Ібіца та «багата росіянка»: як скандальне відео повалило уряд Австрії

Віце-канцлер Австрії, глава ультраправої Австрійської Партії свободи (Freiheitliche Partei Österreichs, FPÖ) Гайнц-Крістіан Штрахе подав у відставку. Усе — після оприлюднення німецькими виданнями семигодинного відеозапису, де Штрахе веде перемовини з «багатою росіянкою» та пропонує їй угоди від австрійського уряду в обмін на фінансову підтримку передвиборчої кампанії. Чинний федеральний канцлер Себастьян Курц оголосив про розпад правлячої коаліції, до якої входила Партія свободи, та дострокові парламентські вибори. Як це сталося, що нового розкрив скандал про відносини Австрії з Росією та до чого тут Фірташ — розповідає Громадське.

Скандальне відео

17 травня німецькі видання Süddeutsche Zeitung та Der Spiegel майже синхронно опублікували відеозапис, на якому Гайнц-Крістіан Штрахе і його помічник та однопартієць Йоханн Гуденус обговорюють урядові контракти з жінкою, що називає себе «інвесторкою та племінницею одного російського олігарха».

Найімовірніше, зустріч відбулася на віллі на іспанському острові Ібіца у червні 2017-го. Тривала вона сім годин. Розмова сталася за кілька місяців до парламентських виборів в Австрії: на них Партія свободи здобула третє місце. Видання не називають джерело, від якого отримали ці відео, зняті прихованими камерами. Також медіа зазначають, що їм невідомі мотиви, навіщо відео взагалі записували.

На відеозапису представники ультраправих обговорюють із росіянкою можливий викуп нею 50% акцій впливової австрійської газети Kronen Zeitung. На думку політиків з Партії свободи, підтримка видання мала допомогти їм виграти вибори. «Якщо ви допоможете нам здобути контроль над Kronen Zeitung за три тижні до виборів і посприяєте нашій перемозі, ми готові говорити про все», — зазначає на відео Штрахе.

Він також каже, що хотів би вибудувати такий медіапростір, як в угорського президента Віктора Орбана. У 2016 році під впливом влади найбільша опозиційна газета Угорщини Nepszabadsag перестала виходити. Також Орбан у 2011 році створив структуру, яка об’єднала державні медіа — 6 телеканалів, 7 радіостанцій, 9 сайтів та головне інформаційне агентство країни. Відтак усі вони підпорядковувались інтересам уряду.

стопкадр з відео/Spiegel

Про що ще говорили?

В обмін на підтримку Штрахе пропонував жінці з відеозапису відібрати на її користь контракти на будівництво державних доріг в будівельної компанії Strabag. Також жінка розповіла Штрахе та його колезі, що має намір інвестувати в Австрію 250 мільйонів євро. Під час розмови вона декілька разів наголосила, що йдеться про незаконні гроші, однак це не збентежило її співрозмовників.

Також у розмові віце-канцлер згадує заможних спонсорів, які приховано фінансують Партію свободи. Зокрема, йдеться про незаконну форму пожертвувань для партії — через посередницьку благодійну організацію.

Як пише Süddeutsche Zeitung, обидва медіа 15 травня, перед публікацією відеозаписів, звернулися за коментарем до самих Штрахе та Гуденуса. Обоє підтвердили факт зустрічі і зауважили, що «це була виключно приватна розмова», яка «відбулась у неформальній атмосфері напідпитку». Видання припускає: про існування цього відео було відомо й раніше, до того, як про нього дізналися медіа. У середині квітня німецький журналіст і сатирик Ян Бемерманн під час церемонії вручення австрійської телевізійної премії жартував про те, «як деякий політик розпивав Red Bull із друзями партії на віллі російських олігархів на Ібіці».

Достовірність інформації на відео підтвердили фахівці Інституту безпечних інформаційних технологій імені Фраунгофера у Дармштадті та інші сертифіковані експерти. На різних записах із тієї ж кімнати дещо відрізняються таймкоди, однак це зумовлено тим, що на записувальних пристроях дата й час були неправильно налаштовані.

Якщо Штрахе та Гуденуса на записах видно чітко, то обличчя жінки видання «зафарбували». Як пишуть австрійські медіа, жінка на ім’я Олена Макарова, імовірно, є племінницею російського мільярдера Ігоря Макарова, який співпрацював, зокрема, з українським олігархом Дмитром Фірташем у 1990-х.

