Китай таємно продає рф бронежилети, дрони й тепловізори — Politico

Китайські компанії таємно надсилають до росії військове спорядження й товари подвійного призначення, зокрема бронежилети, дрони і тепловізори.

Про це пише Politico з посиланням на дані митниці.

Видання стверджує, що Китай продовжує поставляти технології подвійного призначення, які можуть використовуватися росією у військових цілях. Так, цьогоріч рф імпортувала з Китаю безпілотників на понад 100 мільйонів доларів — у 30 разів більше, ніж Україна.

А китайський експорт до росії кераміки, яку використовують у бронежилетах, зріс на 69% — до понад 225 мільйонів доларів. Водночас до України — впав на 61%, тобто до 5 мільйонів доларів.

Як зазначає Politico, реєстр декларацій дозволив установити, що російські імпортери часто мають ознаки «фірм-одноденок» — підставних компаній, які дозволяють приховати торговельну діяльність.

Однією з таких компаній є «Сильва», штаб-квартира якої розміщена в Бурятії. У січні 2023 року вона подала декларації із замовленням на 100 тисяч бронежилетів і таку ж кількість касок. Виробником є компанія Shanghai H Win, яка спеціалізується на виготовленні військового захисного спорядження. У китайської компанії меншу партію бронежилетів замовляла й російська «Река». Ця фірма також укладала угоди на постачання термооптичного обладнання з Китаю. Від початку повномасштабної війни «Река» імпортувала таких товарів на 11 мільйонів доларів.

Ще одна компанія з рф — «Позитрон», розташований у Ростові-на-Дону — імпортувала страйкбольні шоломи, кераміку та інші предмети на понад 60 мільйонів доларів від китайської фірми Beijing KRNatural. Також вона купувала дрони у транснаціональної компанії DJI.

Удалося встановити, що ще декілька російських фірм є покупцями безпілотників цієї компанії. Представник DJI заявляв, що вони припинили торговельні операції в росії та Україні 26 квітня 2022 року. Проте китайська компанія iFlight продовжувала доставляти ці дрони до росії через іншу фірму в Гонконзі.

Politico вважає, що продаж товарів подвійного призначення в рф демонструє «вразливість санкцій» Заходу.

Чи отримує рф зброю з Китаю?

Від початку російського вторгнення в Україну Китай так публічно й не засудив збройну агресію росії. У середині березня 2022 року ЗМІ писали, що рф подала запит до Китаю на військову та економічну допомогу у війні з Україною. Проте Пекін заперечив факт надання зброї москві.

Держсекретар США Ентоні Блінкен у червні 2023 року заявив, що наразі американський уряд «не бачив нічого», що могло б заперечувати заяви Китаю про те, що держава не надає летальної допомоги росії. Однак він припустив, що таку допомогу можуть надавати приватні китайські підприємства. Так, видання New York Times написало, що китайська держкомпанія Poly Technologies у 2022 році поставляла великі партії пороху для заводу боєприпасів у Барнаулі.