Інститут демографії розповів, які ризики мало б зменшення призовного віку до 20 років
Зменшення граничного призовного віку до 20 років мало б негативні наслідки для демографічної ситуації в Україні.
Про це розповів заступник директора Інституту демографії та соціальних досліджень ім. М. В. Птухи НАН України Олександр Гладун в етері телемаратону «Єдині новини».
«Для демографії війна — це взагалі погано. В будь-якому разі, гинуть всі вікові групи. В 2001 році у нас була найнижча народжуваність в історії України. Якщо взяти 2001 рік плюс-мінус 5 років, тобто це 10 років, то цей контингент найменший за чисельністю у віковій структурі. Тому смертність буде впливати і на цю вікову групу, і вона ще зменшиться», — наголосив фахівець.
В Інституті кажуть, що нині середній вік матері при народженні дитини становить 27-28 років, щодо батьківства у чоловіків — на кілька років більше. Тобто ця категорія перебуває у репродуктивному віці та виходить на ринок праці. Тому, як вважає Гладун, подальше зменшення призовного віку негативно вплинуло б на демографію.
Водночас він переконаний, що в цьому випадку має вирішувати Міністерство оборони «з огляду на потреби, які в них є». Гладун додав: «Інакше просто держави не буде».
Раніше очільник благодійного фонду «Повернись живим» Тарас Чмут заявив, що мобілізації мають підлягати українці від 20-річного віку. Цю думку поділяє і заступник командира 3 окремої штурмової бригади Максим Жорін.
«Молода людина від 20 років воює, працює з абсолютно іншою енергією. Це покоління, яке виросло на інших прикладах. Це люди, у яких є внутрішня життєва сила та енергія, щоб це роботи. І, безумовно, виконання задач, і відповідальність в такому віці на набагато більшому рівні», — заявляв військовий в етері «Єдиних новин».
Зменшення призовного віку
2 квітня президент Володимир Зеленський підписав закон про зменшення граничного віку перебування громадян на військовому обліку призовників із 27 до 25 років. Парламент ухвалив його ще у 2023 році.
Такі зміни до законодавства щодо зменшення граничного віку перебування громадян на військовому обліку призовників спільно напрацювали Міністерство оборони та Збройні сили України.
Там пояснювали, що під час дії режиму воєнного стану немає потреби в перебуванні громадян на військовому обліку призовників до 27 років.