиктоване міжнародними зобов’язаннями, які Латвія має в контексті свого членства у Європейському союзі. Це рішення не є наступом на свободу слова, бо відповідає процедурам, закріпленим у латвійському законодавстві, та загальноприйнятим традиціям співпраці.

Окрім того, порушення закону, які вчинив телеканал, були очевидними і трапляються не вперше.

Підписанти нагадують: 2017 року український регулятор — Національна рада з питань телебачення і радіомовлення — вилучила «Дождь» із переліку іноземних каналів, дозволених до ретрансляції в Україні, через зображення Кримського півострова частиною росії. Те саме «Дождь» робив і в Латвії.

Зображення Криму частиною росії, постійний дисклеймер, що «повідомлення створене іноземним агентом», а також незаконні поїздки журналістів «Дождя» в окупований Крим з території росії свідчать, що телеканал системно виконує саме російське законодавство. Натомість закони країн, у яких канал працює і ретранслюється, редакція «Дождя» систематично ігнорує. Свідченням цього є й відмова каналу супроводити свій ефір субтитрами державною мовою країни, в якій він працює.