Індійська вакцина CoviShield: боятися чи ні?
Уже тиждень в Україні триває вакцинація від коронавірусу. І замість того, аби спокійно щепитися чи ні (адже вакцинація від COVID—19 в Україні не примусова), «човен імунізації» постійно розхитують: нібито індійська вакцина неякісна, її виготовили для «країн третього світу», а щеплені масово після неї хворіють. Розповідаємо, чи варто боятися індійської вакцини та які міфи ходять навколо неї.
Вакцина CoviShield погана?
CoviShield — це локальна назва британської вакцини AstraZeneca. Її виробляють в індійському Інституті сироватки крові.
Третя фаза клінічних випробувань вакцини AstraZeneca (CoviShield) зараз триває в Індії, Бразилії, Великій Британії, Південній Африці, Кенії та США. Однак її вже схвалили для екстреного використання в Індії та Канаді.
Попередні результати третьої фази досліджень опублікували у грудні 2020 року. Вакцина показала ефективність 70,4%, згідно з даними від 11 636 добровольців.
Про те, що вакцина, яку закупила Україна, є ідентичною препарату від Oxford/AstraZeneca, каже й посол Великої Британії в Україні Мелінда Сіммонс:
«Будь-яке припущення, що вакцини AZ/CoviShield, які використовуються в Україні, відрізняються за формулою, є категорично неправильним».
З індійськими вакцинами взагалі щось не так?
В Індії працюють понад 3 тисячі фармкомпаній і понад 10 тисяч фармвиробництв. Країна посідає третє місце на світовому фармринку і, за даними аудиторської компанії Deloitte, забезпечує приблизно 65% світового ринку вакцин.
Serum Institute of India (Інститут сироватки крові) вважається найбільшим виробником вакцин у світі та експортує свою продукцію у 140 країн. У цього виробника Україна закуповує вакцини проти дифтерії, правця та кашлюку, їхня якість перевірена в міжнародних лабораторіях ВООЗ.
У 2008 році після щеплення індійською вакциною проти кору та краснухи у Краматорську помер 17-річний хлопець. Тоді в Міністерстві охорони здоров'я заявили, що не знайшли прямого зв'язку між щепленням і смертю підлітка. Випадок смерті трактували як збіг, адже ніяких ускладнень і реакцій в інших дітей, вакцинованих із цього ж 10-дозного флакона, не було.
Вакцина для «країн третього світу»?
Covishield доставляють у Бутан, Мальдіви, Бангладеш, Непал, М'янму та Сейшели. Ще Індія планує відправляти вакцини до Шрі-Ланки, Афганістану, Маврикію та Бразилії. Проте цю ж вакцину для використання схвалила Канада — і вже замовила з Індії 2 мільйони доз.
Узагалі провідні світові фармкомпанії широко користуються індійськими виробничими потужностями. Серед компаній, які мають виробництва в Індії, — Pfizer (США), Novartis (Швейцарія), AstraZeneca (Велика Британія) та низка інших.
Ліцензійну угоду на виробництво AstraZeneca з Інститутом сироватки крові розробники уклали ще влітку 2020-го.
Після вакцинування багато людей хворіють?
Реакція організму на вакцину цілком природна, каже лікар виїзної бригади екстреної медичної допомоги Олексій Берегій. Він також нещодавно вакцинувався проти COVID-19.
«Першого дня після вакцинації в мене піднялася температура до 38. Я випив жарознижувальний засіб. За добу все минуло», — розповідає Берегій.
У МОЗ зазначають, що протягом доби людина може відчувати слабкість, головний біль, підвищену температуру. Місце вакцинації може набрякати й боліти.
Якщо людина відчуває дискомфорт після щеплення, варто звернутися до сімейного лікаря за рекомендаціями. Щоб полегшити симптоми після вакцинації, треба:
- легко розминати руку, у яку робили щеплення;
- накладати прохолодні компреси на місце щеплення;
- пити багато рідини.
За словами голови комітету Верховної Ради з питань здоров'я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайла Радуцького, наразі в Україні зафіксували 126 випадків із побічними ефектами від вакцини CovieShield. Це трохи більше ніж 1% усіх вакцинованих. Лише один випадок кваліфікований як серйозний і призвів до госпіталізації.
Головний санітарний лікар України Віктор Ляшко зазначає, що інструкція до препарату передбачає протипоказання. Так, щеплення не варто робити, якщо є чутливість до активної лікарської речовини, людина має супутні захворювання, які супроводжуються значним підвищенням температури тіла, тромбоцитопенію (низька кількість тромбоцитів, що спричиняє підвищення кровоточивості й проблеми із зупинкою кровотечі) та порушення згортання крові.
Лікарі не вакцинуються, бо щось знають?
Насправді є декілька причин, чому лікарі не вакцинуються. Частина з них уже перехворіла на COVID-19 і може відкласти щеплення на певний час, бо поки має імунітет.
Однак деякі медзаклади ще не розпочали вакцинацію. Головний лікар Сокальської лікарні на Львівщині Роман Швед каже, що імунізація в них має скоро розпочатися. Попередньо з 50 медичних працівників, які контактують із хворими на коронавірус, 40 записалися на щеплення. Інші відмовилися, бо, знову ж таки — нещодавно перехворіли.
А втім, лікарка-інфекціоністка з Чернівців Ольга Кобевко каже, що в них з інфекційного відділення обласної лікарні лише дві людини погодилися на щеплення: вона та її колега.
«Усі майже в один голос говорять: якщо не вакцинується керівництво області, то є над чим подумати», — каже Кобевко.
Якщо кількість вакцин обмежена, чому вакцинують Зеленського, Степанова, Ляшка?
Якраз у такий спосіб влада хоче показати приклад і популяризувати вакцинацію. Так, першого березня в Україні дозволили робити щеплення громадським діячам і публічним особам, якщо є зайві дози препарату.
Іноді під кінець робочого дня мобільної бригади, за словами Віктора Ляшка, у флаконі залишаються 2-3 дози вакцини, які підлягають утилізації, якщо їх не використати протягом 6 годин.
«Для нас пріоритетом є провакцинувати з цього флакона всіх медичних працівників, які лікують хворих на коронавірус, а також інших працівників закладів охорони здоров'я. Проте щоб не утилізувати вакцину, ми вирішили щепити тих, хто стоїть у черзі на другому й третьому етапі. І публічних та громадських діячів — щоб популяризувати вакцинацію», — заявив головний санітарний лікар у коментарі hromadske.
5 березня в МОЗ планують розробити алгоритм, за яким будуть визначати публічних діячів та послідовність їх щеплення.
«Ми все одно будемо наполягати на тому, щоб серед громадських діячів насамперед щепилися люди з групи ризику», — наголосив Віктор Ляшко.
hromadske закликає вакцинуватися і взагалі «продалося» МОЗу?
Фінансування hromadske — прозоре, звіти можна переглянути в нас на сайті. Також про джерела нашого фінансування ми розповідаємо в цьому відео.
Міністерство охорони здоров’я України не є нашим донором. Ми нікого не закликаємо робити чи не робити щеплення, адже це особистий вибір кожного. Але, на думку ВООЗ та МОЗ України, вакцинація — це те, що суттєво допоможе подолати пандемію.