Київ приймає Kharkiv MeetDocs: що дивитися на кінофестивалі

У Києві з 1 по 6 жовтня відбудуться покази 6-го Kharkiv MeetDocs — міжнародного кінофестивалю документальних та ігрових фільмів, який фокусується на культурі східних областей України. З міркувань безпеки подія цьогоріч переїхала з Харкова до столиці, а деякі заходи відбудуться онлайн. Частину коштів з продажу квитків перерахують на підтримку 132-го окремого розвідувального батальйону, який захищає Харківщину.

Покази фільмів Національного конкурсу, спеціальні покази та майстер-класи відбудуться в кінотеатрі «Жовтень», підбірку найкращих документальних стрічок останніх років покаже онлайн-кінотеатр MEGOGO, програма незалежного кіно «Бардак» чекатиме на глядачів у кінотеатрі KINO42. 

У програмі Kharkiv MeetDocs багато фільмів про війну в Україні (деякі з них були зняті вже після повномасштабного вторгнення росії 24 лютого), добірка фільмів-лавреатів престижних міжнародних конкурсів, документальні дослідження історії та культури східних областей нашої країни. Розповідаємо про 12 стрічок фестивалю детальніше.

«Втеча» (2021, реж. Йонас Поер Раcмуссен)

Фільм-відкриття

Трикратний номінант на премію «Оскар», цей анімаційний фільм розповідає реальну історію біженця з Афганістану. Дитиною Амін мусить покинути рідну країну задля власного порятунку. Чимало випробувань випадає на долю хлопця, аж поки він не осідає в Данії. 20 років Амін зберігав секрет, який на батьківщині міг коштувати йому життя, а після набуття притулку — зруйнувати стосунки з близькими людьми.

«Втеча» ілюструє травму, якої зазнають люди, що з тих чи інших причин змушені залишити рідну домівку. Поневіряння головного героя, на жаль, відгукнуться багатьом українцям. Зрештою, автор намагається відповісти, що ж таке дім і чи можна його знайти не там, звідки ти родом.

Дивитися: 1.10 | 16:15 | кінотеатр «Жовтень» 

Придбати квитки

«Будинок зі скалок» (2021, реж. Сімон Леренг Вільмонт)

Позаконкурсна програма

Данець Сімон Леренг Вільмонт уже не вперше працює в Україні: попередня робота режисера «Віддалений гавкіт собак» розповідала про хлопчика на ім’я Олег, який живе на Донеччині поблизу фронту з бабусею Олександрою. Тоді під час зйомок Вільмонт дізнався, що в регіоні існують тимчасові притулки для дітей, чиї сімʼї зазнали втрат чи збитків. Діти можуть перебувати в закладах до девʼяти місяців, поки держава вирішує, що робити з ними далі. Про один з таких притулків і розповідає «Будинок зі скалок».

Працівники закладу щосили намагаються створити безпечний простір для дітей, подарувати їм дитинство, якого маленьких героїв позбавили. Через особисті історії фільм досліджує наслідки війни для цілого покоління. Документальна стрічка отримала приз за найкращу режисуру в міжнародній конкурсній програмі документальних фільмів на фестивалі Sundance.

Дивитися: 4.10 | 19:00 | кінотеатр «Жовтень»

Придбати квитки

«День українського добровольця» (2022, реж. Володимир Тихий)

Національний конкурс

Дія фільму відбувається впродовж одного дня — 14 березня 2022 року. Українці перестали зазирати в календар, на заміну звичним дням і числам, будням та вихідним прийшов підрахунок днів з моменту повномасштабного вторгнення. Автори стрічки наголошують: 14 березня 2022-го тривав 2944-й день російсько-української війни. Спокійні околиці Києва перетворилися на зони бойових дій. Тисячі киян перебралися жити в метро. Все перекинулося з ніг на голову.

Кіно розповідає про один день попзірки, відеоінженера, історика, реставратора мистецтва, полярника та пенсіонерки, які змушені були кардинально змінити своє життя.

«День українського добровольця» став одним із перших фільмів, створених під час повномасштабного вторгнення, і першою стрічкою незалежної України, яку показав британський канал BBC.

