Кримський міст у вогні: все, що відомо

Стовпи диму в повітрі та шматки асфальтованої дороги у воді — вранці 8 жовтня спалахнув Кримський міст, що з'єднує тимчасово окупований український півострів з росією. Хто стоїть за «надзвичайною подією» на мосту та як на це реагують у Криму? Зібрали головне.

Кримський міст, що сталося?

Вранці 8 жовтня соцмережі заполонили розмиті фото та відео Кримський (або Керченський) міст є транспортним переходом через Керченську протоку, який складається з двох розташованих поруч мостів — залізничного й автомобільногоКримського мосту у вогні. Місцеві жителі, які публікували кадри пожежі, заявляють, що чули вибух близько 6-ї ранку.

Як стало відомо пізніше, унаслідок вибуху фури на мосту зайнялися залізничні вагони з паливом. Рух мостом призупинили.

AMP версія сайту не підтримує цей контент

Переглянути в Telegram.

Окупаційна влада півострова одразу запевнила: судноплавні арки не пошкоджені, розпочинаються ремонтні роботи, готується запуск поромної переправи через протоку.

Спершу у рф делікатно промовчали про зруйноване дорожнє полотно, що було видно з опублікованих відео. Та згодом Національний антитерористичний комітет (НАК) росії визнав, що там частково завалилися два прольоти автомобільної частини мосту.

AMP версія сайту не підтримує цей контент

Переглянути в Telegram.

Чиїх рук справа?

Наразі версія НАК рф така: Кримський міст підірвали за допомогою вантажівки. Оскільки залізнична та автомобільна нитки мосту розташовуються близько одна до одної, схоже, вибух вантажівки на дорозі зачепив вантажний потяг поруч — там загорілася паливна цистерна у хвості поїзда.

З кадрів, які публікували в соцмережах, випливає, що на мосту вибухнула стандартна фура. Вибух стався в частині мосту на залізобетонних опорах перед головним прольотом, який забезпечує прохід суден.

AMP версія сайту не підтримує цей контент

Переглянути в Telegram.

Президент росії володимир путін доручив створити урядову комісію через «надзвичайну подію» на Кримському мосту. А Слідчий комітет рф порушив кримінальну справу, втім, поки що невідомо, за якою статтею.

Наразі слідство встановило дані вантажівки та її власника. Ним виявися мешканець Краснодарського краю, за місцем його проживання розпочато слідчі дії. Вивчається також маршрут пересування автомашини та документація.

Пропагандистське видання RT пише, що серед російських силовиків зараз з'ясовують, як вантажівка, начинена вибухівкою, змогла в'їхати на Кримський міст. Адже на в'їзді на міст нібито розташоване обладнання, яке просвічує всі транспортні засоби.

«З огляду на це виникають питання до чергової зміни, яка пропустила вантажівку, та роботи обладнання», — пишуть у RT.

AMP версія сайту не підтримує цей контент

Переглянути в Telegram.

Поки російська влада не говорить у голос про причетність України, це роблять російські ставленики у Криму. Так званий речник «Держради Криму» Володимир Константинов звинуватив в інциденті «українських вандалів», які «таки зуміли дотягнутися своїми закривавленими руками до Кримського мосту».

Зі свого боку Україна не приховує свою причетність, хоча деталей не розкриває.

Радник голови Офісу президента Михайло Подоляк відреагував на пожежу у Twitter: «Крим, міст, початок». Та нагадав: «Усе незаконне має бути зруйновано, усе вкрадене — повернуто Україні, усе російське окупаційне — вигнане».

Служба безпеки України також залишила недвозначні натяки.

AMP версія сайту не підтримує цей контент

Переглянути в Telegram.

Паніка у Криму

Пожежа на Кримському мосту, який Україна вже давно розглядає як законну військову ціль, додала окупантам приводів для хвилювання з огляду на рух контрнаступу Сил оборони України на південь. росія, яка обіцяла охороняти цей стратегічний об'єкт «на суші, воді, під водою, у повітрі та космосі», здається, не вселяє впевненості місцевому населенню.

Скриншот

Самопроголошена «влада» окупованого Криму запевнила людей, що запасу пального та продовольства у Криму достатньо, а всі логістичні схеми «відпрацьовані». Та вже незабаром на окупованому півострові вишикувалися черги на автозаправках та в магазинах.

AMP версія сайту не підтримує цей контент

Переглянути в Telegram.

Так званий «губернатор» Севастополя Михайло Развожаєв заявив, що в місті є запас бензину на 40 діб, а також запас основних продуктів — цукру, борошна, макаронів — приблизно на місяць. Для «уникнення ажіотажу» на продаж товарів бакалійної групи ввели обмеження: в одні руки до трьох кілограмів або трьох пачок продуктів. На заправках заборонили продавати бензин у каністрах.

Развожаєв запевнив, що люди не відрізані від материка і є сухопутні коридори через нові території.

AMP версія сайту не підтримує цей контент

Переглянути в Telegram.

Погрози рф

Традиційно в росії пригрозили надати відповідь — «адекватну, усвідомлену і, можливо, асиметричну», заявив російський сенатор Башкін. Ще один депутат Морозов побачив у пожежі на мосту «не просто виклик, а оголошення війни без правил».

Очікують на відповідь від російської влади і пропагандисти.

«Дивлюсь і не вірю очам. Дивлюсь і не вірю. Напевно, тепер ми щось зробимо. Напевно. Правда ж?» — заявила ведуча пропагандистського ток-шоу «60 минут» Ольга Скабєєва.

AMP версія сайту не підтримує цей контент

Переглянути в Telegram.

Чому Кримський міст такий важливий?

Під час війни він став важливою логістичною ниткою для російських військ: саме через нього окупанти перекидають підкріплення своїй армії, зокрема на півдні. Ще у квітні секретар Ради національної безпеки і оборони України Олексій Данілов заявив, що Збройні сили готові завдати удару по Кримському мосту за першої ж нагоди.

Водночас Кримський міст є символом «постійності» російської присутності на окупованих землях. Це розуміють і в росії, і в Україні. Тож цей удар по мосту показав, наскільки крихкою є мрія окупантів, що «росія тут назавжди».