Консулка України допомагала людям з «країн міграційного ризику» переїхати до ЄС — Нацполіція
Українські правоохоронці у співпраці з МЗС викрили консулку України в одній з країн Центральної Азії, яка, за даними слідства, незаконно надавала українські візи мешканцям Сходу.
Про це повідомили пресслужби СБУ та Нацполіції в соцмережах, а також МЗС у коментарі hromadske.
За даними правоохоронців, жінка нібито оформила 23 візи для в’їзду в Україну громадянам Пакистану, Бангладешу й інших країн із так званого переліку «країн міграційного ризику».
За час роботи консулки з серпня 2018 року по вересень 2023 року консульство видало 900 віз без погоджень. За цей самий період часу жінка придбала три квартири в Києві та одну в Одесі загальною вартістю пів мільйона доларів.
Як встановило розслідування, посадовиця прийняла Присягу держслужбовця ще в 1995 році після закінчення Інституту молоді в Москві. Потім працювала в різних держустановах та приватних компаніях в Україні, а з 2007 року — в органах МЗС.
Як працювала схема?
Слідчі розповіли, що жінка, бувши на посаді другої секретарки з консульських та адміністративних питань, у 2020-2021 роках вносила неправдиві відомості до електронних реєстрів.
Посадовиця оформлювала своїм клієнтам візи для в’їзду до України як студентам українських закладів вищої освіти. До незаконної діяльності вона залучила двох іноземців. Вони підшукували клієнтів, домовлялися з ними про «умови поїздки» та передавали гроші організаторці схеми.
За даними Нацполіції, за свої «послуги» з незаконного оформлення візи консулка брала 3800 доларів. В СБУ надають інші дані — до 3 тисяч доларів.
Після оплати хабаря фігурант отримував в консульстві українську візу та вільно в’їжджав на територію України з будь-якої країни.
І що тепер?
Під час обшуків правоохоронці виявили десять тисяч доларів, листування з охочими незаконно перетнути кордон України, ноутбук зі списками та паспортними даними «клієнтів» та інші докази.
Консулці оголосили про підозру за ч. 3 ст. 332 (незаконне переправлення осіб через державний кордон України) Кримінального кодексу. Санкція статті передбачає позбавленням волі на строк від 7 до 9 років із позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років з конфіскацією майна.
Незабаром суд має обрати фігурантці запобіжний захід. Також, за даними СБУ, жінку мають відсторонити від займаної посади, а на її майно накласти арешт.
В МЗС hromadske зазначили, що підозрювану вже відкликали із закордонного відрядження. Міністерство, як стверджується, повністю сприяє слідству, а ще посилює контроль за виданням українських віз в усіх дипломатичних установах.