Клітини мозку, схоже, не уражаються під час втрати нюху через COVD-19. Хоча попередні дослідження показували інакше
Науковці заявили, що у людини, яка втрачає нюх через коронавірус, не уражаються клітини мозку. Це може свідчити про більш поверхневий вплив вірусу.
Дослідження опублікували у Cell, пише The Guardian.
Бельгійські та німецькі дослідники вивчили у 85 хворих на коронавірус зразки з дихальних і нюхових слизових оболонок, а також нюхових цибулин. Деякі пацієнти померли через декілька днів після зараження.
В інших дослідженнях науковці заявляли, що вірус вражає нейрони в Зовнішня оболонка живої клітини, яка відокремлює цитоплазму клітини від навколишнього середовищамембрані у верхньому заглибленні носа. Воно називається нюховою слизовою оболонкою — місце, куди вірус спершу потрапляє при вдиханні.
Усередині оболонки є нюхові сенсорні нейрони (ONS), які відповідають за запахи. Ці нейрони щільно переплетені з опорною клітиною, яка називається сустентакулярною.
Тож інші науковці зазначали, що під час втрати нюху коронавірус вражає саме нюхові сенсорні нейрони. А далі вірус може потрапити у нюхову цибулину та у сам мозок. Натомість бельгійські та німецькі вчені кажуть, що вірус вражає лише сустентакулярні клітини, а не нейрони — і це критична відмінність.
Якщо вірус проникає в нюхову цибулину, він теоретично може поширитися на глибші ділянки мозку, де він може завдати довготривалої шкоди. Але якщо вірус вражає лише сустентакулярні клітини, то пошкодження можуть бути менш тривалими.
Частина науковців, які не брали участь у дослідженні, вважають висновки щодо того, що вірус не уражає клітини мозку, сміливими. Однак, імовірно, знадобиться провести й інші дослідження, щоб остаточно це підтвердити.
Крім того, у квітні 2021 року в журналі The Lancet Psychiatry було оприлюднене дослідження, де пов’язали тяжкі випадки COVID-19 з ушкодженнями мозку — аж до появи інсультів і деменції. Але для остаточних висновків даних досі замало.