Контратаки ЗСУ в районі Бахмута, старт «єВідновлення» та «евакуація» в Енергодарі: головні новини за 10 травня
Окупанти відступили до 2 км на окремих ділянках Бахмутського напрямку. В Україні стартувала програма виплат на відновлення житла «єВідновлення». Окупанти планують «евакуювати» 2700 працівників ЗАЕС. Зібрали головні новини за день 10 травня.
Яка ситуація на фронті?
Командувач Сухопутних військ ЗСУ Олександр Сирський повідомив, що на окремих ділянках фронту на Бахмутському напрямку російсько-окупаційні сили не змогли втримати натиск українських військових та відступили на дистанцію до двох кілометрів.
Заступниця міністра оборони України Ганна Маляр повідомила, що на сході України ворог наступає на п’яти напрямках одночасно — Бахмутському, Авдіївському, Мар’їнському, Лиманському та Шахтарському.
На Бахмутському напрямку рф докладає найбільше зусиль, а до Бахмута стягнуто «вагнерівців» з усіх інших напрямків, де вони виконували бойові завдання. На тих напрямках їх замінили військовими регулярної російської армії.
Тим часом сам власник ПВК «Вагнер» євген пригожин заявив, що його бойовики вимушені були передати фланги в районі Бахмута військовим рф через скорочення особового складу. За його словами, є «серйозний ризик оточення» ПВК «Вагнер» у Бахмуті внаслідок провалу флангів, які «вже тріщать».
пригожин також заявив, що «вагнерівців» почали «сушити» щодо особового складу, озброєння та боєприпасів через «побоювання внутрішньої конкуренції».
В Україні запустили програму «єВідновлення»
В Україні з 10 травня стартувала програма «єВідновлення», у межах якої люди зможуть отримати кошти на ремонт їхніх домівок, які постраждали через війну. Вже близько 15 години в Мінінфраструктури повідомили про перевантаження системи, оскільки надійшли тисячі заявок.
Наразі програма «єВідновлення» сфокусована на відновленні житла, яке має незначні пошкодження. Подати заяву на допомогу можна в «Дії».
Скористатися послугою можуть усі громадяни України, чиє житло було пошкоджене внаслідок бойових дій та підлягає відновленню. Ідеться про квартири, приватні будинки й інші житлові приміщення, зокрема й кімнати в гуртожитках.
Взяти участь у програмі не зможуть люди, які вже відремонтували житло. Уряд працює над механізмом відшкодування. Поки що міністерство закликає зберігати чеки, фотографії, свідчення сусідів чи публікації в ЗМІ щодо свого пошкодженого житла, аби в майбутньому претендувати на частину репарацій росії.
Докладніше про те, як отримати компенсацію, ми розповідали тут.
Окупанти «евакуюють» тисячі працівників ЗАЕС
російські окупаційні сили планують «евакуювати» з Енергодара — міста-супутника Запорізької атомної електростанції — близько 3100 людей. Це 2700 працівників станції, які підписали контракт із рф, та члени їхніх родин.
Оператор українських АЕС «Енергоатом» зазначає, що на станції вже «катастрофічно» бракує кваліфікованого персоналу. А «евакуація» українських працівників, які підписали контракти з окупантами, загострить уже «вкрай нагальне питання» наявності достатньої кількості персоналу для забезпечення безпеки експлуатації АЕС навіть у поточному відключеному стані.
Держкомпанія запевняє, що зі свого боку вживає всіх можливих заходів щодо формування необхідної кількості фахівців, здатних забезпечити безпечну роботу станції в перший період після її деокупації. Така команда вахтовим методом формуватиметься з працівників ЗАЕС, які зараз перебувають на контрольованій Україною території, а також фахівців з інших атомних станцій.
Падіння ракети рф у Польщі підтвердила експертиза
Попередні висновки Технологічного інституту Повітряних сил Польщі свідчать про те, що крилата ракета Х-55, залишки якої знайшли біля польського міста Замостя, найімовірніше, прилетіла зі східного кордону. Такого озброєння польська армія не має ні в техніці, ні на складах. Про це повідомляє видання RMF FM із посиланням на джерела.
Інші новини:
- Міносвіти звернулося до поліції щодо документів про освіту блогера Спартака Субботи.
- Чехія передасть Україні системи ППО «Куб» та може розглянути передання штурмовиків.
- Японія веде переговори про відкриття в себе офісу НАТО.
- путін скасував візовий режим для громадян Грузії, а також заборону для російських авіакомпаній на польоти до Грузії. Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі каже про провокацію.
- У редакції одеського видання «Думська» провели обшуки. Журналісти заявили про тиск із боку влади.
- У Польщі рекомендували відмовитися від російської назви міста Калінінград. У росії обурилися.
- У Черкасах двох поліціянтів, яких підозрюють у зґвалтуванні 17-річної дівчини, відправили під цілодобовий домашній арешт.
- У метро Києва замінять погруддя Пушкіна та інших росіян. На кого саме — визначить голосування.
- У Києві розпочався суд над трьома чоловіками, внаслідок дій яких, за даними слідства, загинув доброволець «Свободи» Олексій Щербина.