«Невідомі патріоти». Кого харківський суд відправив в СІЗО за напад на автобус ГО Іллі Киви. Спецрепортаж.

Два дні у Київському районному суді Харкова була посилена охорона. Суд обирав запобіжні заходи 16-м чоловікам, яких підозрюють у нападі на автобус на трасі Київ — Харків. В автобусі їхали представники ГО «Патріоти "За життя"» нардепа від ОПЗЖ Іллі Киви. Усіх підозрюваних суд відправив у СІЗО до 25 жовтня. Про те, як відбувалися судові засідання, що казали підозрювані та чи мають вони стосунок до Національного корпусу, як про це заявляв нардеп Кива — у нашому репортажі.
«Невідомі патріоти»
«Свободу патріотам!», — кричали під судом близько сотні активістів «Національного корпусу» та інших націоналістичних організацій. «Кива та Медведчук дорівнює Оплот» — стверджували написи на їхніх плакатах. «Вони виконали роботу правоохоронців, не погодилися з поширенням проросійських сил в Україні», — запевняли активісти.
Периметр суду був оточений правоохоронцями: поліція області, спецпризначенці, кінологи та Нацгвардія. Журналістів на вході ретельно оглядали і пускали лише по троє через карантин.
«Піднімайте Гарманова», — вигукнула конвоїрам секретар суду. Невеличка зала на другому поверсі. Від спеки у ній не рятував навіть кондиціонер. До зали підозрюваних заводили по черзі і всі вони одразу просили пити. Щодо кожного розгляд тривав по кілька годин, тому частину слухань перенесли на наступний день.
Розпочали ранкові слухання з клопотання про арешт Максима Гарманова — юриста за освітою, який працює охоронцем в Дніпрі у ТОВ «Саміт Секьюріті Груп». Керівником компанії є колишній азовець та активіст дніпровського осередку «Національного корпусу» Олексій Тригубенко. Гарманов каже, що не має стосунку до «Азову», але воював у 25-й парашутно-десантній бригаді, пройшов бої за Савур-Могилу, Дебальцеве і Вуглегірськ, за що отримав нагороду у 2015-му. Гарманов додає, що в «Національному корпусі» він юрист-консультант.
«Якщо заправляти автомобіль — це злочин, тоді все вірно. Бо жодних інших дій ми не вчиняли. Ми взагалі думали, що це непорозуміння», — коментує Гарманов своє затримання. Його зупинила поліція разом з іншими чотирма підозрюваними в автомобілі Mitsubishi поблизу населеного пункту Дружба Красноградського району. Саме цей автомобіль, за версією слідства, блокував автобус із активістами ОПЗЖ. «Приїхали на заправку, заправилися, приїхали працівники поліції, сказали, що наш автомобіль підпадає під орієнтування тих, які часто викрадають. Нас змушували сидіти на асфальті, під дощем, погрожували зброєю», — каже Гарманов. Його адвокат заявляє про катування правоохоронцями його підзахисного: Гарманову нібито не давали спати. Адвокат також запевняє, що чітких показів проти його підзахисного у слідства немає.
«Жодного документального доказу немає, що вигаданий стороною обвинувачення потерпілий прийшов і сказав, що мій підзахисний вчиняв злочин відносно нього. Далі, немає жодного свідка, який би сказав, що він побоюється саме цього підозрюваного, що він буде тиснути та змусить змінити покази. Є такі? Немає», — сказав адвокат Євген Самойлов. Водночас підозрюваний Гарманов підтвердив нам, що авто Mitsubishi дійсно належить Івану Куриленку — лідеру Дніпровського осередку партії «Національний корпус» і саме той дав їм авто. Більше про інцидент на трасі Київ — Харків та свою можливу участь в ньому Гарманов нічого не пояснив.
Обставини справи
Прокурори просили взяти під варту 16 осіб без права застави. За версією слідства, вони разом з іншими, ще невстановленими особами, 27 серпня рухалися сімома автомобілями, зокрема Mitsubishi, де перебувало 5 осіб та Volkswagen Transporter, де перебувало 9 осіб. Попередньо прослідкувавши за автобусом, на якому рухатимуться активісти ОПЗЖ, вирушили за ними, а потім заблокували. Після цього вийшли й нібито гострими предметами порізали колеса автобусу, побили кийками вікна.
«Розпилили у салон сльозогінний газ та кинули у нього невстановлені засоби, внаслідок цього в салоні розпочалася пожежа і потерпілі, розуміючи реальну загрозу своєму життю та здоров’ю, почали залишати салон мікроавтобусу. Надалі підозрювані почали завдавати потерпілим удари предметами зовні схожими на зброю та ударяли руками та ногами», — зазначив у суді прокурор відділу прокуратури Харківської області Олександр Доброскок.
В результаті четверо осіб громадської організації «Патріоти “За життя”» отримали поранення та були госпіталізовані. Загалом в автобусі була 21 людина. Чоловіки на автівках, за даними слідства, залишили місце інциденту і їх затримали дорогою до Дніпра.
