Іранського режисера ув’язнили в рідній країні за показ фільму в Каннах
В Ірані засудили до шести місяців ув’язнення режисера Саїда Рустаї за показ на Каннському кінофестивалі у 2022 році фільму «Брати Лейли».
Про це пише Guardian.
Суд визнав винними Рустаї та продюсера фільму Джавада Норузшахі у «сприянні пропаганді опозиції проти ісламської системи», зазначає опозиційна іранська газета Etemad.
Режисер і продюсер фільму відсидять приблизно 9 діб. Решту терміну їм відстрочили на п’ять років, протягом яких Рустаї та Норузшахі повинні будуть відвідувати курси зі створення фільмів, що «плекають національні та етичні інтереси». Також їм заборонили співпрацювати з іншими кіномитцями.
Більше про фільм
Драма «Брати Лейли» — третій повнометражний фільм Саїда Рустаї, до якого він також написав сценарій.
У ньому розповідається про 40-річну Лейлу, яка все життя піклувалася про батьків і чотирьох братів. Сім’я стикається з постійними фінансовими труднощами, які поглиблюють міжнародні економічні санкції проти Ірану.
Щоб покінчити нарешті з бідністю, Лейла планує відкрити сімейний бізнес. Вона дізнається, що її батько таємно ховає сімейну реліквію, яку можна продати й відкрити підприємство. Але відкриття бізнесу занурює родину в хаос, а на тлі цього здоров’я батька починає погіршуватися.
Фільм претендував на «Золоту пальмову гілку» на торішньому Каннському фестивалі, отримавши нагороду Міжнародної федерації кінокритиків.
Водночас у самому Ірані стрічку заборонили після того, як вона «порушила правила, потрапивши на міжнародні кінофестивалі без дозволу», а її режисер відмовився «виправити» фільм, як того вимагало міністерство культури, повідомляли тоді офіційні іранські ЗМІ.
Нагадаємо, цьогоріч на міжнародному кінофестивалі у Локарно перемогу здобув фільм «Критична зона» іранського режисера Алі Ахмадзаде.
Стрічка, таємно знята на вулицях Тегерана без дозволу іранської влади, є «гімном свободи та опору в Ірані», заявили організатори фестивалю.
Влада не дала Ахмадзаде дозволу покинути Іран, щоб поїхати до Швейцарії для представлення свого фільму. Попередні роботи режисера — «Вечірка Камі» та «Атомне серце» — заборонені в країні.