«Коли хтось поруч стоїть з автоматом, то ти навряд чи обереш варіант "Ні"»: псевдореферендуми на окупованих територіях

З 23 по 27 вересня на українських територіях, які окупувала росія, відбулися «референдуми» щодо входження до складу рф. Фейкові голосування провели в Луганській, Донецькій, Запорізькій та Херсонській областях. Попри те, що жоден із цих регіонів не контролюється росією повністю, питання поставили про приєднання областей до рф у їхніх адміністративних межах.

На вечір 27 вересня російські ЗМІ вже почали поширювати інформацію про результати «волевиявлення». Очікувано, прозвітували про цифру понад 90% «за». У так званій «ДНР» узагалі намалювали 99,23%.

Як «голосували» на окупованих територіях — у матеріалі hromadske.

Люди голосують на пересувній виборчій дільниці під час референдуму в Маріуполі, 24 вересня 2022 рокуAP Photo

Херсонщина

У перший день так званого референдуму на деяких «виборчих дільницях» окупаційна влада намагалася створити атмосферу свята. Людям роздали триколори, а з акустичних колонок лунали російські народні пісні. Дехто пустився в танок і став «зіркою» пропагандистського медіа.

«Це не херсонці, ми аналізували це відео разом із місцевими. Тих людей узагалі не змогли ідентифікувати, це завезена публіка. Мета — створення класичної пропагандистської картинки. Понад те, на більшості дільниць ми бачили, що люди не виходили на цей референдум. Вони були пусті», — зазначив депутат Херсонської обласної ради Сергій Хлань.

Призначений росією гауляйтер Херсонщини Володимир Сальдо пообіцяв херсонцям на дільниці, що «тепер вони будуть у безпеці під захистом росії». Очевидно, Сальдо говорив не про тих, які не виходять на вулицю та ховаються вдома від окупаційної влади.

«Моя бабуся залишилася в Херсоні. Від початку цього референдуму вона не полишала квартири. Так загалом робить більшість громадян, які мають проукраїнську позицію», — розповідає в коментарі hromadske уродженець Херсона Сергій.

Розуміючи, що ажіотажу на дільницях не буде, «члени комісій» у супроводі озброєних військових почали ходити по домівках, закликаючи «голосувати». Правозахисникам з організації «Медійна ініціатива за права людини» стало відомо, що окупанти зламали двері й увірвалися до помешкання одного херсонця. На вимогу «проголосувати» чоловік на ім’я Віктор відповів: «Я в Україні народився, тут і помру! Мені втрачати нічого!» У бюлетені він вказав, що не підтримує ініціативу референдуму. Після цього, за інформацією правозахисників, військові вчинили безлад у його помешканні.

«Але навіть якщо ці військові у складі делегації не вдаються до насилля, сама їхня присутність є фактором тиску — примусити до “голосування”», — зауважує документаторка «Медійної ініціативи за права людини» Анастасія Пантєлєєва. Вона додає: «Коли хтось поруч стоїть з автоматом, то ти навряд чи обереш варіант “Ні”».

Обхід зі зброєю по будинках — далеко не єдиний спосіб залучення місцевих до «голосування». Як повідомляє херсонське видання МОСТ, члени «виборчих комісій» зазивали на «голосування» перехожих і не завжди навіть перевіряли паспорти. А ще «члени комісій» зазирали за ширми для «голосування», підглядали за тим, яку відмітку поставила людина. Крім того, на «голосування» в Херсоні представники «комісії» свідомо запрошували людей з інших регіонів.

Головний редактор видання МОСТ Сергій Нікітенко зазначає, що явка, про яку звітують окупанти на Херсонщині, не відповідає дійсності, а отже, це ще один фактор, який ставить під сумнів легітимність «голосування».

«Міжнародне право передбачає, що навіть коли такий референдум про самовизначення відбувається, у ньому має брати участь не менше ніж половина населення. Окупаційна влада повідомляє, що 50% проголосували. Але 50% від кого? Від списку виборців? Проте його не існує, бо вони записують цих людей у пустографки. Просто всіх, хто прийшов. Тобто вони не можуть сказати, що 50% проголосували, бо невідомо як була розрахована ця кількість».

