Тріумф Кендріка Ламара і розслідування домагань: лауреати Пулітцерівської премії-2018
16 квітня в Школі журналістики Колумбійського університету оголосили лауреатів Пулітцерівської премії 2018 року — найпрестижнішої американської нагороди у сфері журналістики та літератури.
16 квітня в Школі журналістики Колумбійського університету оголосили лауреатів Пулітцерівської премії 2018 року — найпрестижнішої американської нагороди у сфері журналістики та літератури.
Від 1917 року її вручають щорічно в перший понеділок травня у 21 категорії — за досягнення в галузі журналістики (14 категорій), літератури, драматургії, історії та музики (7 категорій). Розмір премії — 10 тисяч доларів. Переможців визначає склад журі, до якого входять журналісти, письменники й представники університетів. За даними NPR reports, цьогоріч журі розглянуло понад 2400 номінантів.
МУЗИКА
Своєрідним культурним проривом цього року стало присудження премії 30-річному реперу Кендрику Ламару — альбом «DAMN» отримав Пулітцер у категорії «Музика», яку зазвичай вручають джазовим або класичним музикантам. Отже, Ламар став першим популярним виконавцем, який отримав нагороду в номінації від часу її заснування у 1943 році.
Організатори відзначили, що платівка є «віртуозною колекцією пісень, об'єднаних щирістю простонародної мови та ритмічної динамікою, що дають вражаючі замальовки безлічі складових сучасного життя афроамериканців».
Як зазначила в інтерв'ю після вручення адміністраторка премії Дана Канеді, рішення про присудження нагороди Ламару було одностайним.
«Ми дуже пишаємося цим вибором... Це показує хіп-хоп зовсім в іншому світлі. Це визначна мить для хіп-хопової музики і визначна мить для премії», — наводить слова Канеді New York Times.
Цьогоріч Ламар також тріумфував на музичній премії «Греммі», отримавши першість у всіх чотирьох реп-номінаціях та статуетку за кліп на пісню «Humble».
Американський репер Кендрик Ламар на фестивалі в Лісабоні, Португалія, 16 липня 2016 року Фото: EPA/JOSE SENA GOULAO
ЖУРНАЛІСТИКА
У категорії «Служіння народу» премію віддали авторкам видання The New York Times Джоді Кантору і Меган Туей та Ронанові Ферроу з New Yorker за статтю про сексуальні домагання в Голлівуді та звинувачення щодо продюсера Харві Вайнштейна.
Матеріали видань визнали рушійною силою руху #MeToo в США, його метою було збурення публічного протесту проти сексуальних домагань.
«Я вдячний за кожне хоробре джерело, за невтомну команду New Yorker, яка відстоювала історію тоді, коли інші намагалися заховатися. Але ми лише почали казати правду», — прокоментував перемогу журналіст New Yorker та співавтор переможного матеріалу Ронан Ферроу.
Журналісток газети The New York Times Джоді Кантор (ліворуч) та Меган Туей, авторок матеріалу про сексуальні домагання в Голлівуді та звинувачення щодо продюсера Харві Вайнштейна, вітають у редакції, Нью-Йорк, США, 16 квітня 2018 року Фото: EPA-EFE/HIROKO MASUIKE/THE NEW YORK TIMES/HANDOUT
Також The New York Times розділив з The Washington Post нагороду в номінації «Національні новини» за висвітлення теми втручання Росії в президентські вибори в США у 2016 році.
Видання The New York Times також отримало премію Пулітцера за найкращу карикатуру — йдеться про серію матеріалів художника Майкла Слоуна та письменника Джейка Хальперна, які зображують «реальність сімей-біженців у США». Таким чином, газета удостоїлася найбільшої кількості премій, перемігши в трьох номінаціях.
Карикатурист Майкл Слоун (у центрі) святкує з колегами присудження премії Пулітцера за найкращу карикатуру, редакція газети The New York Times, Нью-Йорк, США, 16 квітня 2018 рокуФото: EPA-EFE/HIROKO MASUIKE/THE NEW YORK TIMES/HANDOUT
Газета The Washington Post перемогла в номінації «Видатне розслідування» за матеріали про кандидата в Сенат зі штату Алабама Роя Мура — журналісти з'ясували, що він домагався дівчат підліткового віку.
