Китай викликав посла Японії після саміту G7: звинувачує у втручанні у внутрішні справи
Заступник міністра закордонних справ Китаю Сунь Вейдун викликав посла Японії в Китаї Хідео Тарумі, щоб висловити протест щодо комюніке лідерів G7 та інших документів саміту в Хіросімі.
Про це повідомляє китайський державний телеканал CGTN.
Пекін заявляє, що у спільній заяві лідерів G7 та інших документах, ухвалених на саміті, який приймала Японія, міститься критика на адресу Китаю щодо ситуації в Тайванській протоці, Східнокитайському та Південнокитайському морях, Гонконгу, Автономний район на північному заході КНР, де проживають уйгури — народ тюркського походженняСіньцзяні й Тибеті, а також стосовно ядерної політики КНР.
У китайському МЗС вважають, що Японія вступила у змову з іншими країнами з метою дискредитації та втручання у внутрішні справи Китаю.
«Ми закликаємо членів G7 припинити об’єднуватися для створення ексклюзивних блоків, припинити стримувати й тиснути інші країни, припинити створювати та розпалювати блокову конфронтацію», — сказав китайський дипломат.
Сунь Вейдун заявив, що це порушує основні принципи міжнародного права та політичні документи між Китаєм і Японією.
Заява лідерів G7
У спільному комюніке лідери G7 одноосібно висловилися щодо низки питань, пов’язаних із Китаєм, включно з необхідністю протистояти «економічному примусу» та захистити передові технології, які можуть загрожувати національній безпеці. Водночас вони наголосили на необхідності співпраці з Пекіном, пише CNN.
Позиція країн «Великої сімки» щодо Тайваню залишилася незмінною, зазначає Politico.
«Ми знову підтверджуємо важливість миру та стабільності через Тайванську протоку як незамінних умов безпеки та процвітання міжнародної спільноти», — йдеться у заяві.
Лідери G7 наголосили, що вони залишаються вірними політиці «єдиного Китаю». Водночас закликали Пекін не втручатися в цілісність «демократичних інститутів та економічне процвітання» — очевидний реверанс до нещодавніх звинувачень у тому, що Китай втрутився у вибори в Канаді та керує мережею закордонних поліцейських відділень у США, додає CNN.
Зеленський на саміті G7
19-21 травня в японському місті Хіросіма відбувся триденний саміт лідерів країн США, Японія, Німеччина, Британія, Франція, Італія, Канада«Великої сімки». Вони пообіцяли забезпечити поразку росії у війні проти України та підтримати справедливий мир, заснований на повазі до міжнародного права.
Президент України Володимир Зеленський також взяв участь у роботі саміту. Глава держави висловив подяку лідерам «Групи семи» та всім союзникам і партнерам за досягнення «такого рівня співпраці, який забезпечує, щоб на демократію, на міжнародне право, на свободу зважали».
Зеленський також закликав детально обговорити кроки з реалізації української «формули миру».
Крім того, глава української держави зустрівся з лідерами Великої Британії, США, Італії, Франції, Німеччини, Канади, Японії, Південної Кореї, Індії та Індонезії, а також із президентом Європейської Ради.