Хто такі єменські хусити та чому їх атакують США і Велика Британія
У ніч проти 12 січня США та Велика Британія завдали ударів по об’єктах хуситів у Ємені, перед тим відбивши найбільшу атаку єменських хуситів на судна в Червоному морі. Хто такі хусити, чому вони стоять за однією з останніх криз у морі та хто їм допомагає — hromadske зібрало основне.
Хто такі єменські хусити?
Ємен розташований на південному заході Аравійського півострова та є його другою найбільшою країною після Саудівської Аравії. Країну омиває Аравійське море на сході та Червоне море на заході — контроль над входом у Червоне море є стратегічно важливим для країни. З 2011 року в Ємені триває громадянський конфлікт, панівні позиції зараз в руху хуситів: вони контролюють, зокрема, столицю — Сану.
Рух хуситів виник у Ємені в 1990-х роках. Попри те, що зараз він більш відомий як воєнізована організація, починали хусити як теологічний рух, який проповідував толерантність і мир, стверджує Ахмед Аддагаші, професор державного єменського Університету Сани.
Офіційно рух відомий як «Ансар Аллах», з арабської — «Прихильники Бога». Він складається переважно з шиїтів-Зейдити вважають Коран творінням Аллаха; на відміну від інших шиїтських течій, не вірять у «прихованого імама»; виступають проти культу святих пророків, не визнають суфійського містицизму; є прибічниками виборного імама.зейдитів.
Мусульмани-Шиїтський іслам — друга за величиною гілка ісламу. Шиїти стверджують, що ісламський пророк Мухаммад призначив Алі ібн Абі Таліба своїм наступником та імамом. Ця точка зору контрастує з точкою зору сунітського ісламу, прихильники якого вірять, що Мухаммад не призначав наступника перед своєю смертю, а першого законного халіфа після Мухаммада призначили мусульмани в Сакіфі.шиїти є меншістю в ісламському світі, у якому більшість становлять суніти. А зейдити — це меншість шиїтів, яка відрізняється за доктриною та віруваннями від шиїтів в Ірані, Іраку й інших країнах. Саме зейдитський імамат правив Єменом до 1962 року.
Хусейн аль-Хуті, ім’ям якого «в народі» охрестили «Прихильників Бога», заснував свій молодіжний рух вірян, аби навчати молодь і відродити зейдизм у північній провінції (мухафазі) Саад.
На тлі американського вторгнення в Ірак у 2003 році рух хуситів радикалізувався: вони обрали собі гасло: «Бог великий, смерть США, смерть Ізраїлю, прокляття євреям і перемога ісламу».
До зброї хусити взялися у 2004 році. Тодішній президент Алі Абдулла Салех — сам, як і більшість єменців, мусульманин-суніт — сприймав дії хуситів як виклик своєму правлінню. Салех звинувачував Хуті у спробі стати Голова мусульманської громади, духовний керівник, людина, яка керує молитвою в мечеті.імамом, створенні неліцензованих релігійних центрів і збройної групи, організації насильницьких антиамериканських і антиізраїльських протестів тощо. Натомість послідовники Хуті вважали, що це уряд Ємену корумпований та занадто тісно пов'язаний зі США.
Уряд Ємену розпочав операцію, спрямовану запобігти ймовірному повстанню. Зрештою, Хусейн аль-Хуті був убитий у 2004 році після того, як Салех направив війська в Місто в однойменній провінції, що розташоване поблизу кордону Ємену з Саудівською Аравією.Сааду.
Хусити перейшли до партизанської війни з національною армією Ємену та мали короткий прикордонний конфлікт із Саудівською Аравією. Багаторічна війна з перервами завершилася угодою про припинення вогню у 2010 році.
Перерозподіл Ємену
Новий спалах стався 2014 року, хоча події до цього також не можна назвати мирними. У 2011 році до Ємену дійшла «арабська весна», Салеха було скинуто національним повстанням, у якому брали участь і хусити. Так Салеха замінив його давній суперник — суніт з півдня Абдраббух Мансур Хаді.
Хусити, як представники мусульман-шиїтів, були незадоволені. Окрім того, тоді Ємен вирішував, як йому бути далі після багаторічного правління Салеха, який централізував владу у країні. Розглядався варіант перетворити країну на федерацію із 6 регіонами, та хусити за такого сценарію почували себе обділеними. Згідно з пропозиціями, провінція Саада, яка історично була осередком хуситів, буде пов’язана зі столичним регіоном Сана. Хусити також вимагали більшої частки влади у федеральному уряді та визнання півночі країни власним регіоном.
