«Імовірно, злочин проти людяності». Amnesty International опублікувала звіт про депортацію українців росією

Міжнародна правозахисна організація Amnesty International (AI) опублікувала новий звіт, у якому йдеться про незаконне переміщення цивільних українців з окупованих територій російськими окупантами.

Про це йдеться у доповіді організації.

«росія примусово переміщувала та депортувала цивільних осіб з окупованих територій України, що було рівнозначно воєнним злочинам і, ймовірно, злочинам проти людства», — зазначено у звіті.

AI опитала 88 людей з України. Більшість становили мирні жителі Маріуполя, а також цивільні з Харківської, Луганської, Херсонської та Запорізької областей. Висновки правозахисники опублікували у доповіді «"Як тюремний конвой": незаконне переміщення росією цивільних осіб в Україні та зловживання під час "фільтрації"».

В одному задокументованому випадку жінку відлучили від її 11-річного сина під час фільтрації, затримали та не возз’єднали з ним. Це є очевидним порушенням міжнародного гуманітарного права, кажуть правозахисники. Хлопчика та його матір захопили та затримали на металургійному комбінаті імені Ілліча в Маріуполі в середині квітня російські війська.

Він розповів: «Вони відвели мою маму в інший намет. Її допитували… Мені сказали, що мене заберуть від мами. Я був шокований. Вони нічого не сказали про те, куди їде моя мама. Відтоді я не чув про неї». 

Люди, затримані під час фільтрації, повідомили організації, що їх піддавали катуванням та іншим формам жорстокого поводження, зокрема з побиттям, електрошоком і погрозами страти. Іншим окупанти відмовляли в їжі та воді, багатьох утримували в небезпечних умовах.

Про депортацію українців

Ще в липні президент Володимир Зеленський заявив, що під час повномасштабної війни російські окупанти вивезли на територію рф уже два мільйони людей. Того ж місяця держсекретар США Ентоні Блінкен заявив, що внаслідок російських «фільтраційних» операцій в Україні зникли, затримані або примусово депортовані з домівок приблизно 1,6 мільйона українців, зокрема 260 тисяч дітей.