Кулеба виступає за обговорення «Північного потоку-2» і газової кризи у «нормандському форматі»

Україна вважає, що «Північний потік—2», військова безпека країни та ситуація на Донбасі — це безпосередньо пов'язані питання. Тому виступає за їхнє обговорення у «нормандському форматі».

Про це сказав міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба в інтерв’ю «Інтерфакс-Україна».

Він зазначив, що наразі переговори ведуть лише на рівні радників лідерів країн.

«Після візитів Меркель в Москву і Київ відбулося два раунди консультацій, дві відеоконференції. Тема газу на них не обговорювалася, але вона безпосередньо тисне зовні на учасників переговорів … Ми виступаємо за ув'язку цих питань та їх обговорення», — сказав Кулеба.

Міністр розповідає, що зараз у «нормандському форматі» на рівні радників намагаються організувати саміт, який Ангела Меркель хоче і готова провести ще в статусі канцлерки Німеччини.

Кулеба наголошує, що під час Генеральної Асамблеї ООН зі своїм німецьким та французьким колегами хотів провести зустріч міністрів закордонних справ «нормандського формату». Але очільник МЗС РФ Сергій Лавров «не знайшов часу та можливості».

Глава МЗС України також вказав, що газова криза створена в ручному режимі, «тому люди розуміють, що це не якась сукупність факторів, які зійшлися, і треба розв’язувати цей клубок».

«Усі розуміють джерело кризи, як вона була створена. Очевидно, в Європі існує думка, що буде знайдено вирішення з РФ і питання стабілізується. Тому що навіть в найстрашніших снах західноєвропейський політик чи бізнесмен не може собі уявити, що Росія все ж їх "кине" і заморозить будинки, фабрики та заводи», — пояснив Кулеба.

Що таке «нормандський формат»?

Це переговори лідерів України, Німеччини, Франції та Росії з метою врегулювання конфлікту на Донбасі. Востаннє лідери «нормандської четвірки» зустрічалися у грудні 2019 року в Парижі.

Наступну зустріч анонсували весною 2020-го року, але через карантин усе скасували. Попри те що зустрічі лідерів країн вже не було понад рік, час від часу відеоконференції проводять на рівні радників.

Навесні 2021 року Володимир Зеленський запропонував змінити «нормандський формат» для врегулювання ситуації на Донбасі та розширити кількість учасників переговорів. Зокрема, долучити США, Канаду й Велику Британію. Так, за словами Зеленського, Мінський процес для досягнення миру на Донбасі має бути «гнучким і служити цілям сьогодення, а не минулого».