Лібертаріанець Хав’єр Мілей офіційно став президентом Аргентини. В інавгурації взяв участь Володимир Зеленський

У Буенос—Айресі, столиці Аргентини, відбулася інавгурація новообраного президента Хав’єра Мілея. В урочистостях узяв участь глава української держави Володимир Зеленський.

Про це пише Reuters.

Окрім Зеленського, серед гостей церемонії були прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан та делегація із США.

Також на урочистостях можна було побачити колишнього лідера Бразилії Жаїра Болсонару, а також консервативного лідера Уругваю Луїса Альберто Лакальє Поу. Президент Чилі лівих поглядів Габріель Борік також узяв участь в інавгурації.

Натомість лідери Бразилії та Мексики Луїз Інасіо Лула да Сілва та Андрес Мануель Лопес Обрадор не приїхали.

AMP версія сайту не підтримує цей контент

Переглянути в Telegram.

У своїй першій президентській промові колишній телеведучий та економіст-лібертаріанець заявив про неминучість економічного шоку.

«Минулий уряд залишив нас на шляху до гіперінфляції. Ми зробимо все можливе, щоб уникнути такої катастрофи», — сказав Мілей, розкритикувавши свого попередника лівоцентриста–Політичний рух, заснований на ідеях і спадщині аргентинського президента Хуана Перона (1895–1974). Його ідеологію можна описати як «націоналістичний соціалізм»пероніста Альберто Фернандеса.

За його словами, ключові кроки включатимуть фіскальне коригування, еквівалентне 5% ВВП країни, шляхом скорочень, які, як запевняє Мілей, ляжуть «на державний, а не на приватний сектор».

Прихильники Хав’єра Мілея біля Конгресу перед його церемонією присяги в Буенос-Айресі, Аргентина, 10 грудня 2023 рокуAP Photo / Rodrigo Abd

Reuters зазначає, що перед Аргентиною стоять «величезні виклики»: чисті валютні резерви країни оцінюються в мінус 10 мільярдів доларів, а річна інфляція становить 143% і зростає, тому Фаза економічного циклу під час якої відбувається загальне зниження економічної активностірецесія не за горами. Водночас контроль над рухом капіталу спотворює обмінний курс.

Аргентина десятиліттями переживала цикли підйому та падіння, друкуючи гроші для фінансування регулярного дефіциту, що розпалювало інфляцію та послаблювало національну валюту — песо. Ситуація погіршилася останніми роками, оскільки фінансові запаси скоротилися через серйозну посуху на початку цього року, яка вразила основні товарні культури — сою та кукурудзу.

Хав’єр Мілей махає прихильникам із машини, що прямує до урядового будинку після церемонії присяги. Справа — його сестра Каріна. Аргентина, 10 грудня 2023 рокуAP Photo / Natacha Pisarenko

Якщо ці виклики не приборкати, інфляція може сягнути 15 000% на рік, попередив Мілей у своїй промові, пообіцявши «боротися з усіх сил». Він також попередив про боргову «бомбу» у 100 млрд доларів.

Зараз Аргентині потрібно оновити кредитну програму Міжнародного валютного фонду (МВФ) на суму 44 млрд доларів, тоді як Мілею варто налагодити зв’язки з важливими торговими партнерами — Китаєм і Бразилією, яких він критикував під час передвиборчої кампанії, зауважує Reuters.

Також йому доведеться вести переговори з конкурентами в парламенті, оскільки його лібертаріанська коаліція має лише невеликий блок. Тому він об’єднався з основною консервативною силою країни.

За останні кілька тижнів політик уже пом’якшив свій тон, укомплектовувавши свій перший кабінет консерваторами, а не лібертаріанцями, і відсунув більш радикальні ідеї, як-от Витіснення національної валюти іноземною, найчастіше це долар СШАдоларизація, на другий план.

Очікується, що Мілей викладе більш детальний економічний план 12 або 13 грудня, повідомили Reuters джерела з його команди.

Більше про нового президента Аргентини

53-річний Хав’єр Мілей прославився нецензурними тирадами на адресу конкурентів, Китаю та Папи Римського.

Він підтримує австрійську школу економічної думки, яка виступає за суворе дотримання методологічного індивідуалізму — концепції, згідно з якою соціальні явища є насамперед результатом мотивації та дій людей та їхніх особистих інтересів. Теоретики австрійської школи вважають, що економічна теорія повинна виходити виключно з основних принципів людської діяльності.

Новообраний президент обіцяє економічну шокову терапію. Його плани спершу включали закриття центрального банку, відмову від песо та скорочення видатків — потенційно болючі реформи, які резонували серед виборців, розгніваних економічною нестабільністю.

Мілей також рішуче виступає проти абортів, які Конгрес Аргентини легалізував у 2020 році, і критикує загальне статеве виховання та Папу Франциска, аргентинця за походженням, якого вважає «єзуїтом, який пропагує комунізм».

На початку повномасштабного російського вторгнення в Україну Мілей зайшов до Палацу національного конгресу Аргентини з українським прапором, продемонструвавши свою позицію щодо війни, писало видання Cronica.

Уже після його перемоги на президентських виборах Зеленський та Мілей провели першу телефонну розмову. За її підсумками Зеленський подякував новообраному главі Аргентини «за його чітку позицію».