Коломойський судиться з Зеленським, щоб повернути громадянство. Суд поки не на боці бізнесмена
Бізнесмен Ігор Коломойський подав до суду на президента Володимира Зеленського, щоб визнати протиправним і скасувати указ про позбавлення його громадянства. Верховний Суд вимагає пояснити, чому Коломойський звернувся щодо цього так пізно — майже через півтора року після указу.
Про це йдеться в ухвалі за 1 грудня Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду.
Відповідна заява від Коломойського надійшла до суду 29 листопада. У реєстрі не вказуються прізвища фігурантів, проте дані держпорталу «Судова влада» свідчать, що це позов Коломойського проти Зеленського.
У позовній заяві вимагається визнати протиправним та скасувати указ президента №502 від 18 липня 2022 року в частині про позбавлення громадянства Коломойського. Проте з того часу вже сплив Стаття 122 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює 6-місячний строк звернення до суду щодо спірних правовідносин.строк звернення до адміністративного суду, тому позивач мусить довести поважність причин його пропуску.
Коломойський пояснив це тим, що дізнався про позбавлення громадянства більш як через рік після указу президента — у вересні 2023 року, коли прочитав документ про зміну запобіжного заходу в межах кримінального провадження проти нього.
Колегія суддів вирішила, що такі доводи є недостатніми для того, щоб аргументувати причину невчасного звернення до суду.
Судді зазначили, що указ про позбавлення Коломойського громадянства набув широкого розголосу у ЗМІ майже одразу після його ухвалення, тому, на думку суду, позивач не міг не знати про такі обставини. А отже, колегія суддів вважає, що строк звернення до суду є об'єктивно пропущеним.
Зрештою, Верховний Суд постановив позовну заяву Коломойського поки залишити без руху. Бізнесмену дали 10 днів, щоб подати заяву про поновлення строку звернення до суду та довести поважність причин його пропуску.
Якщо Коломойський цього не зробить у відведений термін, суд поверне позовну заяву бізнесмену.
Більше контексту
Минулого року низка українських медіа з посиланням на джерела повідомила, що президент Володимир Зеленський позбавив українського громадянства олігарха Ігоря Коломойського, бізнесмена та голову територіальної оборони Дніпропетровщини Геннадія Корбана, а також народних депутатів Вадима Рабіновича (із забороненої ОПЗЖ) та Ігоря Васильковського («Слуга народу»).
Народний депутат Сергій Власенко 21 липня 2022-го опублікував указ Зеленського про позбавлення цих бізнесменів громадянства. Однак на сайті Офісу президента указів про позбавлення громадянства не публікували. Секретар РНБО Олексій Данілов пояснював, що ці укази можуть і не з'явитися на сайті ОП, оскільки містять персональні дані.
Наступного дня прикордонники вилучили паспорт у Корбана, коли він намагався в'їхати в Україну. Пояснювали це позбавленням громадянства.
Нещодавно юрист «Центру протидії корупції» Вадим Валько звернув увагу на те, що в тексті рішення Шевченківського райсуду Києва щодо збільшення застави Ігорю Коломойському його назвали громадянином Ізраїлю, а не України. Сам Коломойський заявив журналістам про своє громадянство України: «Нібито як забрали».