Ймовірна хімічна атака у Маріуполі та операція «Оскар»: головне за ніч 12 квітня

«Азов» заявив про застосування росіянами отруйної речовини у Маріуполі, а Європол розпочав операцію із пошуку російських активів. Зібрали головне за ніч проти 12 квітня.

Ймовірна хіматака у Маріуполі

Загін спеціального призначення «Азов» заявив про застосування російськими окупантами в Маріуполі проти українських військових та цивільних жителів міста отруйної речовини невідомого походження.

За даними загону, отруйну речовину скинули з ворожого БПЛА приблизно о дев'ятій вечора 11 квітня. У постраждалих спостерігається дихальна недостатність і вестибуло-атактичний синдром, який характеризується незначним ступенем рухової дисфункції, погіршенням координації.

Засновник полку спецпризначення «Азов» Андрій Білецький заявив про трьох людей «з чітко вираженими ознаками отруєння бойовими хімічними речовинами, але без катастрофічних наслідків».

Наразі офіційних підтверджень органів влади цьому немає, проте джерело, наближене до Міноборони України, повідомило hromadske, що ймовірність використання хімічної зброї російськими окупантами «дуже висока».

Реакція Заходу

На повідомлення з Маріуполя вже відреагували західні країни. Так, міністерка закордонних справ Великої Британії Елізабет Трасс зазначила, що її країна у терміновому режимі працює з партнерами, щоб перевірити деталі. «Будь-яке використання такої зброї було б черствою ескалацією цього конфлікту, і ми будемо притягувати путіна та його режим до відповідальності», — написала Трасс.

Водночас речник Пентагону Джон Кірбі сказав, що Пентагон поки що не може підтвердити повідомлення про хімічне отруєння у Маріуполі. Проте він зазначив, що США стурбовані ймовірним застосуванням таких методів росіянами. Кірбі наголошує, що Пентагон буде уважно стежити за ситуацією.

«Ці повідомлення, якщо вони правдиві, викликають глибоку стурбованість і відображають наші побоювання щодо того, що росія може використовувати різні засоби придушування бунтів, зокрема сльозогінний газ, змішаний з хімічними речовинами», — сказав Кірбі.

Операція «Оскар»

Європол розпочав операцію «Оскар», у межах якої шукатиме активи росіян та всіх інших людей та компаній, що перебувають під санкціями у зв'язку з російським вторгненням в Україну.

Операцію здійснюватимуть спільно з державами-членами ЄС, Євроюстом та Frontex. Правоохоронці також спрямують свої дії на підтримку кримінальних розслідувань, які проводяться державами-членами у зв'язку з обходом торговельних та економічних санкцій, запроваджених ЄС. Очікується, що ця операція триватиме не менше ніж рік та включатиме низку окремих розслідувань.

«Іранська модель» для російського газу

Україна пропонує західним країнам використати «іранську модель» санкцій щодо російського трубопровідного природного газу, повідомив заступник міністра енергетики Ярослав Демченков.

Ця модель дозволяє країнам ЄС і надалі отримувати російський газ, але кошти за нього зберігати на спеціальних депозитних рахунках у європейських банках. Ці гроші росіяни зможуть отримати лише тоді, коли виконають визначені умови.

Вплив російської агресії на світову економіку

Світова організація торгівлі прогнозує, що повномасштабне російське вторгнення в Україну може знизити зростання світового ВВП на 0,7-1,3%, яке тепер у 2022 році становитиме 3,1-3,7%. Також СОТ вважає, що світова торгівля у 2022 році зросте на 2,4-3%, хоча ще у жовтні 2021 року передбачали ріст на 4,7%.

Підступність окупантів

Оперативне командування «Південь» повідомило, що у Миколаївській області 11 квітня росіяни, переодягнувшись у цивільних українців, атакували позиції українських військових.

Окупанти під'їхали до українських позицій на трьох цивільних автівках, видавши себе за групу евакуйованих місцевих мешканців, що заблукали. Вони намагалися атакувати, але отримали відсіч і, втративши п'ятьох людей, утекли.

Покарання за нацистський жест

Шведська команда Ward Racing припинила співпрацю з російським гонщиком Артемом Северюхіним, який продемонстрував нацистський жест. Також заяву щодо дій Северюхіна зробила й Міжнародна автомобільна федерація: там наголосили, що розпочинають розслідування цього інциденту.

Санкції Японії

Японія заморозила активи 398 росіян та 28 російських компаній, повідомляє МЗС країни. Серед підсанкційних людей здебільшого опинилися депутати держдуми, проте у переліку також є дружина та донька глави мзс сергія лаврова, а також дві дочки володимира путіна — Катерина Тихонова та Марія Воронцова. Крім того, під обмеження потрапили два банки: «Альфа-банк» та «Сбербанк».