Командування Медичних сил відреагувало на критику щодо аптечок і турнікетів

Командувачка Медичних сил ЗСУ, генерал—майор медичної служби Тетяна Остащенко заявила, що інформація щодо відсутності закупівель аптечок не відповідає дійсності.

Про це вона розповіла в інтерв’ю «АрміяInform».

Остащенко пояснила, що відомості стосовно обсягів як закупівель, так і матеріально-технічної допомоги є інформацією для службового користування.

«Джерела надходження засобів індивідуального захисту різні, тому деколи виникає питання, як визначити якість того, що надходить. Тому ініційовано розробку єдиних підходів та стандартів оцінки якості», — зазначила вона.

Остащенко наголосила, що планується внести зміни до наказу Міністерства охорони здоров’я №6 (від 2017 року) щодо вимог до складових військових аптечок, наплічників та інших засобів індивідуального захисту. Також розроблять методологію випробування турнікетів і критерії відповідності медико-технічним вимогам засобів індивідуального захисту.

За її словами, турнікети належать до першого класу виробів медичного призначення і не мають стандарту в жодній країні світу.

«Комітет Tactical Combat Casualty Care — стандарт надання допомоги в догоспітальній медицині на полі боюTCCC має затверджений перелік виробників турнікетів. Але це не є стандартом — це технічні умови цього комітету. І якщо просто перенести цих виробників у нашу країну, то можуть виникнути звинувачення в корупції, нібито свідомо не допускаються інші виробники на ринок», —пояснила пані генерал-майор.

Остащенко зауважила, що стандарти НАТО розраховані на експедиційні операції, а не широкомасштабні бойові дії.

«Тому країни НАТО навіть під час засідань керівників медичних служб дуже уважно дослухаються до досвіду, якого набули українські військовослужбовці, і переопрацьовують та оновлюють свої стандарти», — заявила вона.

Що передувало?

Збройні сили України 31 липня заявили, що розробили низку кроків та організаційних змін для розв’язання проблем у сфері тактичної медицини.

Зокрема, плануються такі зміни:

  • удосконалення системи внутрішнього контролю, системи забезпечення та закупівель;
  • навчання бойових медиків та врегулювання нормативно-правової бази.

Водночас членкиня парламентського Комітету з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Соломія Бобровська розкритикувала діяльність Командування Медичних сил.

За її словами, за 2023 рік Командування не закупило жодної аптечки.

«Усі аптечки заходять у Командування медсил через Міжнародну технічну допомогу, відтак не перевіряються, ну і, звісно, видаються далі на війська, якими є», — пояснила Бобровська.

Народна депутатка також зауважила, що досі немає стандартів вимог якості до української тактичної аптечки, зокрема до турнікетів.