Компанія Безоса оскаржує рішення NASA про контракт зі SpaceX на майже $2,9 млрд. Маск у відповідь скепкував у Twitter
Компанія Blue Origin, засновником якої є американський мільярдер Джефф Безос, оскаржує рішення NASA, яке обрало для співпраці у космічній програмі «Артеміда» компанію Ілона Маска ㅡ SpaceX. Blue Origin вважає рішення несправедливим, Маск у відповідь на це скепкував у Twitter.
Так, 16 квітня Національне аерокосмічне агентство США (NASA) повідомило, що обрало SpaceX для продовження роботи над створенням системи посадки астронавтів на місячну поверхню (human landing system, HLS). Зокрема для безпечного виведення обрали надважку ракету-носій Starship.
Загальна вартість контракту NASA, укладеного з компанією Маска, склала 2,89 млрд доларів. За можливість взяти участь у програмі SpaceX конкурувала з Blue Origin Безоса та компанією Dynetics зі штату Алабама.
Вже за два тижні після перемоги SpaceX у відборі, Blue Origin подала скаргу на 50 сторінок (за деякими даними — на 175 сторінок).
Компанія звинуватила NASA у неправильному оцінюванні деяких деталей своєї пропозиції щодо свого посадкового апарату Blue Moon, який розробляють спільно з командою відомих космічних та оборонних підрядників (відомою як National Team).
Рішення NASA у компанії Безоса назвали «ризикованим» та «помилковим».
«Це рішення виключає можливості для конкуренції, значно звужує базу постачання і не тільки затримує, але й загрожує поверненню США на Місяць. Через це ми подали скаргу», ㅡ заявили представники Blue Origin.
У відповідь на це Маск написав коментар у Twitter: «Не можете підняти його (на орбіту), лол». Схоже, Маск мав на увазі, що досі Blue Origin не змогла вивести на орбіту свої апарати. Однак деякі вбачають у цьому більш інтимне значення.
Після цього Маск також опублікував скриншот із посадковим апаратом Безоса Blue Moon (Блакитний місяць), де останнє слово замінив на balls (кулі).
Про місію «Артеміда»
NASA прагне відправити безпілотний космічний корабель на орбіту Місяця в листопаді та повернути американських астронавтів на супутник Землі до 2024 року — вперше за понад чверть століття. Але зараз ця програма відстає від графіка на три роки й перевищує бюджет майже на 3 мільярди доларів.
До угоди в межах програми приєдналися вже 10 країн, зокрема й Україна. За задумом засновників програми, «Артеміда» має бути найширшою та найрізноманітнішою міжнародною програмою дослідження космосу людиною в історії.
В межах програми на поверхню супутника Землі планують висадити «першу жінку й наступних чоловіків». Мета програми полягає в організації наукових досліджень та пошуку економічних вигод від використання Місяця. Йдеться, зокрема, про перетворення супутника на майданчик для подальшого дослідження Марсу.