Розслідуванням щодо Мура займався і Джон Арчибальд, який пише викривальні тексти про топ-корупцію й матеріали про права жінок. Він переміг у категорії «За коментар».
Журналісти газети The Washington Post святкують у редакції, Вашингтон, округ Колумбія, США, 16 квітня 2018 року. The Washington Post цьогоріч відзначили двома преміями Пулітцера — за матеріали про кандидата в Сенат зі штату Алабама Роя Мура та висвітлення теми втручання Росії в президентські вибори в США у 2016 році (цю премію вони розділили з The New York Times) Фото: EPA-EFE/Matt McClain/The Washington Post/HANDOUT
Приз у категорії «Міжнародна журналістика» отримали журналісти агентства Reuters за серію матеріалів про жорстокі методи президента Філіппін Родріго Дутерте в боротьбі з наркоторгівлею.
The Arizona Republic та USA Today удостоїлися нагороди «За пояснювальну журналістику» (інша назва — «майстерність») за матеріали про так звану «стіну Трампа» між США та Мексикою, а кращими в локальній журналістиці стала команда видання Cincinnati Enquirer за документування регіональної епідемії героїнової залежності.
Журналісти видання Cincinnati Enquirer отримали премію Пулітцера за документування регіональної епідемії героїнової залежності, Цинциннаті, штат Огайо, США, 16 квітня 2018 року Фото: EPA-EFE/Cara Owsley/The Enquirer via USA TODAY NETWORK HANDOUT
Номінація «За видатну подачу сенсаційного матеріалу» дісталася каліфорнійській газеті The Press Democrat — журі оцінило «зрозуміле і чітке висвітлення» лісових пожеж восени 2017 року в Каліфорнії.
Фотограф Райан Келлі з газети The Daily Progress виграв у категорії «Оперативні фотографії» за репортажі про сутички на расовому ґрунті в місті Шарлотсвілл, штат Вірджинія.
Автомобіль врізається в натовп демонстрантів у центрі міста Шарлоттсвілль, США, 12 серпня 2017 року Фото: EPA-EFE/Ryan M. Kelly/The Daily Progress/HANDOUT
Крім відзнаки за міжнародну журналістику, співробітники агенції Reuters також отримали премію в номінації «Краще художнє фото».
«За шокуючі фотографії, які викрили світ насильства щодо представників етнічної групи рохінджа, які змушені були бігти з М'янми», — йдеться в описі нагороди.
Нагороду «За кращий нарис» отримала журналістка Рейчел Каадзі Ганьша. Вона публікувала в журналі GQ статті про Ділана Руфа, який убив у церкві в Південній Кароліні дев'ятьох афроамериканців.
Журналістка Анді Домінік Des Moines Register отримала премію «За кращий редакційний коментар» про наслідки впровадження законів щодо охорони здоров'я в штаті Айова.
ЛІТЕРАТУРА
У категорії «Драма» нагорода дісталася твору «Ціна життя» письменниці Мартіни Майок, яка народилася в Польщі. Зауважимо, вистави за її п'єсами йдуть на різних театральних сценах країни, письменницю раніше вже відзначили низкою нагород.
Найкращою художньою книгою року визнали роман «Дешевше» письменника Ендрю Шона Грира, яку організатори назвали «музичним у своїй прозовості романом про старіння і природу справжньої любові». Кращою поетичною збіркою стала «Напівсвітло: зібрані вірші 1965-2016» Френка Бідара.
Приз «За нехудожню літературу» отримав письменник Джеймс Форман-молодший за «вивчення історичних коренів сучасного кримінального правосуддя в США, а також його подекуди руйнівних наслідків для небілих громадян і спільнот».
У категорії «Історія» переміг Джек Девіс — автор праці про екологічну історію Мексиканської затоки, а приз «За кращу біографію» отримала авторка книжки про американську письменницю XX століття Лору Інгелл Уайлдер — Керолайн Фрейзер.
Також Пулітцерівське золото отримав арт-критик видання New York magazine Джеррі Салц.
Нагадаємо, у 2017 році The New York Times присудили Пулітцерівську премію за матеріал про Путіна.