Кіно на карантині: 5 актуальних запитань про кінотеатри
Покази скасували, кінотеатри закрили, частину людей відправили у безоплатну відпустку — у кризовій ситуації через карантин опинилися чи не всі кінотеатри в Україні. hromadske відповідає на 5 запитань про те, з чим довелося та ще доведеться зіштовхнутися кінотеатрам в умовах повного припинення роботи.
Яка ситуація з кінотеатрами та коли вони відновлять роботу?
У зв'язку із обмеженнями по всій Україні через загрозу поширення коронавірусу всі кінотеатри скасували сеанси та оголосили, що йдуть на карантин. Попередньо більшість кінотеатрів закрилися до 31 березня, однак частина з них наразі не повідомляє про конкретні терміни повернення до роботи.
Як можна повернути квитки?
У більшості кінотеатрів діє однакова схема повернення: якщо квитки купували онлайн, то гроші автоматично повернуть назад на картку. Якщо ж квитки придбали в касі, кінотеатри просять писати їм про це у соціальних мережах або на електронні пошти.
У «Жовтні», наприклад, глядачі зможуть обміняти квиток на будь-який інший фільм після закінчення карантину.
Що буде з фільмами, які мали прем’єрити?
У Китаї та Європі через тимчасове закриття кінотеатрів більшість голлівудських кінопрем'єр перенесли на осінь. Скоріше за все, така ж ситуація чекатиме і Україну.
Дмитро Деркач, співвласник мережі кінотеатрів «Планета кіно», переживає, що кінотеатри зіштовхуться з проблемою відсутності кінопрем’єр, якщо відновлять роботу в квітні. Про це він написав у фейсбуці.
«Існує ризик того, що нам не буде з чим працювати весною. Можливо, українські продюсери підтримають і поставлять більше релізів українських фільмів весною. В цей період нам буде важлива підтримка лояльних клієнтів, щоб вони прийшли до нас в кіно», — написав Дмитро Деркач.
Аби ми створювали більше важливих матеріалів для вас, підтримайте hromadske на Спільнокошті. Будь-яка допомога має велике значення.
Яка ситуація з персоналом?
У складній фінансовій ситуації опинилися чи не всі кінотеатри. У зв’язку з карантином деяким закладам довелося відправити працівників у безоплатну відпустку. Зокрема, ідеться про кінотеатр «Жовтень» та мережу кінотеатрів Multiplex.
«Ми повністю підтримуємо введення карантину. Але через обмеження кожного дня йдуть у неоплачувану відпустку сотні наших працівників. І я впевнений, що ми — не єдина компанія у такому становищі», — написав у фейсбуці Роман Романчук, керівник мережі кінотеатрів Multiplex.
У «Планеті кіно» питання із зарплатами під час карантину вирішили в інший спосіб. Загалом у компанії працює приблизно 700 людей по всій Україні.
«Ми вирішили, що переведемо підприємство в простій і будемо виплачувати людям дві третини від зарплати до кінця березня», — каже співвласник мережі Дмитро Деркач. Він очікує, що у квітні вони вже зможуть повернутися до роботи.
Які наслідки для кінотеатрів принесе карантин?
Наразі складно оцінити і передбачити усі збитки, яких завдасть повне припинення роботи кінотеатрів під час карантину. Можливо й таке, що не всі зможуть відновити роботу. Так вважає засновниця кінотеатру «Жовтень» Людмила Горделадзе.
«Всі в однаковому стані, всі призупинили роботу. Також всі чекають від влади компенсації чи хоча б централізованої позиції, — каже hromadske Людмила Горделадзе. — Я вважаю, що ця ситуація кардинально змінить ландшафт кінопоказів. Кінотеатри не помруть, але певні кінотеатри не виживуть. І ті, які виживуть, працюватимуть в інших форматах».
Нішеві кінотеатри не матимуть настільки великих збитків, як мережеві. Про це каже Ілля Гладштейн, співзасновник камерного кінотеатру «КІНО42».
«В нас тільки двоє працівників, за оренду нам не потрібно буде платити під час карантину, — каже hromadske Ілля Гладштейн. — Ми не так сильно постраждаємо. Звісно, в нас припиняється поступлення виручки — і це проблема, бо треба за щось жити. Але що тоді казати про мережеві кінотеатри, де працює близько 500 людей, і їм треба платити оренду — я не знаю, як вони це переживуть».
В «Планеті кіно» кажуть, що на рахунках компанії залишилась певна сума, якої не вистачить до кінця березня. Найголовніше для мережі — зарплати працівників, щодо інших витрат компанія намагається економити.
«Найпроблематичніша стаття витрат для нас — орендні платежі. На щастя, майже з усіма орендодавцями та постачальниками вдалося домовитись. Багато хто пішов назустріч», — написав у фейсбуці Дмитро Деркач, співвласник мережі кінотеатрів «Планета кіно».
Керівник мережі кінотеатрів Multiplex Роман Романчук звернувся із проханням про допомогу до президента Володимира Зеленського.
«Вихід — це надання державою бізнесу безвідсоткового кредиту на 6 місяців під цільове використання — забезпечення фонду заробітної плати. Це дозволить бізнесу зберегти робочі місця для своїх співробітників», — написав у пості-зверненні Романчук. А також закликав усіх, хто також опинився у кризовій ситуації, підписати петицію на сайті президента.