Дивитися: 2.10 | 17:00 | кінотеатр «Жовтень»

Придбати квитки

«Вільна людина. Проща» (2022, реж. Сергій Дмитренко)

Позаконкурсна програма

Валерій Маркус — один із наймедійніших українських військових. 2014 року ще під прізвищем Ананьєв він почав вести відеоблог просто з поля бою АТО. Щоб навести лад у голові після трьох років на війні, Маркус вирушає з Парижа у пішу прощу Дорогою святого Якова.

Військовий проходить складний шлях особистісного становлення. Через утрати побратимів, контузії, конфлікти з військовим керівництвом, кризу після демобілізації, подорожі по всьому світу і написання бестселера «Сліди на дорозі» Валерію зрештою вдається найважче — знайти себе та своє місце в житті.

У фільмі використані відеоматеріали з особистого архіву Маркуса, його власні спомини, а також розповіді добрих знайомих військового. Сюжет охоплює 2014-2020 роки. Валерій Маркус повернувся до лав ЗСУ з перших днів повномасштабної війни.

Дивитися: 5.10 | 14:10 | кінотеатр «Жовтень»

Придбати квитки

«Як там Катя» (2022, реж. Крістіна Тинькевич)

Позаконкурсна програма

Анна — мати-одиначка, лікарка швидкої допомоги, яка з усіх сил намагається забезпечити дочці Каті краще життя. Але доля спочатку готує важке випробування для героїні, а потім ставить Анну перед дуже складною дилемою.

Повнометражний дебют Крістіни Тинькевич отримав дві нагороди в Локарно — на одному з найдавніших та найпрестижніших кінофестивалів світу. Соціальну драму відзначили спеціальним призом журі Ciné+, а виконавицю головної ролі Анастасію Карпенко визнали найкращою акторкою.

Дивитися: 5.10 | 18:45 | кінотеатр «Жовтень»

Придбати квитки

«Будинок "Слово". Нескінчений роман» (2022, реж. Тарас Томенко)

Позаконкурсна програма

Художній фільм про легендарний сумнозвісний будинок «Слово» у Харкові, побудований за наказом Сталіна. В 1928 році там оселилися радянські письменники й художники: Микола Хвильовий, Остап Вишня, Михайль Семенко, Анатоль Петрицький, Антін Дикий та інші. Здається, ніби вони потрапили у творчий рай.

Але будинок мав спеціальну систему спостереження та мережу агентів, завдяки яким авторів тримали під контролем радянські спецслужби. Рай зрештою перетворився на комуністичне пекло: під час репресій було заарештовано мешканців сорока квартир із шістдесяти трьох. Більшість були розстріляні або відправлені у сталінські табори.

Режисер Тарас Томенко не вперше звертається до історії харківського будинку, в якому відбулися трагічні події. У 2017 році він зняв однойменну документальну стрічку, що отримала українську національну кінопремію «Золота дзиґа» в категорії «Найкращий документальний фільм».

Дивитися: 5.10 | 16:30 | кінотеатр «Жовтень»

Придбати квитки

«Не бачити/Не грішити» (2022, реж. Анна Єресько)

Національний конкурс

Славік — артистичний, трохи наївний харківський кераміст. Він вирушає в подорож по всій Україні, щоб зібрати 25 гіпсових форм різних частин тіла 25 українських дівчат. Зліпок голови робив у Лисичанську, ноги — у Слов’янську, сідниці — в Чернігові. Потім Славік об’єднав усі деталі в цілісну керамічну скульптуру «Єдина Україна» на честь 30-річчя Незалежності.

Але Славік — вірянин, і церква, яку він відвідував з дитинства, не схвалює його мистецтво, адже він часто робить зліпки жіночих інтимних частин тіла. Так художник розпочинає власне дослідження тонкої грані між мистецтвом і гріхом.

Дивитися:3.10 | 13:00 | кінотеатр «Жовтень»

Придбати квитки

«U311: Черкаси» (2019, реж. Тимур Ященко)

Спеціальний показ

Мінний тральщик ВМС України «Черкаси» — останній корабель у Криму, який не зрадив присягу й не спустив державного прапора під час окупації Криму російськими військами у 2014 році.

Упродовж трьох тижнів 48 моряків відважно тримали оборону на озері Донузлав, тоді як інші заблоковані українські кораблі здавалися під тиском та ультиматумом росії. Історія героїчного спротиву в стрічці Тимура Ященка показана через долю двох хлопців із села на Чернігівщині — Мишка та Лева, що прибувають служити на корабель незадовго до анексії.

