Козак залишив Україну 24 лютого. Він зробив це літаком, яким користується білоруський олігарх — «Схеми»

Народний депутат від «Опозиційної платформи — За життя» та підозрюваний у держзраді Тарас Козак залишив Україну 24 лютого літаком, яким користується білоруський олігарх Микола Воробей.

Про це йдеться у розслідуванні програми «Схеми».

За даними журналістів, після вильоту за кордон Козак до України більше не повертався. Станом на 24 лютого він уже перебував під санкціями РНБО і своїм літаком скористатися не міг. Тому депутат вирішив вилетіти за кордон літаком олігарха Вороб'я.

Журналісти розповіли, що коли літак із Козаком готувався до вильоту, спочатку його розвернули, однак зрештою таки випустили в напрямку Мінська. З білоруської столиці літак одразу полетів до Москви.

«Схеми» з'ясували, що цей літак базується у Мінську, однак ним регулярно користується не лише Воробей, але й Віктор Медведчук.

Крім того, за даними журналістів, Козак регулярно користується послугами банку, який належить білоруському олігарху. Через нього, зокрема, здійснювалась купівля двох телеканалів Козака.

Що відомо про Вороб'я?

Він є наближеною фігурою до самопроголошеного президента Білорусі Олександра Лукашенка. Наприкінці 2020 року Воробей потрапив під санкції Європейського Союзу через причетність до фальсифікацій результатів президентських виборів у Білорусі.

Журналісти «Схем» також зазначили, що Вороб'ю належить частина нафтопроводу «Самара — Західний напрямок», який українська влада арештувала після санкцій РНБО.

А ще Воробей, за даними журналістів, закріпився в Україні на ринку імпорту дизельного пального та російського вугілля з Білорусі.

Де зараз Козак?

Після оголошення йому та Медведчуку підозр останній під час обрання йому у суді запобіжного заходу сказав, що його соратник перебуває на лікуванні у Білорусі. Від чого саме лікується Козак — він не уточнив. Медведчук також зазначив, що він спілкувався з Козаком після оголошення їм обом підозри в злочині.

Водночас у апараті Верховної Ради повідомили, що Козак офіційно не перебуває ані у відпустці, ані у відрядженні, ані на лікарняному, передає «Бабель».

Згідно з даними електронної реєстрації, у Раді Козак востаннє відвідував засідання аж 16 листопада 2020 року. Відтоді він не з’являвся у сесійній залі.

Що сталося з Медведчуком та Козаком?

Ще у лютому Рада нацбезпеки і оборони України запровадила санкції проти Медведчука та Козака. Обмеження ввели у зв'язку з розслідуванням СБУ щодо фінансування тероризму. Перед тим санкції запровадили лише проти Козака, зокрема обмеження стосувалися компаній, які володіють телеканалами ZIK, «112 Україна» та NewsOne.

11 травня генпрокурорка Ірина Венедіктова підписала Медведчуку й Козаку підозри у держзраді та порушенні законів та звичаїв війни. 13 травня Медведчука відправили під цілодобовий домашній арешт. Козак до правоохоронців не з'являвся.

Сам же Медведчук вважає справу проти нього «політичними репресіями й незаконними кримінальними переслідуваннями». Але, за його словами, переховуватися від слідства не планує.