Кінець миру в Африці: що означає вторгнення в Гамбію
Політична криза в Гамбії добігла кульмінації: Сенегал, Нігерія та ще кілька африканських країн погрожують ввести війська.
На момент публікації цього тексту, війська ще не були введені. Громадське продовжує стежити за подіями.
Станом на 2:41 за київським часом, за непідтвердженими даними президент Джамме, імовірно, втік з країни.
Військової інтервенції ще не сталося.
Політична криза в Гамбії добігла кульмінації: Сенегал, Нігерія та ще кілька африканських країн погрожують ввести війська.
Така ситуація склалася через те, що екс-президент Яхья Джамме відмовився визнати поразку на виборах та оголосив надзвичайний стан через перемогу свого опонента Адамі Барроу.
Натомість, Барроу, який перебуває у сусідньому Сенегалі заручився підтримкою військового союзу Західноафриканських сил та назвав всіх, хто не присягне йому, «зрадниками».
Громадське спробувало розібратись, що відбувається у Гамбії та чим це загрожує всій Африці та окремому регіону.
Війська на кордоні
Військовий командувач Західноафриканського блоку обіцяє «вжити заходів» опівночі 19 січня та ввести війська в Гамбію, якщо не буде знайдено виходу з політичної кризи, яка склалась в країні.
Наразі на кордоні перебувають 500 військових Сенегалу, 600 – з Гани, 100 – зі Сьєрра-Леоне, 1000 – з Нігерії. Крім того, у повітря готові піднятись 30 нігерійських винищувачів.
Четвер, 19 січня, повинен стати останнім днем Джамме на посаді президента.
«Якщо не буде знайдено політичного рішення, то ми будемо вимушені зробити військовий крок до Гамбії», — сказав Абду Ндайе, представник сенегальської армії.
Що означає введення надзвичайного стану
Президент Джамме, який програв вибори, оголосив надзвичайний стан у країні для того, щоб не допустити інавгурації новообраного президента.
Джамме відмовився передавати владу лідеру опозиції Адамі Барроу, який виграв президентські вибори в країні 1 грудня.
В ефірі державних телеканалів Джамме оголосив, що надзвичайний стан буде тривати, доки Верховний суд винесе рішення за скаргою його політичної партії, яку подали через тиждень після виборів, посилаючись на порушення процедури голосування.
Джемме заявив, що дата передачі влади «не висічена на камінні, оскільки у нас є скарга в суді через проблеми з виборами».
За повідомленням ЗМІ на переговори до Джамме прилетів президент Мавританії генерал Мохаммед ульд Абдель Азіз. Його літак нібито приземлився в аеропорту міста Дакар у Сенегалі.
Що робить далі новобраний президент
Барроу, який перебуває в Сенегалі, розраховує на інавгурацію в Гамбії, але після введення надзвичайного стану — це дуже небезпечно.
Тому він чекає на вирішення конфлікту: військовим шляхом або шляхом ультиматуму.
У будь-якому випадку, зараз йому небезпечно залишатись на території Гамбії. Ті, хто присягнуть йому, можуть також опинитись у небезпеці; всі, хто не присягне — будуть «зрадниками».
Що роблять гамбійці
Люди в країні чекають на війну. Тому в очікуванні поглиблення кризи, вони тікають у сусідні країни.
Також спостерігається гуманітарна криза: люди купують воду, їжу та засоби гігієни.
Мешканець великого міста Банжулє порівнює стан з правцем:
«Люди застигли. Скаменіли. Вони чекають на насилля. Вони бояться насилля», — каже він.
Чому президент не полишає свою посаду
Джамме заявив, що під час підрахунку голосів було допущено помилку. Тому вибори не можуть вважатись визнаними.
Комісія також визнала, що була «допущена помилка», але опозиційний кандидат все одно виграв: замість 9% переваги, на думку комісії, Барроу отримав 4%. Але все одно переміг.
Тому Джамме заявив, що «залишиться в офісі, поки не буде нових виборів».
Також він наляканий тим, що його можуть засудити та відправити до в’язниці.
Що буде в регіоні
Джамме покидають соратники: вже 4 міністри подали у відставку. Окрім того, командувач армією Гамбії присягнув новообраному президенту.
Колишнього лідера країни звинувачують у тому, що за час його правління «демократія та конституціоналізм зазнали поразки».
Також міжнародна спільнота підтримує новообраного Барроу, тому що він «виграв вибори чесно».
Наслідками можуть бути локальні війни, які охоплять сусідні з Гамбією країни. Це може статися через давній конфлікт та порушення договору про мир.