«Черкаси» — гідна воєнна драма з живими образами та мовою. Це присвята дружбі та мужності, позбавлена зайвої патетики, що для стрічок такого жанру — рідкість. Фільм покажуть у режисерській версії, дещо відмінній від прокатної.

Дивитися: 6.10 | 13:30 | кінотеатр «Жовтень» 

Придбати квитки

«Терикони» (2022, реж. Тарас Томенко)

Національний конкурс

Настя мешкає в маленькому шахтарському містечку Торецьк на Донбасі. Місто стоїть на лінії розмежування і майже кожного дня зазнає обстрілів. Дівчинці було шість років, коли у новорічну ніч російські ракети зруйнували її будинок та вбили батька. Тепер Настя мріє про нову оселю, собаку і продовжує писати листи Діду Морозу з проханням повернути їй тата.

Сєні сім років. Хлопчик любить залазити на терикони, щоб спостерігати захід сонця. А його вітчим копає могили, щоб заробити грошей на новий костюм і шкільний рюкзак для Сєні.

Терикони — місце, де відбувається дія, і водночас образ «відпрацьованих» та полишених людських життів. Це фільм про дітей, які не знали у своєму житті жодного дня без війни.

Дивитися: 4.10 | 15:10 | кінотеатр «Жовтень»

Придбати квитки

«Найщасливіша людина у світі» (2022, реж. Теона Струґар Мітевська)

Позаконкурсна програма

Ася — 45-річна самотня жінка, яка живе в Сараєві. Щоб познайомитися з новими людьми, вона проводить свою суботу на вечорах «швидких побачень». Ася знайомиться з Зораном, 43-річним банкіром. А втім, цей чоловік шукає не кохання, а прощення.

Режисерка Теона Струґар Мітевська — справжнє відкриття нової хвилі македонського кіно. У попередній роботі «Бог існує, її ім’я — Петрунія» режисерка з гумором на межі абсурду розмірковувала над місцем прогресивної жінки в сучасній, все ще дуже патріархальній парадигмі. «Найщасливіша людина у світі» — емоційне дослідження повоєнного суспільства 90-х років у колишній Югославії.

Дивитися: 3.10 | 18:45 | кінотеатр «Жовтень» 

Придбати квитки

«Освітяни. Канікули в окупації» (2022, реж. Костянтин Кляцкін)

Національний конкурс

Школи й дитячі садки Бучі, Ірпеня, Гостомеля та Ворзеля понад місяць були в окупації. Документальна стрічка присвячена освітянам, які попри обстріли, ворожий контроль і постійну загрозу життю не впали у відчай. До того ж щодня піклувалися про тих, хто поруч, а після звільнення взялися за відбудову закладів.

Фільмування відбувалося у травні-червні 2022 року. Педагоги поділилися зі знімальною групою спогадами про виживання в окупації, спротив, спроби зберегти свої школи та садочки від мародерства російської армії, злочини росіян, взаємодопомогу та надію на швидке визволення. Попри руйнацію та жахіття, які вони пережили, освітяни вступають у новий навчальний рік з оптимізмом. Саме в їхніх руках було, є і буде майбутнє нашої країни.

Дивитися:2.10 | 15:15 | кінотеатр «Жовтень» 

Придбати квитки

«Євродонбас» (2022, реж. Корній Грицюк)

Фільм-закриття

Десятиліттями радянська пропаганда просувала міф про російське коріння Донбасу. Але це черговий фейк, адже понад 100 років тому Донбас був невіддільною складовою європейської економіки.

Наприкінці ХІХ ст. міста і селища Донбасу заснували іноземці з Бельгії, Німеччини, Великої Британії та Франції. Посеред степу вони побудували фабрики й металургійні комбінати, зробивши регіон одним із найрозвиненіших у Європі. Більшість даних про цей період історії Донбасу було знищено радянською владою.

«Євродонбас» — це пошук історичної правди, відновлення проєвропейської ідентичності промислового регіону. У фільмі показано іноземну спадщину Маріуполя, Лисичанська, Дружківки, селища Нью-Йорк, котрі, на жаль, уже не побачимо такими, як у фільмі — незабаром після зйомок майже всі відзняті об’єкти європейської спадщини знищили російські війська.

Дивитися: 6.10 | 16:50 | кінотеатр «Жовтень» 

Придбати квитки