КІБОРГИ ПРОТИ ПРОКУРОРІВ
Замість воїнів АТО землю отримують чиновники
Для бійців, що воювали в зоні АТО, війна не завершилася навіть після демобілізації. Тільки триває вона не з сепаратистами та російськими найманцями, а з… бюрократами.
Держава пообіцяла виділити воїнам за їхню самопожертву землю. Та отримати ці клаптики насправді вкрай важко. Інша річ – коли треба виділити землю чиновникам, прокурорам, полісменам чи суддям. В останніх жодних проблем не виникає.
На Миколаївщині найпроблемніше отримати землю в Березанському районі, розташованому на Чорноморському узбережжі. Тут охочих мати хатинку поблизу моря більше, ніж самих ділянок. Воїни АТО чомусь – чи не останні в черзі.
Щоб зустрітися з учасниками АТО, які намагаються отримати земельні ділянки, ми вирушили в Рибаківку. Це - курортна зона на узбережжі Чорного моря.
Олександр Луговий служив у найгарячіших точках Луганщини у складі 30-ї механізованої бригади. Повернувшись додому, сподівався, що зможе отримати землю у рідній Рибаківці.
ОЛЕКСАНДР ЛУГОВИЙ - учасник АТО, житель Рибаківки:
- Обещали нам здесь, на берегу, на базах отдыха там, почти под Лиманом, там для учасников АТО земли были. Потом, как оказалось, эти земли ушли куда-то…
Не вдається отримати ділянку в Рибаківці й Олександру Раську. Він воював у складі легендарної 79-ї Миколаївської аеромобільної бригади. І не приховує свого обурення діями місцевих високопосадовців.
ОЛЕКСАНДР РАСЬКО - учасник АТО, житель Рибаківки:
- Ці ділянки получіли прокурорські області, руководство обласне і все начальство, то есть судді можуть тут буть. Ну то есть то, что нам уточнили, що п’ять точно прокурорських. Ето нам уточняли районна адміністрація і земельном управленії района.
Замість ділянок коло моря рибаківським воїнам запропонували ділянки в іншому місці.
ОЛЕКСАНДР РАСЬКО - учасник АТО, житель Рибаківки:
- Нам запропонували участки дальше за дорогой, метров двадцять чи тридцять отойти туда, ближе до столба, но там проблема, що раньше добували пісок. Там кар'єр і плюс болото. Там затаплюється, і шесть місяців в году может бути затоплено все.
Сотка землі біля моря продається за три с половиною тисячі доларів. Звичайно, що місцеві чиновники віддають її своїм людям, а для атошників вони приберегли землю на болоті.
У Рибаківській селищній раді нас намагались запевнити, що процесу видачі землі воїнам АТО не затримують. Кажуть, проблему потрібно шукати у вищих кабінетах.
ПЕТРО НОВАКОВ - землевпорядник Рибаківської сільської ради:
- Есть такой закон про містобудування – там есть такой закон 24-я статья, яка забороняє надавати земельні участки. І архітектура без зонування і детальних планів і архітектура не хоче….
Киває на кабінети обласних чиновників й голова Рибаківської селищної ради ОЛЕКСАНДР АНТОНЕНКО, з яким ми поспілкувалися телефоном.
- Олександр Сергійович, нам сказали, що є така проблема, що десять воїнів АТО до Вас звернулись про виділення участків під забудову
- Вони ще не до мене звертались, вони ще в 2015 звертались, просто в них уже виготовлена вся документація, все готове – залишилось тільки підпис архітектора і все, а там.
- А там виникли певні складнощі?
- Да, да, да.
- І що, це складнощі в ОДА зробили на рівному місці?
- Так, як каже мій землевпорядник, то так.
В управлінні містобудування та архітектури Миколаївської ОДА, де мають погоджувати землевідводи воїнам АТО, навпаки, кивають на селищні ради.
СВІТЛАНА ГРИГОР'ЄВА, в.о. начальника управління містобудування та архітектури Миколаївської ОДА:
- Ми надаємо тільки погодження, а землевідводом и выделением земли занимаются головы сільських рад. А у нас они обращаются з погодженнями. В погодженнях ми пишемо тільки за умови розроблення детальних планів, або зонінгів.
Учасники АТО з Рибаківки кажуть, що їх ще з минулого року водять за носа.
ОЛЕКСАНДР РАСЬКО - учасник АТО, житель Рибаківки
- Десять участков, які нам виділили учасникам АТО, десять человек должны были получить, но после проверки оказалось, что она уже приватизирована. И приватизировали ее буквально за десять дней. После чого мы поднялы хай и поїхали в районну адміністрацію.
МИКОЛА ШЕВЧУК, перший заступник голови Березанської РДА:
- Получилося, що начали давать земельні ділянки одному, другому, третьому, четвертому та видали розпорядження. А коли кинулися – шановні, а та то земельна ділянка – в неї власні хто-то єсть. Стоп, на тормоза.
За даними Держгеокадастру, у 2014-15-му воїнам АТО не виділили жодної ділянки на морському узбережжі Рибаківки. Земля діставалася іншим. На думку місцевих аналітиків, саме безконтрольна роздача дорогої землі на узбережжі була однією з причин звільнення голови Березанської державної районної адміністрації Володимира Трибухи. Тепер розчищати авгієві стайні підозрілих рішень попередників доведеться новому главі району – відомому десантнику-кіборгу Сергію Танасову.
