Карти зорям ворожили. Хто й чому вірить астрологам, тарологам та екстрасенсам

«Суспільні катаклізми, зокрема війни, завжди створюють ситуацію невизначеності. Дехто втрачає відчуття безпеки, одне з базових людських відчуттів. Почуватися беззахисним украй дискомфортно, тож у кризові періоди люди частіше звертаються до чудесних, надприродних сил — шукаючи психологічного захисту. Хто в церкві, а хто в астрологів з тарологами», — вважає Вадим Васютинський, доктор психологічних наук, професор і завідувач лабораторії психології мас та спільнот Інституту соціальної та політичної психології Національна академія педагогічних наукНАПН.

Ми звернулися до Вадима Олександровича, щоб поговорити про результати дослідження, нещодавно оприлюднені Київським міжнародним інститутом соціології: 43% українців вірять астрологам, екстрасенсам або тарологам.

Українська ситуація не аномальна — у багатьох розвинених країнах статистичні показники віри в «паранормальне» та різнорідні пророцтва не поступаються нашим. Так, компанія BMG Research у своєму Компанія BMG Research досліджує стан ринку й уподобання клієнтів. Згадане опитування провели у 2017 роціопитуванні серед мешканців Великої Британії з’ясувала, що 51% британців вірять у карму, 47% — у долю, а 16% — в астрологію та гороскопи. Переважна більшість тих, хто вірить в астрологію, — жінки.

Доволі високі показники не обґрунтованої науково віри виявили серед жителів США дослідники з компанії YouGov: 27% американців вірять, що положення зірок і планет впливає на їхнє життя. Серед них майже третина — віком до 30 років. У різних соціальних групах показники відрізняються, хоч і несуттєво. Єдиний виняток — атеїсти, серед яких частка довірливих до астрології становить лише 10%.

Та повернімося до України. Відразу зауважимо: звертаючись до астролога чи таролога, людина не чинить нічого екстраординарного. В Україні професії астролога та ворожки (а таролог ворожить на майбутнє за допомогою карт таро) — офіційно визнані. У Нормативний документ для кадрового діловодства. За правовим статусом прирівнюється до національного стандарту й призначений для використання всіма роботодавцямикласифікаторі професій вони перебувають у категорії 515 — між «працівниками, що надають послуги окремим особам» і «працівниками служб, які надають захисні послуги».

«Люди в астрологів отримують своєрідну дозу заспокійливого, яка допомагає їм на певний час позбавитися тривоги та розслабитися», — пояснює Вадим Васютинський.

Погодьмося, йдеться про цілком невинні задоволення. Проте які саме люди потребують таких послуг? Чи впливає на цю потребу вік або рівень освіти? А якщо прогнози астрологів можуть нашкодити людині чи створити загрозливу емоційну напругу в суспільстві? Про все це — у розмові hromadske з професором Васютинським.

Хто вірить у пророцтва?

Чи свідчить рівень довіри до астрологів та ворожок про зростання в суспільстві розгубленості й нервозності? 

Я б цього не стверджував. Ще років 40 тому читав одне французьке дослідження, згідно з яким майже половина французів вірила у надприродні речі, а друга половина — не вірила. Думаю, для всіх представників європейської цивілізації — і для українців зокрема — такий розподіл ставлення до надприродного й чудесного є більш-менш сталим, незалежно від ситуації в суспільстві.

Вадим Васютинський, доктор психологічних наукhromadske
Війна може збільшити кількість людей, які вірять екстрасенсам і астрологам, але не йдеться про значне збільшення. Ніколи й ніде у світі не буде суспільства, де ніхто не вірить в астрологію, чи навпаки — де всі вірять. Завжди існуватимуть певні пропорції.Вадим Васютинський, доктор психологічних наук

Як пояснити, що, за даними КМІС, в астрологію і тарологію більше вірять жінки, ніж чоловіки (49% проти 36%)? 

В основітакої віри в чудесне й надприродне — прагнення захисту. Вважається, що соціально жінкам воно притаманне більше, ніж чоловікам. Також є думка, що їм важче впоратися зі своєю тривожністю, ніж чоловікам. Тому серед жінок більше тих, хто ходить до церкви чи вірить в астрологію.

