Киргизстан і Таджикистан домовилися про повне припинення вогню та відведення військ
Представники Киргизстану та Таджикистану 1 травня домовились про повне припинення вогню на кордоні, а також повернення свої військ до місць дислокації. 28 квітня між країнами розгорівся збройний конфлікт.
Про це повідомляють киргизька та таджицька служби «Радіо Свобода».
Так, 1 травня завершилися переговори комітетів нацбезпеки країн щодо Делімітація кордонів — визначення загального положення і напрямів державного кордону між суміжними державами шляхом переговорівделімітації і Демаркація кордонів — проведення лінії державного кордону на місцевості з позначенням його спеціальними прикордонними знаками згідно з договорами про делімітацію кордонів і доданими до них картами та описами.демаркації киргизько-таджицького кордону.
Сторони домовилися про повне припинення вогню та відведення військ, що перебувають поблизу кордону, на місця постійної дислокації.
Глави спецслужб зазначили, що розмова була «важка, але плідна». «Трагедія, яка сталася у прикордонних районах, ніколи не повинна повторитися, тому що на цій ділянці живуть наші народи», — сказав глава Державного комітету з нацбезпеки Таджикистану Саймуміна Ятімов.
Представники країн зазначили, що досягнули принципової угоди щодо забезпечення миру та стабільності на прикордонних територіях. В ухваленому протоколі є чотири пункти, але повний його зміст не оприлюднили.
«Віднині, дасть бог, настане повна тиша, мир і спокій в наших країнах, особливо, у прикордонних районах. Ми сподіваємося, що всі ухвалені рішення, які були зазначені у цьому протоколі, будуть виконуватися», — сказав глава Державного комітету з нацбезпеки Киргизстану Камчибек Ташиєв.
Що передувало?
28 квітня на кордоні Киргизстану і Таджикистану місцеві жителі закидали одне одного камінням і розпочали перестрілку. Наступного дня конфлікт уже спалахнув між силовиками.
За даними киргизьких силовиків, причиною конфлікту стало встановлення таджицькою стороною камери відеоспостереження на електричному стовпі спірного водорозподільного пункту «Головний».
29 квітня міністри закордонних справ домовилися про повне припинення вогню та відвід військових на попередні позиції, однак конфлікт це не зупинило.
Наразі відомо про 33 померлих громадян Киргизстану унаслідок конфлікту. Окрім того, постраждали багато сіл, будинків та інших об'єктів, понад 20 тисяч людей евакуювали. Влада Таджикистану про постраждалих офіційно не повідомляла.
У чому причина напруженості на киргизько-таджицькому кордоні?
Із 970 кілометрів киргизько-таджицького кордону країни узгодили лише 519 кілометрів. Решта залишається спірною. Через це там час від часу стаються сутички, які часто закінчуються людськими жертвами.
Одна з причин такої ситуації — таджицький анклав Ворух і великий водозабір на річці Ісфара, пояснює «Російська служба BBC». І анклав, і водозабір розташовані в Баткенській області Киргизстану. Водозабір забезпечує водою населення обох країн. Таджикистан вважає, що Киргизстан несправедливо розподіляє воду, через що анклав Ворух її недоотримує.
Останнє загострення виникло після того, як таджицька сторона вирішила встановити камери відеоспостереження, щоб зафіксувати ймовірні порушення з боку Киргизстану щодо розподілу води з водозабору.