Курс долара росте. Що буде з цінами? Пояснюємо, чому не варто панікувати
Долар в Україні бʼє рекорди. Нацбанк 4 січня встановив офіційний курс на рівні 38,11 гривні — це історичний максимум. Чи слід хвилюватися? Чи вдасться Нацбанку незабаром зміцнити нашу валюту? І, звісно, чи зростуть ціни на товари та чи варто негайно нести заощадження в обмінник — hromadske проаналізувало ситуацію спільно з президентом Асоціації українських банків Андрієм Дубасом.
Хіба ж це в новинку?
Ні, останні 5–6 років традиційно в останні місяці та до січня включно іноземна валюта росте, а гривня відповідно знецінюється. А от далі, з січня до липня, ситуація зворотна: гривня міцнішає, американський долар дешевшає.
Повʼязано це з низкою факторів, серед яких — сезонність роботи агровиробників. Саме в цей період вони закуповують посівні й паливно-мастильні матеріали, які переважно привʼязані до іноземної валюти, бо це імпортні товари.
Пізніше, після збору врожаю, експортери заводять до України іноземний виторг — знову ж в іноземній валюті — чим збільшують присутність долара на внутрішньому ринку. Це підвищує пропозицію та знижує попит, тому й падає ціна на валюту.
То що, далі ціна на долар не ростиме?
Паніка щодо купівлі долара спостерігалася перед Новим роком — тоді курс у банках досягнув позначки у 39,5 гривні. Нині відбувається очікуване поступове «охолодження» ринку. На середину січня готівковий курс опустився до 39 гривень. На хвилі позитивних новин від міжнародних партнерів тренд на зниження ціни долара може посилитися.
Зараз, на відміну від минулого року, на ринку немає дефіциту іноземної валюти. Навпаки — у банках достатньо готівкових доларів, які вони за потреби можуть продати.
Загроза зростання іноземної валюти можлива лише у випадку додаткової емісії, тобто за умови випуску додаткових грошових знаків Національним банком. Однак влада активно працює над утриманням стабільності гривні, щоб цього уникнути.
«За останніми обговореннями, на яких я був присутній, та заявами, які я чую, емісію як опцію відкладають на самий кінець. Вважаю, що до березня влада має ресурси, щоб не запускати додаткову емісію. До цього часу якраз, очікую, відновиться голосування щодо підтримки партнерами України, і воно буде позитивним», — вважає Андрій Дубас.
Хто і як рятує курс?
НБУ 1 грудня дозволив банкам продавати громадянам іноземну валюту без обмежень. Перед тим, у жовтні, державний регулятор перейшов від фіксованого курсоутворення до Це означає, що регулятор більше не фіксує точний курс своєї національної валюти до інших валют. Це дозволяє валютному курсу коливатися відповідно до різних факторів, таких як попит і пропозиція на ринку валют.режиму керованої гнучкості. Це дозволить швидше реагувати на економічні зміни.
Також Україна очікує на допомогу від Сполучених Штатів і Європейського Союзу. Кошти від партнерів допоможуть підтримати валютний ринок та стабілізувати курс долара.
А якщо все-таки?..
Ажіотаж зіб’є гривню з ніг? Так, це все ще може трапитися. Зазвичай до цього призводить ланцюжок тривожних новин. Наприклад, перед Новим роком поширювалася інформація про труднощі з отриманням міжнародної фінансової підтримки, адже парламент США до різдвяних канікул не зміг проголосувати за новий пакет допомоги Україні.
Зазвичай такі новини закінчуються тим, що українці беруть свої гривневі заощадження та йдуть купувати іноземну валюту. Однак на сьогодні Національний банк має великий обсяг золото-валютних резервів, які дозволяють зупиняти такі панічні хвилі населення.
То що, поки гривню не міняти?
Андрій Дубас не радить купувати зараз ні американські долари, ні євро. Українцям, які мають додаткові заощадження, він рекомендує два «надійні й патріотичні» способи убезпечення від Зниження офіційної вартості національної валюти, якщо порівнювати з іншими валютами.девальвації й Загальне підвищення рівня цін на товари та послуги в економіці протягом тривалого періоду часу.інфляції. Йдеться про:
- Цінні папери, власники яких отримують зобов'язання від продавця про відшкодування вартості облігації з виплатою певного доходу або передачі майна, надання послуг тощо.облігації внутрішньодержавної позики — гривневий інструмент, який приносить приблизно 18% доходу на рік. Тобто з 10 тисяч гривень у кінці року вкладник отримає приблизно 11 800 гривень;
- депозитні вклади в банках. Це простий і зручний інструмент. Нині банки пропонують різні відсоткові ставки, які зазвичай коливаються в межах 15–16%.
Варто звертати увагу і на інфляцію. Торік вона була на рівні приблизно 6%. Отже, вклавши 10 тисяч гривень, українець отримує 16% доходу, але має відняти від них 6%, які «знецінила» інфляція.
То ціни все ж зростуть?
Певного зростання цін варто очікувати. Це не обовʼязково залежить від курсу долара та відрізняється залежно від конкретних товарів і послуг. Наприклад, на ціну автогазу останнім часом вплинуло не знецінення гривні, а блокування кордону з Польщею та Словаччиною.
У 2022 році внаслідок повномасштабного вторгнення товари загалом суттєво здорожчали. На це впливали й високий рівень інфляції (22,6%), і девальвація гривні (всі імпортні товари стали коштувати приблизно на 30% більше), і суттєві проблеми з логістикою доставлення. Але вже у 2023-му ситуація вирівнялася.
У 2024 році, за різними прогнозами, інфляція на кінець року буде на позначці 8-12%. Для України у стані війни це адекватний показник, тому різких стрибків цін не варто очікувати.
Співавторка: Ірина Дудко