КМІС також констатує: більшість людей, які вірять в астрологів та екстрасенсів, старші за 60 років. Життєвий досвід не впливає на таку схильність?

Може бути два пояснення. Перше: з віком у людей зростає рівень тривожності. Адже літні люди усвідомлюють скоре наближення свого кінця; відчувають, як прогресує їхня немічність. До того ж старші люди в Україні отримують малі пенсії, серед них багато одиноких, яких нікому доглядати. Це все підстави для підвищеної тривожності та відчуття беззахисності.

Друге пояснення: люди у віці за 60 — це покоління, яке народилося й дорослішало в СРСР. Тоді більшість людей були позбавлені психологічної суб’єктності — тобто здатності й можливості самостійно вирішувати, як жити, як думати. Коли людина може самостійно ухвалювати рішення, вона почувається набагато щасливішою та впевненішою, ніж та, котра виконує чужі рішення.

Нездатність до самостійних рішень збільшує відчуття тривожності й небезпеки. Парадоксально, але старші люди в Україні якраз і не мають успішного досвіду ухвалення самостійних рішень, бо за часів СРСР були позбавлені суб’єктності. Тому зараз за готовими відповідями вони йдуть до астрологів та екстрасенсів.Вадим Васютинський, доктор психологічних наук

Ще один прикметний показник: понад 65% людей, які вірять ворожкам, мають низькі статки. Це ілюстрація до приказки «Чого бідний — бо дурний. Чого дурний — бо бідний»?

Науковці нашого інституту свого часу під моєю редакцією випустили книжку «Соціальна психологія бідних». Так от, ми дослідили, що бідні люди зазвичай менш ефективні та більш безпорадні у своєму житті. Вони не вміють заробляти, не вміють розпоряджатися грошима — просто психологічно до цього не придатні. Свою неефективність вони схильні пояснювати зовнішніми обставинами: часто вважають, що бідні через свою чесність і високі моральні якості.

Так вони самозаспокоюються. Насправді бідність не корелюється з моральністю — численні дослідження довели, що найбільш «моральними» є люди середніх статків, а не бідні чи багаті.

Замість працьовитості та здатності заробляти у бідних людей часто є схильність фантазувати про раптовий фарт: раптово отримати спадок або знайти гаманець, набитий грошима. Бідні схильні очікувати дива. Тому й вірять в астрологію чи тарологію. Астрологією, крім того, можна виправдати свої проблеми: мовляв, не під тією зіркою народився.Вадим Васютинський, доктор психологічних наук

Дослідження демонструє і поділ за місцем проживання: віра в астрологію більш притаманна мешканцям містечок і сіл. Як це можна пояснити з погляду психології?

Як на мене, пояснювати слід насамперед з погляду демографії. Наразі в маленьких населених пунктах живуть переважно люди літнього віку — а ми про них уже говорили.

Впливає провінційне середовище і через нижчий рівень освіти, більш консервативний спосіб життя, віддаленість від центрів ухвалення рішень. Ці чинники посилюють схильність до віри в усілякі чудеса, традиційні колективні фантазії. Ще й досі частина сільських людей скоріше піде до знахарки, ніж до лікаря. Мовляв, «що ті лікарі знають». Так і з прихильністю до різноманітних ворожок та екстрасенсів.

Але ж до пророчиць звертаються не лише бідні малоосвічені селяни. Серед клієнтів є й багатії, політики, люди з вищою освітою та високим соціальним статусом. Це не суперечить даним КМІСу?

Надприродне тією чи іншою мірою цікавить людей різного статусу або рівня освіти. Тут справа у пропорціях: серед людей з вищою освітою чи матеріально більш забезпечених таких менше, а серед малоосвічених і незаможних — більше.

Чи збуваються пророцтва?

Цікаво, що, за даними дослідження, в астрологію вірить у рази більша кількість людей, ніж в екстрасенсорні здібності й тарологію. Люди все ж шукають у чудесному якогось наукового підґрунтя? Бо часто вважають, що астрологія — все-таки наука, хоч і з префіксом «псевдо». А всіляке ворожіння, можливо, частіше сприймають як шарлатанство. 

Саме так. Недарма зараз навіть «астропсихологи» з’явилися, які позиціюють себе як науковців.

