Хто воює проти України? «Слідство.Інфо» з’ясувало, що відомо про російських полонених
За кілька днів з початку російського військового вторгнення українські захисники взяли в полон десятки окупантів. Деякі допити полонених військові опублікували в інтернеті. Журналісти «Слідства.Інфо» вивчили ці допити, встановили особи полонених росіян, а також їхні фотографії та сторінки в соцмережах, їхніх родичів та близьких.
Першу частину дослідження опублікували 27 лютого. Інформацію продовжують опрацьовувати. Якщо у вас є додаткова інформація про російських полонених — надсилайте її на пошту slidstvo.info@gmail.com та сторінки «Слідства.Інфо» в соцмережах.
Також журналісти розвінчали кілька фейків російської пропаганди, які стосувалися полонених окупантів.
Одним із перших полонених, кого показали українські військові, був 39-річний старшина Буйнічев Костянтин Сергійович.
Його розвідувальний взвод здався у повному складі, кажуть у Збройних силах України.
Костянтин Буйнічев живе в місті Юрга Кемеровської області, на вулиці Пушкіна, 12. Це приблизно за 3,5 тисячі кілометрів від кордону з Україною.
«Слідство.Інфо» знайшло Костянтина Буйнічева у російських соцмережах. Він публікував там фото свого підрозділу, а також світлини з навчань та зборів.
У Буйнічева є батько Сергій, теж військовий. На його сторінці в «Однокласниках» можна знайти альбом «Син», де той публікує фотографії Костянтина Буйнічева з військової служби.
Також знайшли у соцмережі «Вконтакте» сторінку 74-ї мотострілецької бригади, де служить Буйнічев. Зараз там місцеві дискутують, чи правдива інформація про полон їхніх земляків. Цікаво, що за кілька тижнів до початку російського вторгнення там почали зʼявлятися оголошення про пошук сухпайків та термобілизни.
ОМОНівці з Кемерово
Також українські бійці взяли в полон багатьої російських поліцейських спецпризначенців, які проїхали тисячі кілометрів, щоб окупувати Україну. Серед них — 48-річний Астахов Дмитро Михайлович, підполковник поліцейського спецпідрозділу СОБР (Спеціальний загін швидкого реагування) Росгвардії в Кемеровській області. Він проживає за адресою Кемерово, вулиця Шахтарів, 97, квартира 118.
Як сказав Астахов під час допиту, його взяли в полон, коли колона російських окупаційних військ рухалася в бік Києва і потрапила під обстріл. Чоловік каже, що його підрозділ кілька днів був у Білорусі, а потім колона рушила через Чорнобильську зону відчуження у бік Києва.
У цій колоні було багато російських поліцейських, зокрема, його командир групи — начальник спецпідрозділу СОБР Кемеровської області, полковник Костянтин Анатолійович Огій.
Також у полон потрапив інший поліцейський спецпризначенець з ОМОНу Кемеровської області — 27-річний Плотніков Євген Валерійович. Він підтвердив, що керівником їхньої групи був вже згаданий Костянтин Огій.
Плотніков має сторінку у «ВКонтакте» та Instagram, де хизується мускулатурою. Хтось із користувачів вдало пожартував, що найближчим часом Плотніков «трохи скине» мʼязової маси.
У російського окупанта в Кемеровській області залишилася, ймовірно, дівчина — Крістіна Цацуро. Розслідувачі знайшли їхні спільні фото у «ВКонтакте», також є профіль в Instagram.
Пізніше українські військові опублікували ще одне відео з полоненим Плотніковим, де той телефонує своїм рідним і просить припинити війну проти України.
Також у полон потрапив ще один окупант із групи Кемеровських спецпризначенців. Це 36-річний капітан ОМОНу Спірідонов Євгеній Вікторович, що проживає у місті Калтан, на вулиці Дзержинського 25/12. Цей полонений також підтвердив, що всіма керував полковник Костянтин Огій.
Журналістам вдалося знайти доньку Костянтина Огія Дарʼю. Вона теж проживає у Кемерово, навчалася в місцевому Інституті культури, також публікує свою художню творчість у соцмережі «ВКонтакте» та Twitter.
