Курс на «Люксембург, Люксембург»: усе, що вам потрібно знати перед переглядом нової стрічки Антоніо Лукіча

1998 рік. У маленькому місті Лубни живуть брати Вася і Коля. Вони близнюки, але геть різні.
Вася — спокійний та поміркований, Коля — проти системи, гультяй і хуліган. Вася — взірцевий поліцейський, який щосили намагається просунутися кар'єрними сходинками, Коля — водій маршрутки, який недолюблює своїх пасажирів і має проблеми з законом. Вася — порядний сімʼянин і батько, Коля ж, попри свій бунтівний характер, усе ще живе з мамою.
Життєві шляхи братів майже не перетинаються, але все змінює телефонний дзвінок із далекого Люксембургу: батько Колі й Васі, який пішов від них багато років тому, помирає і хоче попрощатися.
У прокаті стартувала стрічка «Люксембург, Люксембург», що слідом за «Мавкою» та «Памфіром» стає в ряд українських фільмів, які точно варто подивитися. Розповідаємо чому.
Від режисера «Мої думки тихі»
2019 року режисер Антоніо Лукіч підкорив українського глядача хітом «Мої думки тихі». До стрічки часто-густо йшов зухвалий (та, на диво, правдивий) коментар «перша смішна українська комедія».
Глузливу традицію «першості» перейняв «Люксембург, Люксембург» — тепер нам обіцяли перший фільм суржиком. Справді, мова головних героїв далека від літературної — вони розмовляють відбірним слобожанським суржиком, а іноді й з матюками.
Робити фільм суржиком — рішення ризиковане, зважаючи на доволі неоднозначне ставлення до цього явища в суспільстві. Та річ у тім, що виконавці головних ролей Аміль і Раміль Насірови розмовляють так у реальному житті, тож і репліки їхніх Колі й Васі звучать 100% органічно.
Цим «Люксембург, Люксембург» перегукується з «Памфіром»: і слобожанський суржик, і буковинський діалект — не канон, але говірка й діалоги роблять стрічки «живими», насичують їх вітальністю.
«Люксембург, Люксембург» — друга повнометражна робота закарпатця Антоніо Лукіча. Режисер продовжує вдосконалювати авторську кіномову, яку вирізняють іронічність та неймовірна увага до деталей. Стрічки Лукіча — дуже глядацькі (у найкращому сенсі цього слова), при цьому в них є глибина й місце для філософії.
Буде смішно, але це не комедія
Хоча й були підстави очікувати на суто розважальне кіно. За трейлером «Люксембург, Люксембург» скидався на кумедне Жанр кіно, у якому сюжет зосереджений навколо подорожіроад-муві про подорож близнюків з української периферії до далекого Люксембургу. Комедійний доробок режисера вводив в оману. Та й публічні амплуа акторів — максимально комічні.
Насправді ж стрічку краще за все описує термін «драмеді», що означає драму з елементами комедії. «Люксембург, Люксембург» дає вдосталь шансів посміятися, але сама історія — напрочуд щемка й драматична. Передусім через те, що особиста для режисера.
Лукіч продовжує досліджувати одвічний конфлікт батьків та дітей. У «Мої думки тихі» розповідав про відносини матері й сина, тепер настала черга звернутися до батька. «Люксембург, Люксембург» режисер присвятив своєму батьку, у стрічці справді відчувається багато спогадів і рефлексій. А кардинально різні образи братів є відображенням внутрішнього конфлікту автора, втіленням стосунків Антоніо з татом.
У головних ролях — учасники «Курган & Агрегат»
Аміль і Раміль Насірови — учасники хіп-хоп гурту «Курган & Агрегат». 2014 року хлопці з Харківщини залетіли в інтернет із треком про сільську бійку, а тепер головні Селюки українського YouTube — справжні кінозірки. Режисер своїх майбутніх героїв запримітив на одному з інтерв'ю, одразу ж звернувся з пропозицією співпраці в месенджері.
Попри те що для Насірових «Люксембург, Люксембург» — дебют у кіно, впоралися брати гідно. І не тому, що грають самих себе. Наприклад, історія з відсутнім батьком хлопцям не надто близька, адже вони зростали в повній сімʼї (до речі, тато Аміля та Раміля зіграв у фільмі… батька героїв). Просто Антоніо Лукіч, як хороший режисер, одразу розпізнав їхній ліричний потенціал.
З початком великої війни Аміль та Раміль несамовито волонтерять, а третій учасник «Курган & Агрегат» — Євген Володченко вступив до лав ЗСУ. Аміль і Раміль постійно збирають кошти, закуповують усе необхідне й відправляють на передову. Звітують про виконану роботу в Instagram. Музичну кар'єру поки що поставили на паузу, але в грудні зібралися, щоб дати онлайн-концерт. І назбирати мільйон гривень на ЗСУ.
Світова премʼєра «Люксембург, Люксембург» відбулася у Венеції, а українська — у смт Близнюки
Усе так: виконавці контроверсійного хіта «Уходиш» торік поїхали на Венеційський кінофестиваль представляти фільм із собою в головних ролях. Але це були вже не ті бидлуваті «Курган & Агрегат», які зі всього «тягнули прикол». Це були культурні посли України, які розуміли важливість присутності на події такого масштабу. У день світової прем’єри делегація фільму вийшла до фотографів із плакатами «Уявіть собі фільми без батьків. З початку російського вторгнення тисячі українських дітей лишилися без батьків».
«Люксембург, Люксембург» було знято 2021 року, але з початком повномасштабного вторгнення історія про відсутнього батька для українців набула зовсім іншого виміру — до цієї проблеми намагалася привернути увагу творча група стрічки.
Українська премʼєра фільму відбулася в селищі міського типу Близнюки. Це рідне місто братів Насірових. До Близнюків привезли всі атрибути великих культурних подій: червоний хідник, фірмові стенди, фотографів. Приїхала навіть Volvo, якою герої подорожують із Лубнів до Люксембургу на екрані.
425 квитків на показ розкупили миттєво. Виторг становив 68 тисяч грн — ці кошти передадуть на потреби ЗСУ. А інакше на події за участю «Курган & Агрегат» і бути не могло.