Мотив і докази
Слідство вважає, що підозрювані напали на автобус з «патріотами» Киви через незгоду з діяльністю партії «Опозиційна платформа — За життя». Водночас самі підозрювані заперечують свою причетність до конфлікту на дорозі, хоча деякі і не приховують негативного ставлення до ОПЗЖ. Також нібито потерпілі представники партії Рабіновича-Медведчука у своїх свідченнях кажуть про те, що вони бачили активістів «Національного корпусу» на своїй конференції у Полтаві і впізнали після інциденту. Водночас усі підозрювані запевняють, що їхали з Харкова до Дніпра. На питання про те, що робили у Харкові хтось каже, що відпочивав, хтось — їздив у справах. Один з підозрюваних Станіслав Дужко нам у коментарі сказав, що він з хлопцями на Volkswagen Transporter їхали з Полтави через Харків до Дніпра. У Харкові нібито не зупинялись, а у Полтаві були на конференції ОПЗЖ. «Ми там просто стояли», — пояснює Віталій Дужко, а на питання про те, чи був він на місці злочину каже, що був біля машини. Водночас інший підозрюваний Олег Булах нас запевнив, що у Полтаві їх не було і вони їхали з Харкова до Дніпра.
Націоналісти, зоозахисник, охоронці та безробітні
«Я не винний», — сказав у суді підозрюваний — Кирило Литвинов, наголошуючи на тому, що не спав тривалий час, тому і відмовився давати свідчення. «Нічого не пояснили, посадили на холодну землю і тримали так понад три години, казали, що будуть стріляти». Своєї причетності до конфлікту він теж не визнає, каже, що затримання — непорозуміння та додає, що не має стосунку до «Азову»та «Національного корпусу», не має конфлікту з ОПЗЖ, ніде не працює, але є зоозахисником.
Одному з наймолодших підозрюваних 18 років — це Вадим Бурдов. Каже, що ніде не працює та не навчається, грошима допомагає батько, а от на кого навчався до цього — не пам’ятає. Підозру не коментує.
Підозрюваний Антон Мокренко колишній боєць полку «Азов», а нині представник дніпровського осередку «Національного корпусу» запевняє, що їздив до Харкова на відпочинок. Наразі він також працює в охоронній фірмі Дніпра ТОВ «Саміт Сек'юріті Груп». У суді підозрюваний Віталій Голота пояснив, фірма охороняє забудови та квартири. У цій фірмі працює також підозрюваний Кирило Даценко — колишній азовець. Саме він, за даними слідства, був за кермом Mitsubishi, а за словами інших фігурантів мав травматичну зареєстровану зброю. Останній своєї провини не визнав. Підтримати його до суду прийшов екскомандир Азову, лідер Національного корпусу Андрій Білецький, а на поруки його хотів взяти депутат Харківської міської ради Іван Ракич.
«Мій девіз простий — “Свій за свого”. Це мій побратим. Я вже є поручителем у двох побратимів по кримінальних провадженнях», — зазначив у суді депутат. Андрій Білецький заявив, що вони наполягатимуть на передачі справ до Києва: «Ми переведемо цю справу в Київ, і я переконаний, що протягом місяця апеляційних справ ми витягнемо хлопців з СІЗО, а потім розіб'ємо цю справу вщент», — сказав Білецький.
Підозрюваний Дмитро Жидченко раніше судимий, працює механіком. Євген Коваленко навчається у дніпровській Академії внутрішніх справ. Серед затриманих також Дмитро Квітка, Богдан Кіт, Олександр Бондар. Усі вони не визнають провини і відмовляються свідчити.
27 серпня затримали мешканців Дніпра, а от двох харків’ян Олександра Бугайова та Євгена Шкіркова — за добу після стрілянини — біля їхніх будинків. Євген Шкірков є лідером харківського осередку «Національних дружин», Олександр Бугайов — представник харківського осередку «Національного корпусу». Слідчий у справі припускає, що ймовірно, це ті, хто з Харкова рушили додому після інциденту, тому затримати одразу вдалося лише тих, хто їхав у Дніпро. Адже загалом, запевняють слідчі, автівок було сім: Volkswagen Transporter, Mitsubishi, Mazda 6, Hunday Accent, Audi A6, BMW-X5, Porsche Cayenne. Водночас затримані харків'яни Бугайов та Шкірков запевняють, що їх не було на місці під час інциденту. «Усе те, що зараз в підозрі — це маячня», — каже лідер харківських «Національних дружин».
Прокурори наголошували на тому, що підозрювані втекли з місця злочину і намагалися покинути Харківську область, а, значить, можуть переховуватись від слідства.
Адвокати підозрюваних просили пом'якшення запобіжного заходу, наголошуючи на тому, що ризики не доведені прокурорами, а підозра є необгрунтованою та незаконною. Захист наголосив на тому, що жоден з потерпілих чи свідків чітко не вказав на їхніх підозрюваних, на одязі відсутні сліди крові, на руках немає поранень, а також не знайшли зброю.
Суд відправив підозрюваних на два місяці у СІЗО, зобов’язавши компетентні органи розібратися із заявами про можливе катування з боку правоохоронців. Адвокати оскаржуватимуть рішення.
Підозрюваним інкримінують хуліганство та замах на життя двох та більше осіб. У разі доведення вини їм загрожує до 15 років позбавлення волі.
«Якщо ти ветеран і перебуваєш поряд з місцем, де скоїли злочин — тебе затримають. А наша судова система себе вичерпала», — зазначив Максим Гарманов після оголошення рішення про його двомісячний арешт.