У своїх міркуваннях ви виходите з того, що астрологія та ворожіння не містять навіть дрібки істинного знання. Але ж пророцтва іноді збуваються.

Успішні астрологи й екстрасенси чудово відчувають клієнтів — мають гарну інтуїцію та легко коригують свою інформацію відповідно до того, як на неї реагує клієнт. Ворожки завжди говорять про речі, які є найбільш імовірними. Якщо з десятка їхніх пророцтв збудеться хоча б одне-два — клієнт уже буде задоволений. Вадим Васютинський, доктор психологічних наук

Там немає ніякого істинного знання. Якщо ж пророцтво не збудеться — про них легко забудуть. Та й астролог не несе за це жодної відповідальності.

Які люди за будь-яких обставин схильні довіряти пророцтвам астрологів і тарологів більше, ніж раціональним джерелам інформації?

На схильність більше вірити у пророцтва, ніж у достеменну інформацію, впливає багато психологічних факторів. Наприклад, наша психіка функціонує на основі механізмів, що сформувались у дитинстві. Ті з них, які залишаються з нами назавжди, формуються десь до третього року життя.

Свого часу американські вчені виявили закономірність: люди, які з раннього дитинства не отримували достатньо уваги, тепла й любові від батьків, у дорослому віці більше вірять у чудесне, аніж діти, які не зазнавали такого дефіциту. Обділені увагою в дитинстві люди мріють, аби хтось прийшов і покарав усіх їхніх кривдників, а їх самих захистив. Безпеку та захищеність вони, за дитячою звичкою, шукають у чарівному світі, який створюють для них, зокрема, астрологи та екстрасенси.

Є ще один чинник: у психології розрізняють інтернальних та екстернальних особистостей. Перші оцінюють усі знакові події у своєму житті як результат своєї власної діяльності — вони беруть на себе відповідальність за своє життя. Другі оцінюють події як результат упливу на них зовнішніх сил. Саме на ці сили вони покладають відповідальність за власне життя, зокрема — на зірки, потойбічну визначеність тощо. Екстернали більш схильні вірити в астрологію, екстрасенсів і тарологів.

Чи загрожують нам пророцтва?

Пророцтва астрологів та екстрасенсів, особливо щодо перебігу війни, — частина нашого інформаційного простору. Екстрасенсів запрошують у програми разом з політичними аналітиками — це додає їхнім прогнозам більшої ваги. Чи заважає це сприймати реальний стан речей?

Медіа переймаються рейтингами. Якщо залучення астролога сприяє підвищенню рейтингу — він буде у програмі. Поки суспільство має потужний запит на астрологів, вони будуть присутні в інформаційному полі, і їм неможливо буде протидіяти. Люди мають право на інформацію з різних джерел — від астрологів і тарологів також.

Ніхто не має монополії на істину — ні журналісти, ні державні діячі, ні астрологи. Тому в наших медіа по сусідству, приміром, звернення Зеленського та пророцтва астрологів. Люди мають робити свої висновки, навіть якщо їм хочеться, щоб поставив крапку хтось інший, а не вони самі.Вадим Васютинський, доктор психологічних наук

Якщо астрологи й тарологи створюють для людини ілюзорний світ, у чому тоді його сенс?

У тому, щоб людина хоч на якийсь час заспокоїлася, відчула впевненість. Цей результат цінний сам собою. Спокійна та впевнена людина має більше шансів досягти успіху в житті.

Але чи не є така ілюзія маніпуляцією? Чи можуть пророцтва астрологів загрожувати суспільній стабільності?

Люди вірять астрологам, але їхній вплив на людей насправді незначний. Це слабко позначається на суспільних настроях. Якщо йдеться про звичайних громадян і їхні особисті інтереси — шкода мінімальна, точкова. Інша справа — якби це стосувалося освіти, науки чи законодавства.

Інформація від астролога чи екстрасенса була би шкідливою для суспільства, якби нею керувалися очільники держави чи ЗСУ. Зазвичай ідеться про побутові, житейські речі пересічної людини. Коли астрологія чи тарологія задовольняють потреби людей — особливої шкоди чи загрози суспільству в таких пророцтвах немає.Вадим Васютинський, доктор психологічних наук