Ізраїльські хакери понад 20 років втручались у вибори по всьому світу — розслідування
Група ізраїльських хакерів під назвою «Команди Хорхе» понад 20 років втручалась у вибори по всьому світу. Хакери стверджують, що маніпулювали більш ніж у 30 виборчих процесах за допомогою зламу, саботажу та дезінформації.
Про це йдеться у спільному розслідуванні міжнародного консорціуму журналістів із 30 видань.
Журналісти називають керівником угруповання 50-річного Тала Ханана під псевдонімом «Хорхе», який раніше служив в ізраїльському спецпідрозділі. Розслідувачі зв'язалися з чоловіком, відрекомендувавшись консультантами «політично нестабільної африканської країни», якій треба було допомогти відтермінувати вибори.
Тал Ханан розповів, що його послуги були доступні для розвідувальних агентств, політичних кампаній і приватних фірм, які хотіли таємно маніпулювати громадською думкою. За його словами, його послугами користувались країни Африки, Південної та Центральної Америки, США та Європи.
Ханан описав свою команду як «випускників державних установ», які мають досвід у фінансах, соціальних медіа та кампаніях, а також у «психологічній війні».
За допомогою власного програмного пакета команда контролювала тисячі підроблених профілів у Twitter, LinkedIn, Facebook, Telegram, Gmail, Instagram і YouTube. Деякі фейкові акаунти навіть мали облікові записи Amazon із кредитними картками, біткоїн-гаманцями та обліковими записами Airbnb.
Поспілкувавшись із керівником «Команди Хорхе» та його працівниками, журналісти дізнались, що ті збирали дані про конкурентів, зокрема зламуючи облікові записи Gmail і Telegram. Вони також хвалилися проплаченим матеріалом у новинних виданнях, які потім розповсюджувалися за допомогою програмного забезпечення для керування ботами Aims.
Значна частина їхньої стратегії зосереджується на зриві або саботуванні конкурентних кампаній. «Команда Хорхе» розповіла, що колись навіть надіслала секс-іграшку через Amazon політикові додому, щоб створити у його дружини помилкове враження, що він має роман.
За словами Хорхе, втручання у вибори коштує 6-15 мільйонів євро (хоча журналісти отримали електронні листи, де він просив набагато менші суми). Хакери приймали платежі в різних валютах, зокрема у криптовалюті, або готівкою.
Під час особистих зустрічей і через відеозв'язок Ханан вихвалявся, що зараз його команда працює над виборами в Африці. Він також казав, що має команду в Греції та Еміратах, а за весь час діяльності Хорхе та його люди були причетні до втручання в 33 кампанії президентського рівня, у 27 з яких здобули успіх. Він стверджував, що брав участь у двох проєктах у США, але не політичних. Усі заяви команди Хорхе достовірно перевірити не вдалося.
Попри все, Ханан наголошував журналістам, що заперечує будь-які правопорушення. Відповісти на детальні запити про коментарі він не зміг, стверджуючи, що йому потрібне «схвалення» від невизначеного органу.
Авторка: Катерина Єсікова