Латвія передасть Україні всі свої гелікоптери радянського зразка — прем’єр країни

Латвія готується завершити передання Україні всіх своїх гелікоптерів і вже передала усі свої наявні переносні зенітно—ракетні комплекси «Стінгер».

Про це заявив прем'єр-міністр Латвії Кріш'яніс Каріньш на міжнародній конференції з відновлення України в Лондоні, цитує «Укрінформ».

«Наш уряд витратив понад 1,3% нашого ВВП на всі види допомоги Україні, з яких понад 1% — лише на військові потреби. Отже, усі наші ракети Stinger зараз в Україні. У нас є флот гелікоптерів. Усі ці гелікоптери — останні з них ще перефарбовують, щоб їх можна було використовувати — підуть в Україну», — сказав прем’єр.

Зазначимо, що найімовірніше йдеться про радянські гелікоптери Мі-2 та Мі-17, які має Латвія. Чотири такі гелікоптери країна вже передала Україні раніше. Згідно з відритими даними, Латвія має ще два Мі-17. У січні ЗМІ писали, що Латвія, яка переходить на вертольоти Black Hawk, передасть Україні останні гелікоптери радянського виробництва.

Допомога від Латвії

Латвія є однією з країн, яка надала Україні найсуттєвішу підтримку у відсотковому співвідношенні щодо свого ВВП.

Зокрема, Латвія поставила Україні озброєння та спорядження, безпілотники, провіант, боєприпаси, протитанкову зброю та зенітні ракети Stinger. Також країна вирішила передати  4 гелікоптери, гаубиці M109 та іншу зброю.

Згідно з опитуванням дослідницького центру SKDS, яке проводили у грудні 2022 року, 56% жителів Латвії заявили, що з 24 лютого робили пожертви для України або українських біженців.

Нещодавно країна погодила надання Україні додаткової гуманітарної допомоги сумою близько 430 тисяч євро, щоб пом'якшити наслідки підриву Каховської ГЕС.

Що відомо про Лондонську конференцію?

Конференцію з питань відновлення України, яка відбувається в Лондоні, спільно проводять Велика Британія та Україна. Вона стане продовженням циклу щорічних заходів, останній із яких було проведено Швейцарією спільно з Україною в Лугано.

Попередня конференція відбулася вперше під час російської агресії проти України. Після заходу в Лугано міжнародна спільнота надавала значну надзвичайну допомогу Україні.

Зокрема, на цьогорічній Лондонській конференції Державний секретар США Ентоні Блінкен повідомив, що його країна виділить Україні 1,3 мільярда доларів фінансової допомоги, яку буде спрямовано на енергетичні й інфраструктурні потреби.

А міністерка закордонних справ Франції Катрін Колонна оголосила, що її країна виділить Україні додаткові 40 мільйонів євро фінансової допомоги, передбаченої на відбудову.