Тож хусити тоді таємно змовилися зі своїм нещодавнім противником Салехом та залишками вірної йому єменської армії. Разом вони вирішили наступати на позиції Хаді, який на той час був непопулярним серед частини населення та вважався маріонеткою сунітської Саудівської Аравії.
21 вересня 2014 року, після тижнів протестів, хусити взяли під свій контроль столицю Сану, швидко просунулися на південь і продовжили рух далі. Конфлікт загострився у 2015 році — дійшло до інтервенції Саудівської Аравії та її союзників у Ємен на прохання чинного тоді єменського уряду.
Конфлікт із хуситами в Ємені часто розглядають як З англ. proxy — посередник. Термін на позначення збройного конфлікту між двома країнами на території третьої, часто без залучення зацікавленими сторонами власних сил.проксі-битву Ірану проти Саудівської Аравії. Самі хусити переймали досвід у шиїтського збройного угруповання «Хезболла» в Лівані. За даними США, «Хезболла» допомагає їм з військовим вишколом. Хусити також розглядають Іран як союзника, оскільки Саудівська Аравія є їхнім спільним ворогом.
Саудівська Аравія за підтримки Єгипту, Марокко, Йорданії, Судану, Кувейту, ОАЕ, Катару, Бахрейну тощо.Саудівська коаліція звинувачувала Іран у воєнній та фінансовій підтримці хуситів, а тодішній держсекретар США Джон Керрі казав, що в хуситів є очевидне постачання з Ірану. Іран ці звинувачення відкидав. Самі Сполучені Штати підтримували інтервенцію саудівської коаліції, надаючи розвідну інформацію, консультації, логістичне забезпечення та начебто навіть зброю.
За результатами бойових дій хусити встановили контроль над значною частиною півночі країни й іншими великими населеними пунктами, тоді як міжнародно визнаний уряд Ємену нині базується в Адені.
Фактично з того часу і досі у Ємені триває громадянська війна. ООН звітувала, що вона призвела до найбільшої спричиненої людьми гуманітарної кризи у світі: мільйони голодують, не мають доступу до питної води, медикаментів та електрики.
Чому хусити атакували в Червоному морі?
З початку бойових дій у Секторі Гази хусити заявили про свою підтримку палестинського угруповання Ісламістський рух, що з 2007 року контролює Сектор Гази — палестинський анклав на березі Середземного моря.ХАМАС. У листопаді хусити, за їхніми словами, атакували ізраїльське вантажне судно. Потім — інші комерційні судна за допомогою безпілотників і балістичних ракет.
ООН звітує, що хусити визначили своїми цілями всі міжнародні судноплавні компанії, поки, за їхніми словами, Ізраїль не дозволить повний обсяг гуманітарного постачання в Газу.
Президент США Джо Байден заявив, що вже понад 50 країн постраждали від 27 атак на міжнародне комерційне судноплавство. Екіпажі з понад 20 країн зазнавали погроз або були взяті в заручники.
За даними ЗМІ, з листопада по грудень 2023 року атаки хуситів у Червоному морі зросли на 500%. Загроза стала настільки великою, що великі судноплавні компанії припинили плавати в цьому регіоні, а витрати на страхування суден зросли в 10 разів з початку грудня.
Іран запідозрили у постачанні хуситам зброї, а США стверджують, що саме іранська розвідка допомагала націлюватися на кораблі. Тегеран все заперечує.
10 січня Радбез ООН ухвалив резолюцію, яка «найрішучіше» засуджує напади повстанців-хуситів біля узбережжя Ємену, які «порушили світову торгівлю та викликали побоювання щодо подальшого поширення війни в Газі».
Того самого дня Військово-морські сили Великої Британії та США відбили найбільшу атаку єменських хуситів на судна в Червоному морі. А в ніч проти 12 січня завдали ударів по об’єктах хуситів у Ємені. Президент США Джо Байден заявив, що «оборонні удари» здійснювали за підтримки Австралії, Бахрейну, Канади та Нідерландів. Хусити у відповідь назвали атаки «лякливим атом агресії» та заявили, що зупинятися не збираються.