СЕРГІЙ ТАНАСОВ, голова Березанської РДА:
- К сожалению, у меня метровая стопка судових исков, дел, которые сейчас проходят по администрации. Я не буду рассказывать, сколько на администрации долга по поводу этих дел. Судебные издержки все ложатся на администрацию, потому тяжело работать. Я никому не даю никакие участки.
До справи нібито підключилася й обласна прокуратура. Але якось вибірково. З близько сорока прибережних ділянок, які нарізали за останні два роки, до її поля зору потрапили лише 6. Прокурори намагаються відсудити земельні ділянки у підприємців через порушення природоохоронного законодавства. Землю у двохкилометровій зоні від урізу води не можна віддавати у приватну власність – тільки в оренду.
ДМИТРО КОРОБЧЕНКО, начальник відділу прокуратури Миколаївьскої області:
- Порушено те, що Березанською райдержадміністрацією не можна було приймати рішення про передачу у власність громадянам земельних ділянок тому, що вони знаходяться у прибережній захисній смузі, ці ділянки передавати у власність не можна.
Хто ж ті щасливці, що отримали ділянки під дачі на березі Чорного моря? Деяких ми знайшли.
Ці «вигодонабувачі» навіть не здогадувались, що мають таку нерухомість. Лариса Химчук уже 13 років має інвалідність і не виходить з дому. Згідно з інформацією з Державного земельного кадастру, вона має земельну ділянку під будівництво дачі в Рибаківській сільській раді. Звістку про наявність землі біля моря Лариса сприйняла як жарт.
ЛАРИСА ХИМЧУК, отримувачка земельної ділянки на березі моря:
- Вообще никакого нет и не было никогда.
Потім жінка пригадала, що вже давно віддала свій паспорт доньці – Оксані Кузьменко. Та працює керівником апарату Миколаївського апеляційного суду. Зять Лариси Химчук також пов`язаний з правосуддям – В`ячеслав Кузьменко є суддею Заводського районного суду Миколаєва.
Світлана Буткіна – ще одна Інша щаслива володарка коштовної нерухомості на морі. Дізналася вона про це від нас.
СВІТЛАНА БУТКІНА, отримувачка земельної ділянки на березі моря:
- Я знаю, что вам джек-пот попался – участок на берегу моря. Сейчас идет переоформление – давно он у вас?
- Понятие не имею. Нет, это какая-то ошибка.
Як з’ясувало «Слідство.інфо», при виділенні землі чиновники задовольнили всіх – прокурорів, суддів, поліцейських.
Наприклад, 10 соток безкоштовної землі коло моря отримав заступник головного поліцейського Миколаївщини Артур Гаспаров. Оформив її на юну дочку.
- Выясняется, что эти земли были выданы незаконно, поскольку они относятся к прибрежной захисной смузи.
- Я написал заявление на получение земельного участка, а какой выделят, такой выделят.
- Так это вы писали или дочь ваша?
- Дочка.
З декларації Гаспарова видно, що поліцейський вже має на трьох дjньок п’ять ділянок землі. Нічого, шоста не завадить.
По 10 соток землі «подарували» й прокурорському тандему Вадима Андрусяка та Олени Шапірко. Вони захищали закон в обласній прокуратурі, працюючи начальниками відділів. Шапірко, отримавши земельну ділянку, вийшла на пенсію. А Вадим Андрусяк записав ділянки на дружину. Колеги-прокурори обіцяли об’єктивно розібратись…
ДМИТРО КОРОБЧЕНКО, начальник відділу прокуратури Миколаївьскої області:
- Дружина отримала?
- Ми отримали інформацію, зараз беремо документи і надамо правову оцінку законності надання такої земельної ділянки.
У грудні минулого року цю ділянку хотіли отримати учсники АТО з Рибаківці. Але спізнилися. За місяць до цього цей коштовний клаптик землі на березі Чорного моря був раптом оформлений на чоловіка Світлани Григорьєвої. Це та сама чиновниця з Миколаївської ОДА, яка мала погодити проекти земелевідводу рибаквським атошникам.
Сама чиновниця не вбачає конфлікту інтересів у виділенні земельної ділянки своєму чоловікові в спірному місці.
СВІТЛАНА ГРИГОР'ЄВА, в.о. начальника управління містобудування та архітектури Миколаївської ОДА:
- Он же такой же гражданин, как все люди, которые имеют право! Почему я не могу конституционным правом воспользовался? Ему точно такие же условия были прописаны, и никаких поблажек, ничего…
Очевидно, ніяких «поблажок» подружжя Григор’євих не мало й при надбанні іншого майна. А це квартира, дачний будинок на 400 квадратів, два житлові будинки на 190 та 240 квадратів і 3 земельні ділянки. А ще – база відпочинку у Залізному порту на Херсонщині, яку, до речі, вони забули задекларувати.
СВІТЛАНА ГРИГОР'ЄВА, в.о. начальника управління містобудування та архітектури Миколаївської ОДА:
- Это приобретено еще до того, как я работала. Мы эти деньги заработали. Мы в Донецке работали два года с мужем, где он заработал инвалидность.
ОЛЬГА МАЛЯРЧУК – волонтерка, керівниця Центру допомоги учасникам АТО:
- Они все видят, что АТОшники реально терпят, им не до этого, потому что там они берегут границы, они максимально все делают для того, чтобы эта зараза не пошла сюда. И вот этим в наглую пользуются чиновники.
Поки одні проливають кров і захищають країну з надією на краще майбутнє, інші теж думають про перспективи – свої особисті.
ЯРОСЛАВ ЧЕПУРНИЙ, ОЛЕГ ОГАНОВ, Миколаївський Центр журналістських розслідувань для проекту «Слідство.Інфо»