Лами можуть допомогти в розробці дієвих ліків проти COVID-19. Британські науковці виявили в них унікальні антитіла

Науковці з британського Редінґського університету виявили специфічні антитіла, які виробляють лами та верблюди. Їх можна використовувати для виготовлення ліків проти коронавірусної хвороби у формі назального спрею.

Про це йдеться в дослідженні у науковому журналі Nature Communications, про яке 22 вересня повідомила пресслужба Редінґського університету.

Йдеться про нанотіла — зменшені «версії» антитіл, лікування якими наразі є основною формою терапії під час тяжких випадків COVID-19. Але нанотіла дешевші й легші у виробництві й можуть вводитися в організм людини через спрей, а не через ін’єкцію.

Науковці Редінґського університету змогли отримати нанотіла шляхом уведення так званого спайкового білка (того, що відповідає за сполучення зі здоровою клітиною) вірусу SARS-CoV-2 в організм лами Фіфі.

Тварина не захворіла на COVID-19, але в її організмі виявили імунну відповідь на білок — він почав продукувати нанотіла. Після цього зі зразка крові Фіфі науковцям вдалося виділити чотири різні нанотіла, здатні «зв’язуватися» з коронавірусом.

Ці нанотіла сполучили в ланки по три, щоб підсилити ефект «зв’язування», а потім реплікували в лабораторних умовах. Три ланки змогли нейтралізувати штам «Альфа», виявлений у Великій Британії, а четверта — штам «Бета», що зафіксували вперше в Південній Африці.

Випробування нанотіл на хом’яках, інфікованих SARS-CoV-2, показало, що вони одужували швидше, втрачали менше ваги й мали менше вірусного матеріалу в легенях та дихальних шляхах через тиждень після терапії в порівнянні з контрольною групою.

Як пояснює співавтор дослідження професор Джеймс Нейсміт, вакцинація проти коронавірусу може бути дієвим захистом не для всіх, тож важливо шукати засоби терапії COVID-19.

«Хоча йдеться про перший етап дослідження, воно відкриває значні можливості використання ефективної терапії COVID-19 за допомогою нанотіл», — заявив Майлз Керолл, представник Управління громадського здоров’я Англії, яке брало участь у дослідженні.

Керолл також відзначив, що терапія нанотілами, отриманими від лами, є найефективнішою з-поміж усіх інших способів, які досі випробовувалися за участі відомства.

Це не перший випадок виявлення нанотіл проти SARS-CoV-2 у тварин. У квітні науковці Інституту медичних досліджень Волтера та Елізи Холл, що в Австралії, повторили подібне дослідження на альпаках.