Кулеба пояснив Путіну, чому в законопроєкт про корінні народи не додали росіян

Проєкт закону про корінні народи пропонує визнати корінними народами ті етнічні групи, які не мають власної держави. Цей документ відповідає Декларації ООН і нормам Конституції.

Про це сказав міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба у коментарі «Інтерфакс-Україна».

Посадовець пояснив, що законопроєкт пропонує визнати корінними народами самобутні етнічні спільноти, які сформувалися на території України, становлять етнічну меншість і не мають власної держави. Натомість росіяни, зазначає Кулеба, є нацменшинами.

Він також додав, що Конституція України гарантує рівність усіх громадян, незалежно від етнічного походження, а також окремо зобов'язує захищати корінні народи й національні меншини.

«Тому заяви про якісь утиски в результаті ухвалення запропонованого закону про корінні народи не відповідають дійсності. В Україні також ніколи не обмежувалися права російської національної меншини», — сказав Кулеба.

Посадовець також звернув увагу на утиски національних меншин і корінних народів у самій Росії. Він зазначив, що у Росії дискримінують українців, а в окупованому Росією Криму — кримських татар.

Напередодні, 9 червня, Путін розкритикував законопроєкт Володимира Зеленського, який покликаний закріпити статус корінних народів. Він заявив, що вбачає у законопроєкті дискримінацію і поділ на нібито «першосортні й другосортні категорії людей».

Російський президент заявив, що Україна як держава — це «породження радянського періоду», а після 1654 року, коли розпочалося «возз'єднання» України й Росії, українці нібито називали себе росіянами. Тому, вважає Путін, росіян потрібно визнати корінним народом.

Він сказав, що законопроєкт є «потужним ударом по російському народу в цілому». І жаліється, що Захід не нього, ймовірно, ніяк не відреагує.

Детальніше про законопроєкт

Він пропонує визнати корінними народами кримських татар, караїмів, кримчаків. Документ має гарантувати культурні, освітні, мовні та інформаційні права корінних народів, а також визначити правовий статус їхніх представницьких органів.

Як наголосив «УНІАН» радник керівника Офісу президента Михайло Подоляк, в самій Росії ще в 1999 році ухвалили закон «Про гарантії прав корінних нечисленних народів Росії». Він додав, що необхідно чітко розрізняти правове регулювання прав корінних народів і прав національних меншин, до яких належать і росіяни. А права останніх в Україні не порушують.

Водночас треба зазначити, що після анексії Росією Криму у 2014 році там постійно переслідують корінних жителів — кримських татар. Їх затримують, заводять кримінальні справи, проводять обшуки в їхніх будинках.