«ІТ-спеціалісти формують обличчя нової України» — інвестор Андрій Колодюк

15 років тому Ізраїль був експортером цитрусових, а тепер — це країна, що залучила 13 млрд інвестицій в ІТ-галузь. Україна теж так може, вважає інвестор Андрій Колодюк. Чому він так стверджує і що треба зробити для розвитку галузі високих технологій в Україні, — розповів у студії Громадського.

Сьогодні Україну у світі побачили не тільки тому, що у нас професійні ІТ спеціалісти, а й українські компанії стають все більше відомими на світовому ринку, відкривають свої представництва в інших країнах.

За останні кілька років все дуже змінилось. Коли нині я кажу, що я з України, мене вже не питають «де це?», не кажуть «Андрій Шевченко, брати Клички», а відповідають — «о, ми щось із вашими ІТ-шниками робимо». Це новий імідж, нова парадигма для України.

Президент Естонії нещодавно на Давоському форумі презентував свою країну як таку, де можна побудувати багатомільйонну компанію, наприклад, новий Skype. Запрошував стартапи до Естонії. А в Україні тим часом потенційно десятки таких «скайпів», а влада їх просто не помічає. Чому президент Естонії говорить про стартапи, а у нас про них або не знають, або не хочуть знати?

Чому ми не пишаємося цими 25-річними хлопцями, які створюють всесвітньовідомі стартапи Ecoisme, Vox, Petcube, Looksery? Це вони — нова Україна, яку ми прагнемо побудувати.

В Україні сьогодні 2,5 тис стартапів. Ми в Асоціації венчурних інвесторів минулого року вклали кошти у розвиток 80 проектів. І ми не єдині. Такі можливості є. І гроші теж. Сьогодні в Україні залучити кошти у стартап — це можливо.

Головний критерій для інвестора — у команди має бути не лише ідея, а й її втілення у продукті — певному товарі чи послузі. І повне розуміння того, яку проблему користувача ваш продукт вирішує. Треба дуже швидко пройти від ідеї до прототипу. Адже тільки це дасть вам реальний відгук, чи потрібен взагалі комусь ваш продукт.

Спілкуйтесь з тими, хто уже отримав інвестиції, тому що ці люди розкажуть вам набагато більше, ніж сотні теоретичних історій.

Відомі у Кремнієвій долині українці збирають на найбільшій виставці стартапів TechCrunch Disrupt павільйон для стартапів з України. До 25 травня наша асоціація відкрила конкурс для стартапів, які можуть туди поїхати. До речі, минулого року цей конкурс виграли Looksery, а потім їх за $150 млн купив Snapchat.

Підприємництву не навчиш в університеті, тільки на практиці, тільки у процесі роботи.

Сьогодні у Європі не вистачає 1 млн сертифікованих спеціалістів з інформаційних технологій. Це мільйон відкритих вакансій, для яких не обов’язково переїжджати кудись, навіть, — виходити з дому.

Щоб отримати найпростішу роботу в ІТ не потрібно 5 років навчання в університеті, достатньо пройти 3-місячні курси. Багато навчального контенту є у вільному доступі. Навчайтесь і влаштовуйтесь на початкові позиції. Це, наприклад, тестери із зарплатнею 500 доларів. ІТ — це не тільки про програмування.

Коли  мене питають, яку мову треба знати, я відповідаю — програмування. Ну і англійську, звісно. Адже коли ми кажемо про глобальний ринок, то англійська є універсальною для порозуміння.

ІТ — єдина галузь, яка навіть у кризу продовжує зростати, яка постійно отримує нові інвестиції, тому нею цікавляться «люди у погонах». Якщо у ІТ-компанії на день вилучити сервери, це її паралізує. Дуже зручний інструмент для шантажу, щоб отримати хабар.

Минулого року було багато обшуків і вилучень серверів, але жодна справа не була доведена до суду. А що найгірше — влада не стала на захист бізнесу. Тим часом наших стартаперів запрошують переїхати до Польщі, Канади, США. І, відчуваючи таке до себе ставлення, вони погодяться. Ми втратимо найцінніший актив — таланти, нову Україну.

Інвестор у США, відкриває новини на сайті Wall Street Journal і бачить новину про обшук у великій публічній компанії в Україні. Про який приток капіталу ми можемо говорити після цього? Втрати держави від таких обшуків обчислюються мільярдами, якщо від нас відвернуться інвестори.

Дуже просто прийти і притиснути невеличку компанію, але чому ми не говоримо про те, як платять податки олігархи або скільки грошей Україна втрачає через корупцію?

ІТ-галузь з’явилась не завдяки державі, не після великої приватизації, а скоріше всупереч усім зовнішнім умовам, а зараз є третьою за обсягами експорту в українській економіці. І треба подякувати тим, хто досі не виїхав, незважаючи на більш сприятливий бізнес-клімат і податкову систему, наприклад, у сусідню Польщу.

Головна допомога держави — це просто не втручатися і дати нам працювати.

Ненормально, коли підприємству платять у доларах, а воно не може їх отримати. А тоді ще й податківці приходять і кажуть, що вони у «сірій зоні». І це теж перешкода для розвитку ІТ.

Мої три питання до уряду:

    •    призначте нового прем’єр-міністра, якому б довіряли міжнародні інвестори (щодо персоналій, то я знаю Наталію Яресько 15 років і, наприклад, коли я був у Давосі, я переконався, що лише до неї зосталась довіра інвесторів);
    •    захистіть малий бізнес від неправомірних дій правоохоронних органів, а виявляти злодіїв і шахраїв ми самі допоможемо, бо не менше у цьому зацікавлені;
    •    покажіть світові нове обличчя України, що ми відкриті для стартапів, для побудови нових «фейсбуків» і «скайпів».

Я не мрійник, я бачив, як Ізраїль був експортером цитрусових, а тепер це — країна, що залучила 13 млрд інвестицій в ІТ-галузь. 70% експорту маленького Ізраїлю — це високі технології. Цей приклад показує, що все залежить тільки від нас, але з допомогою уряду все вийде скоріше.