Увечері 27 вересня пропагандисти повідомили, що на Херсонщині всі голоси уже порахували й намалювали цифру 87,05% тих, котрі нібито «проголосували» за приєднання до рф.

Запоріжжя

У сусідній Запорізькій області окупанти одразу ж вдалися до залякування. Так, за повідомленням Головного управління розвідки Міноборони, через катастрофічно низьку явку виборців в Енергодарі росіяни примушували «голосувати» людей під дулами автоматів прямо посеред вулиць.

«Наразі вулиці міста й навколишніх населених пунктів практично порожні. Місцеве населення сидить по домівках, намагаючись не виходити без крайньої потреби. На вулицях присутні патрулі військових зс рф з анкетами голосування так званого референдуму. На всіх зустрічних наводять зброю, видають “бюлетені для голосування” та вказують, де саме треба поставити “галочку”. Зафіксовані непоодинокі випадки примусу “голосувати” за давно померлих родичів». 

Так само замість померлих родичів примушували голосувати і в окупованому від початку повномасштабного вторгнення Мелітополі, повідомив мер міста Іван Федоров. Однак мелітопольці не йшли на так зване голосування.

У деяких містах області росіяни намагалися створити видимість явки «виборців». У Бердянську з російськими військовими повторно обходили квартири тих, хто раніше відмовився «голосувати». Однак, за повідомленням Бердянської міської ради, містяни відмовлялись і після погроз. Тоді окупанти вдалися до хитрощів.

«У Запорізькій області відключають світло, щоб змусити людей, які ігнорують цей “референдум”, виходити на “голосування”», — розповідає Анастасія Пантєлєєва.

На тлі псевдореферендуму окупанти вже почали роздавати повістки. За інформацією Генерального штабу, виклики до військкоматів стали надходити тим мешканцям Запорізької та Херсонської областей, які раніше пішли отримувати російське громадянство. А втім, за словами голови Запорізької ОВА Олександра Старуха, небезпека примусової мобілізації до окупаційних військ існує для всіх жителів області.

«На тимчасово окупованих територіях існує реальна небезпека для чоловіків. Загарбницька влада планує вкотре порушити правила ведення війни та провести мобілізацію на наших територіях, примушуючи українських чоловіків воювати проти свого народу. З цією метою на пропускному пункті поблизу Василівки вже заборонили виїзд чоловікам 18-35 років», — каже Старух.

У деяких містах і селах тих людей, які відмовлялися голосувати, одразу затримували й відвозили невідомо куди. Таку інформацію, за словами директора Департаменту культури та інформаційної політики Запорізької ОВА Владислава Морока, йому повідомили люди з окупованої Василівки.

«Будинками ходять жінки з переносною скринькою для “голосування” та “бюлетенями”. Їх супроводжують п’ять озброєних військових. Люди ставлять галочки “за”, бо на них спрямовані автомати. Тих, хто намагається протестувати чи ставити “проти”, забирають».

Чоловік голосує на виборчій дільниці під час референдуму в Мелітополі, 27 вересня 2022 рокуAP Photo

Донеччина 

Особливо цинічним виглядає так зване голосування у майже знищеному росіянами Маріуполі. Одна з членкинь «виборчої дільниці» Олена у коментарі Reuters заявила, начебто місцеві шукають будь-яку можливість «проголосувати». А хворі чи прикуті до ліжка, мовляв, телефонують і просять прийти до них додому.

Радник мера Маріуполя Петро Андрющенко ділиться іншою інформацією. За його свідченнями, 23 вересня «голосування» у місті розпочалося під дулами автоматів. Людей зупиняли на вулиці та змушували «голосувати».

«На сьогодні в Маріуполі щонайбільше 90 тисяч людей, які можуть голосувати. Не більше ніж 10% цих людей — відверто проросійська публіка. Всі інші — це ті, кого вдалося спіймати на вулиці», — розповідає Андрющенко.

