Італія підписала газову угоду з Лівією, щоб зменшити залежність від росії
Італійська енергетична компанія Eni та Національна нафтова корпорація Лівії (NOC) підписали угоду про видобуток газу на суму 8 мільярдів доларів на тлі прагнення Європи скоротити свою залежність від російських енергоресурсів.
Про це пишуть Reuters та «Радіо Свобода».
Угоду підписали під час візиту до лівійської столиці Триполі прем’єр-міністерки Італії Джорджі Мелоні. Домовленість спрямована на збільшення видобутку газу для внутрішнього ринку Лівії, а також його експорту внаслідок розробки двох морських газових родовищ.
Видобуток, як очікується, розпочнеться у 2026 році. За оцінками Eni, родовища можуть виробляти близько 7,5 млрд кубічних метрів газу на рік. Це більш як дві третини від обсягу, який Італія імпортувала з росії минулого року.
За кілька днів до цієї угоди Мелоні також відвідала Алжир — головного постачальника природного газу в Італію, — щоб підписати меморандуми у сфері енергетики. У травні Італія підписала угоду з Алжиром про збільшення імпорту з осені 2022 року. Йдеться про додаткові 9 млрд кубометрів у 2023-2024 роках.
Країни ЄС після вторгнення рф в Україну намагаються зменшити свою залежність від російських енергоносіїв завдяки альтернативним джерелам, зокрема з Північної Африки та інших країн.
Також Європа намагається стримувати попит. За даними ICIS, у Німеччині та Італії — двох найбільших споживачах газу в ЄС — у листопаді попит упав на 23% та 21% відповідно.
Водночас наприкінці листопада FT повідомляла, що Європа з початку року імпортує рекордну кількість зрідженого російського газу, що зазвичай перевозиться танкерами. І така тенденція свідчить про те, що регіон усе ж не повністю позбувся своєї залежності від енергоресурсів росії.
Крім того, Європа досі не запровадила санкції щодо російського газу через його важливість для енергетичної безпеки деяких європейських країн. росія цим скористалася й поступово скорочувала потік через трубопроводи після 24 лютого, а це впливало на підвищення цін та посилення кризи вартості життя.