Зараз не відомо, чи живий росіянин Огій, чи ні. Оскільки, за словами самих полонених, більшість їхньої колони було знищено під час руху в напрямку Києва. Служба безпеки України опублікувала ймовірно внутрішні документи окупантів, де вказаний телефон Огія: 89133303961 (мобільний), та +79541072264 (стільниковий).
Також на другий день після вторгнення російських військ в Україну Головнокомандувач Збройних сил України Валерій Залужний опублікував відео з двома окупантами РФ, які здалися в полон.
«Слідству.Інфо» вдалося ідентифікувати обох полонених. Це капітан Алім Бікоєв та 29-річний єфрейтор Натан Касаткін.
За даними недержавної організації «Центр Миротворець», вони здалися в полон того ж дня, коли РФ напала на Україну.
Полонені розповіли, що входять до складу 11-ї окремої десантно-штурмової бригади (військова частина № 32364), яка дислокується в місті Улан-Уде — столиці Республіки Бурятія. Місто розташоване неподалік від кордону з Монголією, а до українського кордону звідти — близько 5,5 тисячі кілометрів.
Під час допиту полонені запевнили, що про вторгнення в Україну не знали. Мовляв, вони перебували на навчаннях в Криму і звідти кудись вилетіли. Кажуть, що десь чотири години після приземлення не усвідомлювали, що перебувають в Україні.
На третій день російського вторгнення в полон до українських захисників у Харкові потрапили 21-річний Роман Гаврилочев та Вадим Воробйов.
Окупанти повідомили, що служать у 138-й окремій мотострілецькій бригаді РФ (військова частина № 02511), яка розташована у селищі Кам’янка поблизу Санкт-Петербурга. Це понад 1 тисяча кілометрів від найближчого кордону з Україною.
Зі слів полонених, вони не знали, що їх відправлять в Україну, і не хотіли цього.
Журналісти виявили сторінку Романа Гаврилочева у соціальній мережі «ВКонтакте».
Також у мережі з’явилося відео про затримання 21-річного єфрейтора Євгенія Смірнова, сапера 423-го гвардійського мотострілкового полку (військова частина № 91701), що дислокується під Москвою.
На відео полонений зізнається, що він усиновлений, а його мати з батьком проживають у селі Шапи Смоленської області.
Ще один російський військовий, який потрапив у полон в Україні, — рядовий Павло Кравченко 2002 року народження.
Як і єфрейтор Смірнов, Кравченко служить у 423-му гвардійському мотострілковому полку (військова частина № 91701) з-під Москви. Про це він каже на опублікованому відео.
Також полонений розповідає, що його мати і батько мешкають в селі Новочеремхове Іркутської області РФ. «Слідству.Інфо» вдалося знайти їхні сторінки у соціальній мережі «Однокласники». Власне, на сторінці Наталії Кравченко виявили багато фотографій молодого чоловіка, дуже схожого на полоненого Кравченка. Наталія називає його своїм сином.
Судячи зі світлин Наталії Кравченко, її син розпочав службу у Збройних силах РФ влітку 2020 року. А до служби в армії надавав послуги охоронця та займався вигулом собак. Про це свідчить його профіль на одному з російських сайтів із пошуку роботи.
На третій день вторгнення Росії в Україну в мережі виклали відеозаписи із російським військовослужбовцем Романом Буханцовим, якого взяли в полон у місті Суми. Ці відео свідчать про низький моральний дух військового, адже на одному з кадрів він починає плакати, а українські захисники заспокоюють його.
На відео полонений зізнається, що служить у 2-й мотострілецькій дивізії РФ (військова частина № 56139), що під Москвою. Посада — старший сержант. Буханцов переконує, що до останнього не знав, що їх відправлять в Україну.
«Слідство.Інфо» знайшло сторінку Буханцова у соціальній мережі «Однокласники», за інформацією якої, йому 27 років. Також вдалося натрапити на профіль російського військовослужбовця на одному з російських сайтів знайомств.