А в останній день референдуму, щоб створити картину масовості, окупанти долучили до «голосування» росіян, які працюють у місті на будівництві. «Там приблизно 15-20 тисяч будівельників, і майже всі вони голосували на “референдумі”. Тобто громадяни росії відкрито вирішують долю “волевиявлення” українського Маріуполя», — зауважив Андрющенко.

Того ж дня чоловіки в Маріуполі почали отримувати повідомлення з проханням зʼявитися до військкомату, повідомляють у міській раді. Окупанти обґрунтували рішення тим, що за результатами псевдореферендуму Маріуполь увійде до складу рф. Водночас Маріупольський спротив оприлюднив документи з окупаційної адміністрації, згідно з якими мобілізація у місті розпочнеться 10 жовтня.

З огляду на цю інформацію Андрющенко радить чоловікам тікати з Маріуполя: «Поки кордон з росією відкритий. Через росію з українським паспортом — у якусь нормальну країну. Наприклад, до країн Балтії. У Грузію, знову ж таки».

Водночас окупаційна влада повідомила, начебто явка на «референдумі» в Донецькій області перевищила 86%. Очільник Донецької ВЦА Павло Кириленко вважає, що кремль намалював усі цифри: «У всього цивілізованого світу й загалом у людей притомних, зі здатністю критично мислити, сумнівів немає: те, що влаштувала росія на окупованих територіях, інакше, як фарсом, не назвеш».

Одне з найбільш кричущих порушень норм прав людини відбулося в окупованій Оленівці. Там росіяни змусили «голосувати» полонених українських військових і зафіксували це на відео.

«Ми розуміємо, що у місцях позбавлення волі на людину можуть чинити додатковий тиск. Погрожувати її життю чи здоров’ю», — підкреслює документаторка «Медійної ініціативи за права людини» Анастасія Пантєлєєва.

Будівельники голосують на референдумі в Маріуполі, 23 вересня 2022 рокуAP Photo

Луганщина

«Якщо у перший день так званого референдуму озброєні військові робили лише поквартирний обхід і примушували “голосувати” у дворах, то на вихідних чоловіки з автоматами оглядають місця масового скупчення людей. Зокрема ринки — перевіряють документи і спрямовують до “виборчої дільниці”», — розповідає про ситуацію з псевдореферендумами на Луганщині очільник ОВА Сергій Гайдай.

За його словами, роль спостерігачів виконують лише п’ятеро осіб із Білорусі та Камеруну, які мають міжнародну акредитацію.

«Ніде не оголошується кількість тих, хто віддав голос, — тільки відсоток. У розбитих майже вщент Лисичанську, Сєвєродонецьку, Рубіжному окупанти заявляють про явку від 41% до 46%, але водночас не мають списків населення, яке в цих містах залишилося», — додає Гайдай.

За його підрахунками, у Сєвєродонецьку зосталося приблизно 10 тисяч місцевих. До повномасштабного вторгнення у місті мешкало 110 тисяч людей.

Окупанти можуть рахувати 46% від тих 10 тисяч осіб, які залишилися у Сєвєродонецьку. А це — лише 4,5 тисячі. Натомість люди, які виїхали на підконтрольну Україні територію, організували протести проти псевдореферендуму, повідомляє Telegram-канал «Северодонецк | ЛХС 1934».

Луганщині намалювали 98,42% охочих приєднатися до росії.

Чоловік голосує під час референдуму в Луганську, 27 вересня 2022 рокуAP Photo

«Ці землі — Україна»

«російський уряд може офіційно оголосити, що “референдум” завершено, й оприлюднити результати. Це унеможливить продовження будь-яких дипломатичних переговорів із президентом рф, і він це прекрасно знає. Я говорив про це публічно. Думаю, що це дуже небезпечний сигнал від путіна, який свідчить про те, що він не збирається закінчувати цю війну», — сказав в інтерв’ю CBS News президент Володимир Зеленський.

Зі свого боку голова НАТО Єнс Столтенберг назвав псевдореферендуми нелегітимним і «грубим порушенням міжнародного права». А також написав у Twitter: «Ці землі — Україна». Столтенберг запевнив, що наші союзники по НАТО «непохитні» у своїй підтримці суверенітету і права України на самооборону.

Автор: Євгеній Шульгат