Країни ЄС можуть домовитися про спільні закупівлі боєприпасів для України в березні — ЗМІ
Пропозиція Естонії інвестувати близько 4 мільярдів євро для спільної закупівлі мільйона боєприпасів отримала попередню підтримку Нідерландів і Румунії. Таке рішення у ЄС можуть ухвалити вже в березні.
А що запропонувала Естонія?
Видання Bloomberg 16 лютого повідомляло, що Естонія надіслала країнам Євросоюзу пропозицію інвестувати близько 4 мільярдів євро для спільної закупівлі 1 мільйона боєприпасів для України.
Цей план дозволить європейській промисловості збільшити свої потужності в сім разів і протягом наступних шести місяців виробляти 1 мільйон 155-мм снарядів.
Як на це реагують країни ЄС?
Очікується, що міністри закордонних справ ЄС обговорять цей план під час зустрічі в Брюсселі 20 лютого, а остаточне рішення може бути ухвалене під час зустрічі лідерів Євросоюзу в березні, написав Blomberg 19 лютого.
Додаткові 4 мільярди євро на спільне придбання боєприпасів можуть бути використані в чинному Європейському фонді миру ЄС, який зараз використовується для відшкодування країнам їхньої військової підтримки Україні.
«Як на мене, це дуже добре, оскільки боєприпаси є проблемою — Україні потрібна велика кількість, і нам також потрібно збільшити наші запаси», — сказала міністерка оборони Нідерландів Кайса Оллонгрен в інтерв’ю у кулуарах Мюнхенської безпекової конференції.
Міністр закордонних справ Румунії Богдан Ауреску, який також перебуває в Мюнхені, назвав ідею «цікавою», хоча сказав, що йому потрібно буде вивчити деталі.
За словами помічника президента Франції, Емманюель Макрон також розглядає спільні закупівлі боєприпасів у межах свого заклику прискорити постачання зброї до Києва.
Прем'єр-міністерка Естонії Кая Каллас у Мюнхені порушила питання про необхідність посилення потенціалу європейської оборонної промисловості
«росія виробляє у три зміни. Чому європейська оборонна промисловість не робить того ж?» — сказала вона.
Reuters пише, що Європейський Союз терміново вивчає шляхи для своїх країн-членів об’єднатися для закупівлі боєприпасів, щоб допомогти Україні.
Верховний представник Європейського Союзу із зовнішньої політики Жозеп Боррель 19 лютого заявив, що підтримує пропозицію Естонії, повідомило «Радіо Свобода».
Боррель сказав, що з огляду на велику потребу України в боєприпасах ЄС «працює» над цією ініціативою.
Дефіцит боєприпасів
Bloomberg зауважує, що війна росії проти України спричинила виснаження запасів союзників по НАТО і виявила прогалини у виробництві.
Відтепер країни НАТО прагнуть збільшити виробничі потужності та погодилися змінити інструкції щодо накопичення боєприпасів, аби краще планувати потенційний майбутній конфлікт.
І хоча запаси рф також виснажуються, її промисловість здатна щорічно виробляти 1,7 мільйона 152-мм артилерійських снарядів для війни, заявив постійний секретар Міністерства оборони Естонії Кусті Салма.