Іран відкинув заяви України про «Шахіди» та хоче бачити документальні докази

Іран вкотре заперечив надсилання свого озброєння російським окупантам для війни проти України та пропонує провести зустріч, щоб отримати документальні підтвердження цих заяв.

Про це заявив речник Міністерства закордонних справ Ірану Насер Канаані.

У жовтні МЗС України офіційно звинуватило Іран у співучасті в злочинах росії проти України через російські удари по цивільному населенню та критичній інфраструктурі за допомогою дронів іранського виробництва.

Україна попередила Іран про «найсуворішу відповідальність», якщо постачання зброї окупантам продовжиться. А 28 жовтня глава МЗС України Дмитро Кулеба заявив про це іранському колезі в особистій розмові.

Іранська сторона у відповідь назвала заяви України «емоційними», а звинувачення — «голослівними». Речник МЗС Ірану заявив про «активний нейтралітет» щодо війни в Україні та заперечив надсилання будь-якої зброї. Натомість Канаані порадив українцям «бути реалістами».

«Замість проєктування та висунення неправдивих звинувачень на адресу Ірану влада цієї країни має відреагувати на конструктивні пропозиції нашої країни щодо проведення двосторонньої технічної та експертної зустрічі з метою надання документації щодо своїх претензій», — заявив речник.

Разом із тим він заявив про «дипломатичні зусилля Ірану з пошуку мирного розв'язку кризи в Україні» та про «готовність допомогти».

Іран та війна в Україні

Від початку повномасштабної війни Іран публічно декларував позицію нейтралітету та виступав за припинення вогню і політико-дипломатичне врегулювання. Однак країна постачає російським військам свої бойові дрони-камікадзе, які окупанти останнім часом активно використовують в Україні.

Іран офіційно відкидає звинувачення в постачанні зброї для російських військ, а самі окупанти намагаються замаскувати іранське обладнання під російською назвою «Герань-2».

Попри це, іранські чиновники анонімно підтвердили для Reuters плани передати росії додаткові безпілотники та балістичні ракети класу «земля — земля». Вони також заперечили, що передання зброї порушує резолюцію Радбезу ООН, і заявили, що територія використання безпілотників — «це не проблема продавця».