Хто буде повертати біженців на Донбас за гроші Кремля
Фонд президентських грантів вРосії підбив підсумки першого конкурсу в2017році. Серед переможців укатегорії «Зміцнення міжнаціональної і міжрасового згоди» виявився проект Краснодарської громадської організації «Центр развитиярегиона».Її партнер— «Центр развитияДонбаса»— єдиний центр, який має статус акредитованої гуманітарної місії в самоназваній «ДНР».
Фонд президентських грантів в Росії підбив підсумки першого конкурсу в 2017 році. Серед переможців у категорії «Зміцнення міжнаціональної і міжрасового згоди» виявився проект «Програма репатриації біженців на Донбас». Його запропонувала Краснодарська громадська організація «Центр развития региона». Її партнер — «Центр развития Донбаса» — єдиний центр, який має статус акредитованої гуманітарної місії в самоназваній «ДНР». Громадське розбиралось, кому та на що виділили гроші.
Що передбачає грант?
Організація проведе соціологічне дослідження і розробить рекомендації щодо репатріації біженців. У тому числі організує громадський канал зв’язку з ними — «гарячу лінію». Крім того, людям, які повернуться надаватимуть допомогу в пошуку роботи, влаштуванні в дитячі сади, виші та медичні установи.
Скільки грошей виділили?
Загальна сума витрат за цим проектом — понад 650 тисяч рублів (близько 11 тисяч доларів). Грант покриває понад 470 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (майже 8 тисяч доларів).
Великі шанси на отримання президентського гранту мають некомерційні організації (НКО ), які просять менше грошей — у них нижче прохідний бал. Мінімальні вимоги до заявок яки претендують на гранти менше 500 тисяч рублів. В цю категорію потрапляє і проект репатріації на Донбас. «Центр развития региона» отримав від експертної ради 67 балів при прохідному балі в 60.
Всього з державного бюджету Росії на президентські гранти виділили 4,32 мільярда рублів (близько 1,8 мільярда гривень).
Що відомо про організацію?
«Центр развития региона» — непублічна організація. У неї немає свого сайту і чинного телефону в відкритих джерелах. Однак в Державному реєстрі юридичних осіб Росії зазначено, що НКО розташована в місті Гарячий ключ Краснодарського краю.
Організація створена в липні минулого року. Її заснували чотири людини: Епіхін Дмитро Сергійович (голова правління), Епіхін Антон Сергійович, Епіхіна Анна Іванівна і Світлана Аргучінская.
Що відомо про засновників організації?
Журналісти BBC з’ясували, що в 2008 році Антона Епіхіна з Барнаула судили за неправдиве повідомлення про теракт. Під час візиту в місто кандидата в президенти Дмитра Медведєва, Епіхін електронною поштою відправив повідомлення про підготовлюваний на нього замах. Його засудили до року і чотирьох місяців умовно. ЗМІ повідомляли, що пізніше Епіхін влаштувався працювати журналістом.
НКО буде здійснювати проект самостійно?
Виконавчим партнером «Центра розвития региона» стане громадська організація «Центр развития Донбасса». Це підтвердила її керівниця Анастасія Хмельницька.
Також, вона повідомила Громадському, що ресурси на проект з репатріації людей на Донбас обмежені. В першу чергу вони будуть направлені на приймання вхідних дзвінків від людей, які не змогли влаштуватися в інших регіонах України чи в Росії. Повідомлення з російської сторони повинен буде приймати краснодарський центр, а з України — «Центр развития Донбасса».
За словами Хмельницької, організація ніяк не порушує законодавство України — ніякі кошти з Росії на рахунки центру перераховуватися не будуть.
Що таке «Центр развития Донбасса»?
Ця організація зареєстрована в Бахмуті Донецької області на підконтрольній українському уряду території. Однак за місцем фактичної реєстрації про таку організацію нічого не знають.
Анастасія Хмельницька підкреслює, що з окупаційною владою Донбасу очолювана нею організація веде діалоги тільки з гуманітарної тематики, що «Центр развития Донбасса» повністю підзвітні Україні та у них немає зв’язків з Росією.
Однак з профілю в «ВКонтакте» засновника Краснодарської організації «Центр развития региона» Антона Епіхіна (за даними сайту «Миротворець», він використовує псевдонім Антон Ехін) випливає, що він одночасно є співробітником донецького «Центра развития Донбасса». Саме ця організація вказана місцем його роботи та він постійно робить публікації про діяльність компанії.
Фонд отримав статус акредитованої гуманітарної місії в «ДНР» в травні 2016 року і є єдиною місцевої громадською організацією, яка безперешкодно займається гуманітарною діяльністю на території самоназваної «ДНР».
Підписуйтесь на наш канал в Telegram