Київрада почала створення Національного військового меморіалу в Биківні — Кличко

Київрада розпочала процедуру створення Національного військового меморіального кладовища у Биківні, що є місцевістю столиці.

Про це повідомив міський голова Києва Віталій Кличко.

Він зазначив, що 8 гектарів землі в Биківні є у власності міста (територія Дарницького лісопаркового господарства).

«Сьогодні ми відвели їх, фактично, розпочавши процедуру організації меморіалу. Поруч — близько 90 гектарів — земля державна. Відтак, загальна площа Національного військового меморіального кладовища сягне майже 100 гектарів», — зазначив мер.

Депутатка Київради Ксенія Семенова написала, що за проєкт Національного меморіального кладовища віддали 79 голосів.

Шлях створення меморіалу

Він зазначив, що за створення меморіалу відповідає держава, а місце його розташування визначив уряд. Спершу у жовтні 2022-горозробляли план меморіалу на Лисій горі — таке доручення дав прем'єр-міністр Денис Шмигаль.

Однак екологи та активісти виступили проти кладовища на території урочища. На території Лисої гори є понад 30 рослин і тварин, які занесені до Червоної книги України, а також вікові дуби, які мають індивідуальний статус природно-заповідного фонду. До того ж ще у 2020 році на території Лисої гори знаходили старі боєприпаси.

Тож у січні 2023-го Київрада підтримала заборону створення меморіалу на Лисій горі. Шмигаль же доручив знайти нове місце для кладовища.

Тоді в Мінкульті запропонували розмістити Національний меморіал на виїзді з Києва у Биківнянському лісі. Уже є створений Національний історико-меморіальний заповідник «Биківнянські могили», на його території поховані жертви радянських репресій.

Як планують розмістити меморіал?

Міністр культури Олександр Ткаченко зазначив, що військове кладовище необхідно влаштувати поруч, а не у самому заповіднику.

«Там є дві ділянки в лісі, де можна створити місце вшанування наших загиблих військових. Це найшвидший шлях, щоб там вже можна було починати облаштовувати кладовище», — сказав міністр.

В Українському інституті національної пам'яті (УІНП) не проти розміщення Національного військового кладовища поруч із заповідником, лише за умови, якщо меморіал не буде захоплювати території поховань жертв репресій.

Депутатка Київради Ксенія Семенова також опублікувала план зміни зонування меморіалу після консультацій з УІНП та заповідником «Биківнянські могили».

Зміни у зонуванні комплексуFacebook / Ксенія Семенова

Нагадаємо, президента Володимира Зеленського закликають створити Національний Пантеон Героїв України на території парку Аскольдова Могила у Києві. Відповідна петиція зібрала необхідні 25 тисяч голосів, тепер Зеленський має на неї відповісти.

Авторка петиції — військова ЗСУ, керівниця медичної служби «УЛЬФ» та дівчина загиблого Дмитра Коцюбайла («Да Вінчі») Аліна Михайлова.