Крок вперед після кроку назад: Україна покращила показники в Індексі сприйняття корупції
Україна за 2022 рік отримала 33 бали зі 100 можливих в Індексі сприйняття корупції (Corruption Perceptions Index, CPI). Показник зріс на один бал, і тепер Україна посідає 116—те місце зі 180 країн.
Про це йдеться в дослідженні міжнародної антикорупційної організації Transparency International Ukraine (TI Ukraine).
Так само 33 бали мають Алжир, Ангола, Замбія, Монголія, Сальвадор та Філіппіни. На один бал Україну випереджають Боснія і Герцеговина, Гамбія, Індонезія, Малаві, Непал, Сьєрра-Леоне. А на бал менше, ніж Україна, набрали Домініканська Республіка, Кенія та Нігер.
Очолює список Данія із 90 балами, за нею йдуть Нова Зеландія та Фінляндія — обидві країни набрали по 87 балів. Аутсайдери залишилися незмінними: Сомалі із 12 балами посідає 180-те місце, а Південний Судан та Сирія, набравши по 13 балів, посідають 178-му сходинку.
Україна краще за росію, але відстає від Польщі
З-поміж сусідів Україна надалі вище за росію — країна-агресор у 2022 році втратила 1 бал і з 28 балами посідає 137-ме місце у списку. Крім цього, знову знизилися бали Угорщини (-1 бал) та Білорусі (-2).
Польща теж втратила 1 бал, але залишилася лідеркою за показниками СРІ серед сусідів України — із 55 балами вона посідає 45-те місце.
Покращити свої показники за рік вдалося Словаччині — 53 бали (+1, 49-те місце), Румунії — 46 балів (+1, 63-тє місце) та Молдові, яка додала найбільше — +3, і тепер із 39 балами посідає 91-ше місце.
Успіх може швидко зійти нанівець
В організації зауважують, що за останні 10 років показник України зріс на 8 балів. Набрані Україною бали у 2022 році — це найвищий показник країни з часу запуску оновленої методології СРІ.
Однак, за словами виконавчого директора TI Ukraine Андрія Боровика, якщо дані, що не загрожують безпеці, й надалі будуть закритими, е-декларування чиновників не відновиться, і загалом українці матимуть вкрай обмежені можливості дізнаватися про роботу влади, Україна втратить свої позиції.
«Останні гучні корупційні кейси, що стосуються, зокрема, закупівель під час війни з росією, важко пояснити не тільки українцям, які, кожен на своєму фронті, виборюють нашу свободу, але й іноземним партнерам», — додав Боровик.
Рекомендації Україні
На початку 2022 року TI Ukraine надала 5 конкретних рекомендацій, виконання яких могло б суттєво покращити показники України в дослідженні.
Серед них:
- Завершити конкурси й обрати професійних, незалежних і доброчесних керівників органів антикорупційної екосистеми: Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, Агентства з розшуку та менеджменту активів та Національного антикорупційного бюро.
- Ухвалити державну Антикорупційну стратегію та програму з її імплементації.
- Провести реформу конституційного правосуддя з урахуванням висновків, наданих Венеційською комісією.
- Забезпечити прозорий облік державної власності та продовжити курс на приватизацію.
- Мінімізувати ризики ухвалення законопроєктів, які виводять закупівлі з-під дії Закону України «Про публічні закупівлі».
В організації стверджують, що жодну з цих рекомендацій не реалізували повністю, 4 виконали частково, а 1 не виконали зовсім.
«Провалена реформа Конституційного Суду — 20 грудня Володимир Зеленський підписав ухвалений парламентом законопроєкт №7662, який містить значні ризики та суперечить оновленому висновку Венеційської комісії», — зазначили TI Ukraine.
Цьогоріч в TI Ukraine пропонують 4 комплексні кроки, які, на думку експертів організації, допоможуть покращити рівень боротьби з корупцією та сприятимуть ефективному відновленню України у 2023 році:
- Завершити конкурси й обрати професійних, незалежних і доброчесних керівників органів антикорупційної екосистеми: Агентства з розшуку та менеджменту активів, Національного антикорупційного бюро та Національного агентства з питань запобігання корупції.
- Провести реформу конституційного правосуддя з урахуванням висновків, наданих Венеційською комісією. Провести прозорий конкурс з відбору суддів Конституційного Суду України. Оновити органи суддівського самоврядування для забезпечення нормального функціонування судових установ та запуску повноцінної судової реформи.
- Відкрити дані, де це можливо і не шкодить інтересам безпеки та оборони. Відновити подання електронних декларацій та їх перевірку НАЗК. Відновити подання звітів політичних партій. Відновити функціонал органів, який обмежили через війну, окрім очевидних і обґрунтованих винятків.
- Використовувати електронну систему Prozorro для закупівель з відновлення України після російського вторгнення. Забезпечити ефективний контроль та моніторинг закупівель.
Про Індекс
СРІ — показник, який розраховується Transparency International з 1995 року. Сама організація не проводить власних опитувань. Індекс розраховують на основі 13 досліджень авторитетних міжнародних установ і дослідницьких центрів. Для визначення оцінки України використано 9 джерел.
Ключовим показником Індексу є кількість балів, а не місце в рейтингу. Мінімальна оцінка (0 балів) означає, що корупція фактично підміняє собою державу, максимальна (100 балів) свідчить про те, що корупція майже відсутня в житті суспільства. Індекс оцінює корупцію лише в державному секторі.