Кияни в петиції просять зберегти радянські монументи Другої світової, які хоче демонтувати Музей війни
Національний музей історії України у Другій світовій війні, що розташований навколо «Батьківщини—матері» в Києві, нещодавно анонсував демонтаж «усіх пам'ятників та елементів радянської пропаганди» на своїй території. Згодом на сайті уряду з'явилася петиція із закликом зберегти монументальні композиції.
Про плани демонтажу Музей війни повідомляв ще 19 березня.
В установі відзначили, що заміна радянської символіки на щиті «Батьківщини-матері» була «лише першим етапом реновації всього меморіального комплексу». Далі хочуть побудувати стаціонарну експозицію, яка розповідатиме про століття збройної боротьби українців за свободу й незалежність.
«Наявний виставковий простір має позбутися радянського наративу, який десятки років пропагував міф "великої вітчизняної війни". Уже розпочався процес перебудови архітектури виставкових площ. Наочний символ більшовицької пропаганди в монументальному мистецтві, горельєф "Курська битва", буде демонтований і стане частиною музейної фондової колекції», — наголосили в Музеї.
В установі додали, що надалі планують впорядкувати простір усього комплексу й «максимально змінити архітектурний ландшафт», а саме демонтувати «всі пам’ятники та елементи радянської пропаганди».
Через тиждень, 26 березня, на сайті Кабінету Міністрів зареєстрували петицію із закликом зберегти ансамбль меморіального комплексу Музею Другої світової війни з усіма монументальними композиціями. Станом на ранок 29 березня петицію вже підписали більш як 2000 людей із 25 000 необхідних.
Підписанти стверджують, що демонтаж порушить цілісність меморіального комплексу навколо «Батьківщини-матері», скульптурні композиції якого є творіннями українського скульптора Василя Бородая та архітектора Віктора Єлізарова. Також меморіальний комплекс є об’єктом культурної спадщини, наголошують у петиції.
«Демонтаж комплексу або його окремих елементів призведе до знищення об'єкта культурної спадщини та знецінення жертви 10 мільйонів загиблих у Другій світовій війні українців ... Реалізація плану демонтажу ансамблю засвідчить, що українці нічого не зробили для перемоги союзних сил у Другій світовій війні, зітре історію боротьби українців у ній. Це є небезпечним для української державності», — стверджують у петиції.