Компенсації, гранти та кредити: Шмигаль назвав інструменти, які допоможуть українським виробникам

Прем’єр—міністр Денис Шмигаль заявив, що незабаром уряд планує залучити п’ять інструментів допомоги українському товаровиробнику. Зокрема, держава надасть пріоритетний доступ вітчизняним виробникам до публічних закупівель та розширить програму компенсації на купівлю техніки.

Про це він розповів на презентації економічної платформи «Зроблено в Україні», передає Урядовий портал.

Так, перший інструмент — це публічні закупівлі. За словами Шмигаля, Кабінет Міністрів розширить перелік категорій товарів, що мають закуповуватися у вітчизняного виробника. Зокрема, йдеться про розширення локалізації на оборонні закупівлі.

Додатковим стимулом, зазначив прем’єр, стане активізація програми «Шкільний автобус» — упродовж трьох років держава закупить 1,5 тисячі автобусів в українських виробників.

Другий інструмент, озвучений Шмигалем, — це компенсації. У держбюджет на 2024 рік закладено 1 млрд грн на компенсацію коштів за придбану сільгосптехніку вітчизняного виробництва. У перспективі це може створити 9 тисяч нових робочих місць та згенерувати до 1,5 млрд грн податків у бюджет, прогнозують в уряді.

За словами Шмигаля, фермери подали вже 4 тисячі заявок на компенсацію. Тому Кабмін планує поширити такий же механізм на всю техніку, що вироблена в Україні: будівельну, комунальну техніку тощо.

Третій інструмент — це адаптація вже чинних державних програм підтримки під цілі платформи «Зроблено в Україні». Наприклад, програма кредитування Програма, що передбачає спрощений доступ підприємств малого, середнього та великого бізнесу до банківського кредитування«5-7-9». Шмигаль сказав, що планується запропонувати пільгову кредитну ставку 5% тим, хто купуватиме саме українське обладнання.

Водночас «Зроблено в Україні» — це нова платформа, презентована президентом Володимиром Зеленським 26 лютого. За словами глави держави, вона стане «майданчиком для постійного прямого діалогу держави та підприємців».

«Тут мають бути представлені інтереси кожного, хто працює в Україні, хто працює прозоро й заради України, тобто сплачує податки в Україні та не працює в росії», — сказав Зеленський.

Міністерка економіки Юлія Свириденко наголосила, що «Зроблено в Україні» визначає пріоритетність українських виробників для національної економіки. Вона додала, що на програми підтримки українських виробників закладається 45 млрд грн у державному бюджеті, що має забезпечити додатковий 1% зростання ВВП.

Серед інших інструментів — гранти українським виробникам «єРобота», а також стимулювання споживчого попиту.

Шмигаль додав, що сумарний прогнозований ефект зростання споживчого попиту — це +0,14% до ВВП, понад 22 тисяч нових робочих місць та понад 4 млрд грн додаткових надходжень до бюджету.