18 травня федеральний канцлер Австрії Себастьян Курц оголосив про розпад правлячої коаліції (на фото — Курц під час прес-конференції у Відні, 17 травня 2019 року)EPA-EFE/FLORIAN WIESER

Реакції

18 травня Штрахе подав у відставку з посади віце-канцлера і голови Партії свободи. Також із посади глави парламентської фракції цієї партії пішов і Йоганн Гуденус. Під час прес-конференції Штрахе назвав свої дії «дурними та безвідповідальними», втім заперечив, що вчинив щось протизаконне. За словами політика, він ухвалив рішення піти, аби не заподіяти більше шкоди уряду.

«Я хочу вибачитися перед усіма, кого розчарував своєю поведінкою», — сказав політик. Її Штрахе описав як «поведінку мачо, спричинену алкоголем». Він попросив вибачення перед своїми близькими, зокрема дружиною, виправдовуючись, що «хотів справити враження на привабливу гостю». Політик визнав, що зустрічався зі згаданою жінкою на Ібіці, втім результатом зустрічі нібито не стали жодні «пожертви для партії». Також зауважив, що жінку з відеозапису після цього більше ніколи не бачив.

Австрійська опозиція вимагає активних дій після скандалу зі Штрахе. Лідерка партії NEOS Беата Майнл-Рейзінгер заявила у Twitter: «Ми висловимо недовіру міністрам від Партії свободи — Герберту Кіклю (міністр внутрішніх справ Австрії — ред.), Маріо Кунасеку (міністру оборони — ред.) та Норберту Хоферу (міністр транспорту, новий голова Партії свободи — ред). Якщо ці особи лишаються при владі, це ускладнює ситуацію».

Депутат від опозиційної партії соціал-демократів Андреас Шідер заявив, що «Штрахе і Гуденус готові продати європейську демократію Росії». Він натякає на «дружбу» ультраправої партії свободи Австрії з Росією. У грудні 2016-го вона підписала угоду про співпрацю з РФ. Гуденуса ж, який навчався у Москві й володіє російською, вважають основним посередником між Австрійською партією свободи та Росією.Гайнц-Крістіан Штрахе та інші учасники цієї політичної сили неодноразово відвідували Росію та анексований Крим, а міністр Норберт Хофер називав Крим законною частиною Росії. Також партія закликала скасувати антиросійські санкції.

У Кремлі усі звинувачення щодо причетності до скандалу зі Штрахе відкидають. Як заявив прес-секретар російського президента Дмитро Пєсков, РФ не має доказів, що жінка на відео — росіянка. «Це історія, яка не має і не може мати до нас жодного стосунку», — наголосив речник.

Протести у Відні з вимогою відставки уряду Курца, Австрія, 18 травня 2019 року. Чоловік показую «червону картку» віце-канцлеру Гайнцу-Крістіану ШтрахеEPA-EFE/FLORIAN WIESER
Протестувальники вимагають заяву канцлера Австрії Себастьяна Курца про відставку уряду, Відень, Австрія, 18 травня 2019 рокуEPA-EFE/FLORIAN WIESER

Що далі?

Тисячі демонстрантів вийшли у суботу, 18 травня, під будівлю австрійського парламенту у Відні з вимогою провести нові парламентські вибори. Протестувальники висловили обурення ситуацією, що склалась довкола колишнього віце-канцлера, а також вимагали відставки чинного канцлера Себастьяна Курца: його Народна партія Австрії за результатами виборів 2017 року створила коаліцію з Партією свободи Штрахе.

Себастьян Курц того ж дня оголосив про розпад правлячої коаліції, зауваживши, що «діяльність Австрійської партії свободи шкодить країні». За словами канцлера, він «чудово усвідомлював, що спільний шлях із Партією свободи як політичним партнером викличе спротив. Однак вона була єдиною партією, з якою можна було тоді утворити коаліцію». Також у понеділок, 19 травня, Курц заявив про намір відсторонити від обов’язків ультраправого міністра внутрішніх справ Герберта Кікля.

Розпад коаліції в австрійському парламенті призведе до дострокових парламентських виборів. Хоча у Партії свободи кажуть, що не бачать для них достатньо підстав, необхідність нових виборів підтримав президент Австрії Александр Ван дер Беллен. Попередньо їх призначили на вересень 2019-го. «Продемонстровані в медіа відео з уже колишнім віце-канцлером Штрахе демонструють тривожну картину. Нікому не повинно бути соромно за Австрію», — заявив президент. Тепер головним завданням він вважає відновлення довіри населення до уряду, державних інституцій та депутатів парламенту.

Про зв’язки ультраправих європейських партій з Росією відомо, зокрема, з доповіді Atlantic Council 2017-го року. Йдеться, передусім, про «Альтернативу для Німеччини», французький «Національний фронт» та італійську «Лігу». Втім саме Австрія стала першою країною, де контакти правих політиків із росіянами призвели до відставки уряду.