Ізраїльська опозиція домовилася про створення уряду без Нетаньягу. Його очолить Нафталі Беннет
Ізраїльські опозиційні партії 2 червня досягли угоди про створення коаліції без правоцентристської партії «Лікуд» чинного прем'єр—міністра Беньяміна Нетаньягу.
Про формування нової коаліції повідомив лідер центристської партії «Єш Атід» Яір Лапід, цитують The Times of Israel та BBC.
На посаді прем'єр-міністра Нетаньягу, який був очільником уряду ще з 2009 року, замінить один із лідерів альянсу правих партій Ізраїлю «Яміна» Нафталі Беннет.
Як домовилися політики, Беннет буде очільником уряду впродовж двох років. Після цього його замінить Лапід, який обійматиме посаду прем'єр-міністра ще два роки — до нових виборів. Усього до коаліції увійшли вісім політсил, які сповідують абсолютно різні політичні ідеології — від правих до лівих.
Тепер склад нового коаліційного уряду має затвердити Кнесет — парламент Ізраїлю. Це має відбутися приблизно протягом десяти днів.
BBC зазначає, що Нетаньягу може використати цей час для того, щоб спробувати переконати депутатів голосувати проти уряду. Ізраїльські політологи вважають, що чинний прем'єр-міністр докладе максимум зусиль, аби вплинути на парламентарів.
Зазначимо, що про намір ізраїльської опозиції створити уряд без Нетаньягу стало відомо 30 травня. Тоді Беннет заявив, що має намір створити разом із Лапідом «уряд єдності», зазначивши, що інакше на країну чекають п'яті вибори за два роки.
Саме 2 червня був останній день, коли ізраїльські політики могли досягнути коаліційної угоди.
Партія 49-річного Беннета «Яміна» в парламенті має лише 7 зі 120 місць. Однак саме через неспроможність Нетаньягу та Лапіда сформувати коаліцію Беннет став важливим гравцем у переговорах щодо уряду.
Беннета в середині 2000-х вважали союзником Нетаньягу, однак після цього він вийшов із партії «Лікуд» і вступив у праву партію «Єврейський дім». У 2013 році провів її в парламент.
Потім Беннет обіймав міністерські посади в різних складах уряду до 2019 року, поки його нинішня партія не зазнала поразки на чергових виборах до Кнесету. Проте вже через кілька місяців на позачергових виборах Беннет повернувся до парламенту.
Цього політика часто називають ультранаціоналістом, а сам він вважає себе більш правим, ніж Нетаньягу. Зокрема, він говорить, що Ізраїль має бути національною єврейською державою.